Ponovo su krenule pričo o rekonstrukciji hrvatske Vlade, ali ovoga puta ta opcija zvuči mnogo realnije. Naime, nakon što su mu pojedini članovi stranke ozbiljno proturječili te naposljetku glasali po savjesti, protiv Istanbulske konvencije, premijer Andrej Plenković mora učvrstiti svoju poziciju u HDZ-u, a treba mu također i stabilna većina u Saboru. Do toga bi možda mogao doći raspisivanjem prijevremenih parlamentarnih izbora, no o tome se još ipak ozbiljno ne razmišlja jer se radi o riskantnoj opciji.
O preslagivanju Vlade vrlo se intenzivno razgovara u vrhu HDZ-a i ozbiljno se priprema model prema kojem bi Vlada, umjesto sadašnjih dvadeset, u iduću godinu ušla s četrnaest ministarstava, piše Jutarnji list. Još se razrađuje novi ustroj, no prema riječima sugovornika novinara Jutarnjeg, Vlada bi nakon rekonstrukcije po svojoj strukturi u najvećoj mjeri podsjećala na onu iz premijerskog mandata Jadranke Kosor, kad je bilo petnaest ministarstava.
Sve su opcije još otvorene, no kako sada stoje stvari, moglo bi se ukinuti Ministarstvo zaštite okoliša i energetike koje vodi Tomislav Ćorić. Energetika bi se pripojila Ministarstvu gospodarstva, a zaštita okoliša spojila bi se s Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja, kojemu je na čelu HNS-ov Predrag Štromar. Malo je vjerojatno da bi Štromar u toj verziji ostao ministar, odnosno da bi HNS od četrnaest ministarstava dobio čak dva. Bez Ministarstva branitelja, kojemu je na čelu ministar Tomo Medved, također bi Vlada mogla dobro funkcionirati, a posao koji obavlja Medved mogao bi se raspodijeliti na Ministarstvo obrane i Ministarstvo unutarnjih poslova.
Pri smanjivanju broja ministarstava bez zasebnog resora mogla bi ostati i ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Gabrijela Žalac. Prije je regionalni razvoj bio u sklopu Ministarstva poljoprivrede i moguće je da se tamo vrati. Na staro bi se mogla vratiti i uprava, pa bi i ministar Lovro Kuščević mogao ostati bez ministarstva koje bi se pripojilo Ministarstvu pravosuđa. Ne bi bilo potrebe ni za Ministarstvom državne imovine, što bi značilo da bi se ministar Goran Marić mogao vratiti u saborske klupe, a državna imovina staviti u resor gospodarstva ministrice Martine Dalić u koji bi dopao i posao koji sad obavlja Marko Pavić kao ministar rada i mirovinskog sustava.
Očekuje se i da će glavni tajnik HDZ-a, Gordan Jandroković, predložiti Plenkoviću da Davora Ivu Stiera i Miru Kovača smijeni s dužnosti političkog tajnika i međunarodnog tajnika stranke, budući da neki u HDZ-u smatraju da je nemoguće da ovakve visoke dužnosti u stranci obavljaju ljudi koji praktično rade protiv politike HDZ-a. To prije što dužnosti tajnika nisu izborne, nego ih postavlja predsjednik stranke, piše Jutarnji list.
www.vzaktualno.hr/jutarnji.hr