Dvorana hotela Varaždin večeras je bila gotovo pretijesna za sve one koji su željeli sudjelovati na okruglom stolu "Izazovi u udomiteljstvu" koji su organizirali gradski i županijski Interesni odbori žena Narodne stranke – Reformisti.
Reformisti već tradicionalno povodom Dana žena organiziraju okrugle stolove s raznim, aktualnim temama. Prije četiri godine govorilo se o participaciji žena u politici, godinu dana kasnije o ženama u gospodarstvu, poduzetništvu i obrtništvu, a prošlogodišnji je okrugli stol bio posvećen ženama u prerađivačkoj industriji i trgovačkim lancima.
- Ove smo godine željeli progovoriti o najosjetljivijim skupinama našega društva, među kojima su svakako djeca koja imaju potrebu za udomljavanjem - istaknula je potpredsjednica Narodne stranke – Reformisti, predsjednica varaždinske Gradske organizacije stranke i posebna savjetnica župana, Natalija Martinčević:
- To je tema o kojoj se, prema mom osobnom sudu, premalo govori, a postoje brojni problemi koji se već godinama ne rješavaju. Želja nam je osvijestiti naše građane i informirati ih o tim problemima, jer udomitelji i udomljena djeca trebaju podršku svih nas. Udomiteljstvo bi trebalo biti privremeno riješenje, dok se ne srede uvjeti u biološkoj, odnosno primarnoj obitelji, ili pak do posvojenja. Međutim, realno gledajući, uvjeti u biološkim obiteljima rijetko se kad srede, a naš Obiteljski zakon kojim se regulira posvojenje takav je da do posvajanja zaista teško dolazi. Događa se, stoga, da kad jednom dijete dođe u udomiteljsku obitelj u njoj i ostaje do punoljetnosti.
Martinčević je upozorila da upravo tada nastaju dodatni problemi – djeca nakon navršene 18. godine zapravo nemaju kuda!
- Pitanje je kako bi uopće ti mladi ljudi mogli nastaviti samostalan život bez posla, vlastitog stana, bez znanja o svakodnevnim životnim problemima u kojima se treba snalaziti, zato mi reformisti nudimo konkretna rješenja. Iako je sve pod ingerencijom države, učinit ćemo sve što je u okvirima naših mogućnosti, a budući da su problem stambene jedinice, jedno od rješenja je da Varaždinska županija sufinancira obnovu kuće u Petrijancu koju je udruga Zipka već djelomično uredila. U toj bi kući djeca iz udomiteljskih obitelji mogla živjeti nakon navršene 18. godine, i to bi bilo za njih razdoblje prilagodbe u kojem bi se, uz pomoć članova udruge Zipka, osposobili za budući samostalan život – rekla je predsjednica varaždinskih reformista.
Dodala je da će Gradu Varaždinu biti upućen zahtjev da u istu svrhu ustupi kuću u koju su trebale preseliti zlostavljane žene s djecom. Naime, kuća koja je trebala biti novo utočište za zlostavljane žene ne zadovoljava tehničke uvjete, a ni lokacija kuće više nije tajna, stoga je kuća trenutno prazna.
- Nije to sve što ćemo učiniti – i naš će saborski zastupnik imati svoju ulogu prilikom javne rasprave o novom zakonu, a ujedno ćemo potaknuti umrežavanje svih relevantnih čimbenika, kako bi svi zajedno pružili konkretnu pomoć i podršku udomiteljskim obiteljima i udomljenoj djeci – istaknula je Martinčević.
Valerija Paljak, predsjednica Interesnog odbora žena Varaždinske županije i ravnateljica OŠ Petrijanec dugogodišnja je prosvjetna djelatnica koja ima iskustva s udomljenom djecom.
- Bila sam u kontaktu s brojnom udomljenom djecom, bili su moji đaci i još su uvijek, a upoznala sam i mnoge udomiteljske obitelji te surađivala s institucijama koje su brinule o njima. Mogu zaista reći da su udomiteljske obitelji "lijek" za tu djecu koja su često izranjavana događanjima, primjerice, izdvajanjem iz bioloških obitelji, odnosno sredine na koju su navikli. Nije im lako to doživjeti i preživjeti, a udomiteljska obitelj skrbi o takvom djetetu, daje mu ljubav i podršku koju u instituciji poput Doma za nezbrinutu djecu jamačno ne bi imalo u toj mjeri – rekla je Paljak.
A koliko ta ljubav i podrška znače udomljenoj djeci, opisala nam je 22-ogodišnja Alenka Krtanec Makaj koja već punih 16 godina živi u udomiteljskoj obitelji u Novoj Vesi:
- Živim s još tri udomljene djevojke i jedino što mogu reći jest da su naši udomitelji super! Pružaju nam puno ljubavi, topao i siguran dom, i meni osobno pružili su ono što mi moji biološki roditelji nisu mogli pružiti. Majka mi je umrla kad je imala 40 godina pa sad imam samo oca. Kod udomitelja mi je doista jako lijepo i kad bi me sad netko pitao želim li ih mijenjati, ja bih odlučno rekla ne! Oni za mene nisu samo udomitelji – oni su za mene drugi roditelji i ja ih zovem mama i tata!
O udomteljstvu je govorila i Vlasta Cindrić, predsjednica IO žena Gradske organizacije Varaždin i županijska vijećnica, a nazočnima je, između ostalog, ukratko predstavljen i program rada udruge Zipka koja provodi program Za kvalitetno udomiteljstvo, s ciljem podrške udomiteljima, educiranja djece u boljem korištenju vlastitih potencijala te senzibiliziranja građanja u lokalnoj sredini za razvoj i širenje udomiteljstva. Iz udruge poručuju:
"Za djecu nije važno u čijem su tijelu rasla, već u čijem srcu žive".
Stana Vereš, tajnica Udruge Zipka i dobitnica UNICEF nagrade „Prijatelj djece“ pojasnila je kako u Varaždinskoj županiji postoje 150 udomiteljskih obitelji za oko 330 udomljene djece, a geografski najviše udomiteljskih obitelji je na području Petrijanca, Sračinca i Majerja. Udruga Zipka pomaže i udomiteljima, udomiteljskoj djeci, a prva je Udruga u Hrvatskoj koja je osnovala stambenu jedinicu, odnosno organizirano stanovanje kao novi oblik socijalne usluge u lokalnoj sredini koji izlaze iz udomiteljstva. za korisnike koji su nakon završetka prepušteni sami sebi.
Svoja iskustva podijelila je i udomiteljica i predsjednica Udruge Zipka Nada Furjan koja se u svom emotivnom izlaganju osvrnula na ljubav i podršku, te zaštitu prava djece kao najvažnijeg čimbenika koja se pruža djeci kroz udomiteljsku obitelj.
Prisutnima se obratio i predsjednik Reformista i župan Varaždinske županije Radimir Čačić istaknuvši podršku Županije u svim projektima na području udomiteljstva.
- Projekti na višoj platformi u koje će se Županija uključiti kao partner, pomoć kroz financiranje opremanja stambene zajednice, podrška u učenju, stipendiranje učenika koji žele nastaviti svoje obrazovanje samo su neke od mjera koje kao Županija možemo ispoštovati. U pomoć se svakako trebaju uključiti i lokalne zajednice -rekao je Čačić.
Okrugli stol svojim dolaskom podržali su i zamjenik župana Robert Vugrin, županijski vijećnik Nenad Koščak, gradski vijećnik Darko Detelj, pročelnica upravnog odjela za poslove Skupštine i župana Ivana Golubić Horvat, predsjednik Savjeta za umirovljenike i osobe starije životne dobi Vladimir Kozjak te Marina Hoblaj ispred Foruma za kvalitetno udomljavanje djece.
a.kučić/vzaktualno.hr