"TKO ĆE IM REĆI?'' - Škole za budućnost bez rodnih stereotipa ime je panel rasprave održane u ponedjeljak s ciljem osvješćivanja veće jednakosti djevojčica i dječaka u obrazovanju kao i daljnjoj karijeri, prvenstveno na lokalnoj i regionalnoj razini.
Događaj održan u varaždinskoj Gradskoj knjižnici organiziran je u sklopu projekta Jednakost IN Stereotipi OUT, kojeg udruga MODE1 provodi u partnerstvu s Gradom Zagrebom i organizacijom AFA iz Srbije.
Poseban cilj je potaknuti više djevojčica da odaberu STEM obrazovanje i karijeru te ih usmjeriti razmišljanju o poslovima budućnosti. U okviru projekta do sada su provedene radionice za preko 500 nastavnika i nastavnica, te stručnih suradnika i suradnica u preko 40 škola u Hrvatskoj. Provedbu projekta sufinancira Europska komisija programom REC (Rights, Equality and Citizenship/Prava, Jednakost, Građanstvo).
Profesorica matematike na Fakultetu organizacije i informatike i bivša ministrica obrazovanja Blaženka Divjak održala je uvodno izlaganje o rodnoj neravnopravnosti.
- To što se možda premalo potiče ili postoje stereotipi o djevojčicama koje ne znaju matematiku ili im slabije ide fizika ili informatika, posljedično uzrokuje i to da na fakultetima kao što je primjerice FOI, imamo puno više na informatičkim studijima studenata nego studentica. Dakle, tri puta je više studenata nego studentica, a zapravo to ne bi tako trebalo biti jer kada uspoređujemo uspjeh studenata i studentica na fakultetu, oni su podjednaki, čak su i studentice nešto bolje. U tom smislu bi bilo dobro promisliti cijelo ovo okruženje – prenijela je Divjak svoje iskustvo s fakulteta.
Dodala je kako osim stereotipa vezanih uz obrazovanje postoje i oni u obitelji i društvu kojim se žene stavlja u nezavidnu poziciju što je i sama osjetila na svojoj koži.
-Doktorirala sam matematiku pa oni koji nisu znali su a priori pretpostavili da ja s brojevima ne znam, ili se radi o tome da su očekivanja manja. Dakle, žene su te koje bi trebale manje brinuti o svojoj karijeri, za razliku od muškaraca, a ne radi se dovoljno na tome da se prilike izjednače. Kod žena dobra karijera u STEM-u često puta zahtjeva i puno odricanja i mora postojati potpora kako u obitelji, tako i u društvu – rekla je Divjak te istaknula kako je najgore ako se takve poruke šalju s javnih mjesta.
Koliko je važno govoriti o ovoj temi potvrdio je i zamjenik varaždinskog gradonačelnika Miroslav Marković.
-Od ove školske godine u sve varaždinske osnovne škole uveli smo građanski odgoj, koji se, između ostalog bavi i temom otklanjanja stereotipa. Kao otac dviju kćeri, od kojih je starija prije godinu dana postala diplomirana inženjerka strojarstva i uz rad priprema doktorat, osobno sam vrlo zainteresiran za ovu važnu temu – kazao je Marković.
Dijana Kobas Dešković, predsjednica udruge Mode 1 predstavila je edukacijsku platformu „Treniraj trenera” nastalu u okviru EU sufinanciranog projekta „Pobudimo jednakost” kojem je cilj uključenje nastavnika u proces prepoznavanja i suzbijanja rodnih stereotipa među djecom kako bi im se omogućile jednake šanse i mogućnosti, sukladno sklonostima, znanjima i željama za daljnje profesionalno usmjerenje i dječacima i djevojčicama.
-Digitalna platforma sadrži edukaciju koja se sastoji od niza situacija koje opisuju koji se događaju stereotipi u učionici, među djecom, u razgovoru s roditeljima, a kroz te se situacije odmah daje i povratna informacija što napraviti kad se takva situacija dogodi – opisala je Kobas Dešković ističući pritom važnu ulogu nastavnika koji su na prvoj liniji.
-Oni vide što djeca donose u školu jer svi smo mi žrtve stereotipa, ponekad odmahnemo rukom i kažemo „to ne treba”. Program je nastao temeljem participativnih radionica s djecom i nastavnicima u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj i te su situacije izvučene iz onoga što su nam oni sami pričali kad su prepoznali stereotipne situacije. Jedan od najbanalnijih primjera, ono što je vrlo uobičajeno je tjelesni – „ajmo, djevojčice jeda, a dječaci dva kruga”. Djeca to navode kao primjer kojim se šalje poruka da djevojčice nisu dovoljno jake – istaknula je.
Pozitivan primjer borbe protiv diskriminacije i nejednakosti tvrtka je Mobilisis čija je menadžerica ljudskih potencijala Etelka Kožar bila jedna od panelistica.
-Mobilisis se uključio u projekt kao partner i rado podržavamo bilo kakvu inicijativu koja već od malih nogu daje do znanja da je jako bitno boriti se protiv bilo kakve diskriminacije i smatramo da se to kasnije održava u radnom okruženju – kazala je Kožar. Naglasila je kako se trude zaposliti što više žena i pružiti im što više mogućnosti za napredak.
-Možda im nekad dajemo i bolje prilike nego našim muškim kolegama, a isto tako, ne postoji nikakva nejednakost u plaćama, potičemo odlazak žena na roditeljske dopuste, ali isto tako i muškaraca – dodaje Kožar.
abrkic/vzaktualno.hr