Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Politika
  • Reformisti tvrde: Grad Varaždin izgubio je 8,5 milijuna kuna jer EU projekte nije prijavio na vrijeme!

Reformisti tvrde: Grad Varaždin izgubio je 8,5 milijuna kuna jer EU projekte nije prijavio na vrijeme!

Politika
15. ožujka 2019.
Alenka Kučić
1197
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
martinčević

Iz varaždinske Gradske organizacije Narodne stranke – Reformisti stiglo nam je priopćenje koje prenosimo u cijelosti:
„Rebalansom proračuna predviđeno je visoko kreditno zaduživanje Grada od čak 30 milijuna kuna. Podržavamo da se Grad zaduži kako bi sufinancirao domicilnu komponentu EU projekata. Međutim, problem je što se zaduženje planira za cjelokupni iznos domicilne komponente, a da se istovremeno nije osigurao povrat 60% tog novca iz državnog Fonda za sufinanciranje. Gradska vlast je zbog neodgovornosti ili nesposobnosti izgubila čak 8,5 milijuna kuna! Naime, upravo je to iznos koji se mogao ostvariti na samo tri EU projekta iz Fonda za sufinanciranje EU projekata. Tim novcem smo mogli urediti i adaptirati knjižnicu ili izgraditi vrtić, koje sada moramo financirati iz proračuna, odnosno kreditnim zaduženjem– rekla je Natalija Martinčević, gradska vijećnica Reformista i predsjednica Gradske organizacije Reformista Varaždin.

Podsjeća također i da je na sjednicama Gradskog vijeća molila i upozoravala čelnike Grada da krenu s prijavama.
– Gradonačelnik je tada tvrdio da su za razliku od Županje škole u odličnom stanju, isto tako da je bez predmetno ulagati u zidovi i fasade jer je grad za moderne tehnologije,
a sad na kraju predlaže čak 30 milijuna kuna kreditnog zaduženja za, kako je sam ustvrdio, „ulaganje u zidove“!? Za to vrijeme, Varaždinska županija je za povukla 175 milijuna kuna EU novca za energetsku obnovu javnih zgrada, a nakon toga i dodatnih 37 milijuna kuna iz nacionalnog fonda – istaknula je Martinčević.

Usporedni primjer izrade projekata i financiranja škola u projektima energetske obnove za jednu od ukupno 22 škole u Varaždinskoj županiji i jednu od ukupno dvije škole u gradu Varaždinu:

VARAŽDINSKA ŽUPANIJA:

Financijska konstrukcija energetske obnove Srednje škole Ivanec:

Ukupna vrijednost projekta: 8.262.439,65 kn
Bespovratna EU sredstva: 4.500.852,15 kn – 54,47% ukupne vrijednosti projekta
Fond za sufinanciranje: 2.172.543,79 kn – 26,29% ukupne vrijednosti projekta
Vlastita sredstva: 1.589.043,71 kn – 19,23% ukupne vrijednosti projekta

GRAD VARAŽDIN:

Financijska konstrukcija energetske obnove 5. osnovne škole Varaždin:

Ukupna vrijednost projekta: 12.226.814,00 kn
Bespovratna EU sredstva: 6.204.585,00 kn
Fond za sufinanciranje: 0 kn
Vlastita sredstva: 6.002.229,00 kn (kredit)

Iz gore navedenih primjera jasno je da smo jedino zbog nesposobnosti gradonačelnika izgubili 8,5 milijuna kuna, a naše građane ćemo nanovo zadužiti s iznosom od 30 milijuna” stoji u priopćenju varaždinskih Reformista.
vzaktualno.hr

Alenka Kučić 25233 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

FOTO Predstavljen novi projekt rekonstrukcije Kućanske rampe u Varaždinu – pogledajte kako bi raskrižje trebalo izgledati!
Fotogalerija
2019-03-15

Sljedeća Vijest

prosvjed
Varaždinski srednjoškolci s prosvjeda za klimu poručili: Počnite od bala!
Fotogalerija
2019-03-15
Izdvojeno
Izbor za Miss Universe 2025.: glamur, kontroverze i tko ove godine predstavlja Hrvatsku?
Lifestyle
16. studenoga 2025.
TVarjacic
Međimurski župan Posavec se u mjesecu obilježavanja međimurske popevke prisjetio Tete Lize koja bi danas slavila 101. rođendan
Događanja
16. studenoga 2025.
Ivana
Sutra obilna kiša, a nakon toga će zima ‘pokazati zube’ – past će i snijeg
Hrvatska i svijet
16. studenoga 2025.
Ivana
Varaždinske Kvartovske priče: Na red došao i Milički konec
Događanja
16. studenoga 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Na Gradskom groblju u Varaždinu odana počast preminulim građanima te preminulim, poginulim i nestalim braniteljima
Fotogalerija
31. listopada 2025.
Povratak u prošlost uz stare običaje, jela i dobra vina: Voćanska etno kuća otvorila svoja vrata
Fotogalerija
26. listopada 2025.
Klenovnik: Dječji vrtić Latica proslavio rođendan!!!
Fotogalerija
10. listopada 2025.
Sa svečane sjednice u Klenovniku načelnik Pintarić poručio: Naša općina napreduje i pritom čuva svoju tradiciju, identitet i povezanost među ljudima
Fotogalerija
9. listopada 2025.
Europski tjedan sporta: Challenger Race Varaždin 2025. okupio brojne sudionike – u prvom planu zabava i druženje uz sport!
Fotogalerija
26. rujna 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.