Uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Interesni odbor žena županijske organizacije Narodne stranke – reformisti danas je organizirao tribinu „Izaberi nenasilje“, kako bi dao podršku svim ženama koje trpe nasilje.
Cilj tribine bio je ukazati na neprihvatljivost svih oblika nasilja nad ženama, uključujući psihičko, tjelesno, spolno i ekonomsko, a na tribini su sudjelovali predstavnici sigurnih kuća, Utočišta Sveti Nikola, Policijske uprave varaždinske, Centra za socijalnu skrb i žene interesnih odbora Narodne stranke – reformisti.
Mario Medenjak, policijski službenik za prevenciju nije zadovoljan trenutnom situacijom na našem području, kad je riječ o nasilju u obitelji:
- Prema posljednjim informacijama koje policija ima, situacija nije sjajna. Evo, baš smo jučer imali jedan slučaj nasilja u obitelji koje je, na žalost, postalo naša svakodnevica i svaka inicijativa vezana uz mjere koje bi dovele do toga da tog nasilja bude što manje je hvalevrijedna. Policija će se uvijek, u okviru svojih mogućnosti, odazvati pozivu bilo koje udruge ili organizacije, kako bismo zajedničkim snagama pokušali napraviti sve da nasilja i posljedica nasilja nad ženama bude što manje. Medenjak smatra kako trenutni pristup, odnosno zakonska regulativa ne doprinose tome da se smanji broj slučajeva nasilja u obitelji.
- Vrijeme je da pokušamo međuresornom suradnjom različitih ministarstava dovesti do toga, napraviti zakonske pomake, da se izvuku neka zakonska rješenja da se situacija popravi. Možda je rješenje i izdvajanje nasilnika iz sredine u kojoj jest. Podsjećam, policija je ta koja provodi zakone i nadam se da će oni koji ih donose napraviti valjanu stvar koja će u konačnici doprinijeti tome da nasilja bude što manje – rekao je Medenjak.
Reformistica Valerija Paljak istaknula je kako je važno štiti temeljna ljudska prava, a tome svakako može doprinijeti borba protiv nasilja nad ženama.
- Činjenica je da je u nepunih deset godina u Hrvatskoj ubijeno više od 300 žena. Ustanove rade svoj posao, ali mi želimo naglasiti važnost percepcije ljudi, želimo da shvate da nasilje nije prihvatljivo te da nije stvar pojedinca, već društva u cjelini. Upravo smo stoga i organizirali ovu tribinu, da osvijestimo ljude i navedemo ih da se više i bolje angažiraju, da ne prihvaćaju nasilje kao nečiju sudbinu s kojom se sam mora nositi – rekla je Paljak te dodala da se o nasilju u obitelji premalo govori.
- Postoje istraživanja koja pokazuju da čak i neki srednjoškolci smatraju da su neki oblici nasilja prihvatljivi, pa i u njihovim prvim romantičnim vezama u kojima bi sve trebalo biti idilično. Oko 45 posto srednjoškolaca, a govorimo i o onima koji pohađaju gimnazije, kao i o učenicima strukovnih škola, smatra da je pokoji šamar ili gruba riječ nešto sasvim normalno. To je zaista zabrinjavajuće – zaključila je Paljak.
n.kalajdžija i a.kučić/vzaktualno.hr