Predstavljeni su rezultati javnog poziva za sufinanciranje povećanja korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama na području Međimurske županije.
Međimurska županija ponovno je pokazala svoju predanost održivom razvoju i zaštiti okoliša kroz provedbu navedenog javnog poziva. Drugu godinu za redom ovaj poziv naišao je na velik odaziv potvrđujući rastuću svijest građana o važnosti korištenja ekološki prihvatljivih izvora energije.
Rezultati javnog poziva ne govore samo o velikoj zainteresiranosti građana za prelazak na obnovljive izvore energije, već i o odlučnosti Međimurske županije da predvodi u energetskoj tranziciji prema održivoj budućnosti.
Prava na bespovratna sredstva za sufinanciranje mogli su ostvariti građani koji su vlasnici ili suvlasnici obiteljske kuće s prebivalištem na toj adresi na području Međimurske županije.
Prijavitelji su mogli kombinirati i ostvariti pravo na bespovratna sredstva za istu namjenu iz nekih drugih izvora javnih sredstava bilo Fonda ili subvencije gradova, općina. Tom kombinacijom sufinanciranja, vrijednost ostvarenih potpora nije smjela prelaziti 100 % ukupne vrijednosti projekta. Po obiteljskoj kući moglo se dobiti sufinanciranje do najviše 1200 eura, prihvatljivi su bili troškovi izrade dokumentacije te troškovi izvođenja radova od 1.7.2023.godine.
Građani su se mogli prijaviti za izradu za više mjera, a to su bile mjera izrade energetskog certifikata izvješća o energetskom pregledu, mjera izrade glavnog elektrotehničkog projekta fotonaponske elektrane, dizalice topline, za grijanje i potrošnju vode i grijanje prostora ili za grijanje i potrošnju vode i grijanje i hlađenje prostora, za mjeru ugradnje sustava sa sunčanim toplinskim kolektorima za pripremu potrošne tople vode ili podno grijanje i mjera za koje je bilo najviše prijava, to je mjera ugradnje fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju i upotrebu.
Župan Matija Posavec rekao je kako je u okviru njihove strategije Međimurske županije i u cilju ulaganja u obnovljive izvore energije, važno motivirati građane koliko je zapravo važno ulagati u tu vrstu, ali i na neki način sami biti primjer u tim investicijama.
- Kad uzmemo i naše javne zgrade, Centar znanja, Dom za starije i nemoćne, naše područne i matične škole, mi smo iskoristili šansu javili se na natječaj da upravo na tim lokacijama postavimo fotonaponske elektrane i iskoristimo obnovljivi sustav energije i drago mi je da Međimurska županija iz godine u godinu podiže postotak obnovljiv izvora energije na području svoje županije – istaknuo je Posavec.
Jednako tako nisu zanemarili, niti zaboravili privatni sektor, odnosno željeli su i domaćinstva podržati u želji i nastojanju da i oni investiraju na svojim obiteljskim kućama.
– U 2023. godini smo osigurali 60 tisuća eura u proračunu Međimurske županije, dobili smo čak 107 prijava, od tih 107 prijava 84 prijave su dobile odobrenje što znači da su deseci naših obiteljskih kuća dobili priliku na prelazak na obnovljive izvore energije. Onda kako smo vidjeli da postoji stvarno veliki interes povećali smo, gotovo udvostručili ta sredstva jer smo ove godine dignuli taj iznos na 100 tisuća eura i dobili smo 150 zaprimljenih prijava, od čega smo 129 prijava odobrili. Dakle, u tom sustavu je odobreno 86 posto prijava od ukupno zaprimljenih – naglasio je međimurski župan i dodao kako je energetska obnova njihovih javnih zgrada, škola i drugih ustanova u fazi ili završetka ili realizacije.
- U ovom smo trenutku u fazi obnove četiriju naših škola. Za Gospodarsku školu se uskoro očekuje potpisivanje ugovora s izvođačem radova i kreće se u energetsku obnovu. Tu je i Osnovna škola Strahoninec te dvije područne škole, u Dunjkovcu i u Donjem Vidovcu. Nakon svih završenih projekata, idemo u novi ciklus energetske obnove. Ono što sami financiramo, a uskoro će također biti potpisivanje ugovora, to je potpuna energetska obnova sportske dvorane Osnovne škole u Prelogu – pojasnio je Posavec.
Osvrnuo se i na one koji sada nisu uspjeli proći na natječaju i najavio kako će sasvim sigurno iduće godine raspisati novi natječaj i još više povećati sredstva.
Direktor Međimurske energetske agencije Alen Višnjić kazao je kako je najviše interesa bilo za fotonaponske, odnosno sunčeve elektrane.
- Ukupno je instalirano 573 kilovata snage fotonaponskih elektrana na 77 obiteljskih kuća, što godišnje proizvodi oko 660 megavat sati električne energije. To što se proizvede na godišnjoj razini ispadne nešto više od 100 tisuća eura koje građani neće morati platiti opskrbljivačima koji su dostupni na tržištu. Prosječna snaga instalirane fotonaponske elektrane po kući iznosila je 7,44 kilovata. Ova investicija u vidu smanjenja CO2 doprinijet će smanjenju od 105 tisuća kilograma godišnje – napomenuo je Višnjić.
Ujedno je dodao kako je prošle godine bio je nešto niži iznos, ukupno je instalirano 320 kilovata s prosječnom proizvodnjom od 370 megavat sati.
ibelošević/vzatualno.hr