Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Politika
  • Saborski zastupnik Anđelko Stričak: Još je uvijek 440 četvornih kilometara minski sumnjivog područja

Saborski zastupnik Anđelko Stričak: Još je uvijek 440 četvornih kilometara minski sumnjivog područja

Politika
23. svibnja 2018.
Alenka Kučić
1217
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Pred zastupnicima Hrvatskog sabora našlo se i Izvješće o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2017. godinu.
HDZ-ov zastupnik iz Varaždinske županije Anđelko Stričak uvodno je podsjetio da je problem razminiravanja posljedica brutalne agresije na osamostaljenu Republiku Hrvatsku 1991. godine te da je, nakon oslobođenja većeg dijela okupiranog područja 1995. godine, kroz vojno-redarstvene akcije „Bljesak“ i „Oluja“, te mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja 1998. godine, Hrvatsku čekala iznimna zadaća.
- Prema podacima kojima je u rujnu 1995. godine raspolagao Glavni stožer HV-a, iznesen je podatak da je u RH postavljeno oko 3 milijuna protuoklopnih i protupješačkih mina, (u omjeru 1:1), te je teritorij zagađen sa 100 tisuća neeksplodiranih granata, tj. minama i topovskim projektilima zagađeno je oko 300.000 hektara zemljišta, a za uklanjanje neeksplodiranih projektila trebalo je pregledati još oko milijun hektara zemljišta - istaknuo je Stričak te naveo da se cijeli proces razminiravanja provodio kroz tri razdoblja.
U razdoblju srpske agresije i okupacije trećine državnog prostora, od 1991. godine pa do konca 1995. godine Republika Hrvatska nije zakonodavno uredila pitanje razminiravanja, a nositelji razminiravanja bile su jedinice unutar Hrvatske vojske i policije. Tijekom četiri godine rata razminirano je nešto više od 200 tisuća mina i neeksplodiranih projektila, ali je istodobno na novim crtama razdvajanja ili na državnoj granici postavljeno dodatno 100 tisuća mina.
U drugom razdoblju, od ožujka 1996. do prve polovice 1998. godine, Hrvatski sabor je donio prvi zakon koji se odnosio na razminiravanje, Zakon o razminiranju, a djelovala je samo jedna tvrtka u državnom vlasništvu – AKD Mungos d.o.o. – koja je poslove razminiravanja obavljala na nekomercijalnoj osnovi.
Treće je razdoblje od 1998. godine kada se pristupilo donošenju prvih izmjena i dopuna Zakona o razminiranju kojima je predviđeno da poslove razminiravanja mogu obavljati pravne osobe registrirane za obavljanje poslova razminiravanja, a da se mogu registrirati ako imaju odobrenje MUP-a. Prvi put je uveden i razrađena je provedba instituta stručnog nadzora nad obavljanjem poslova razminiravanja.
Stričak je naglasio da je u 2017. godini planirano izvršenje poslova razminiranja, tehničkog izvida i dopunskog općeg izvida na površini od 58,3 km2.
- Ukupno smanjenje minski sumnjivog područja u 2017. godini iznosi 36,5 km2. Od osiguranih sredstava prilikom donošenja Plana u 2017. godini, koja su ukupno iznosila 505.229.068,80 kuna, realizirano je 346.704.439,00 kuna. Naglašavam da se nastavlja trend iz 2016. godine sa sredstvima za razminiranje osiguranim iz EU fondova tako da ista u 2017. godini iznose 58,5 % od ukupno osiguranih financijskih sredstava i izvora - rekao je Stričak te dodao da je najvažnije da se u protekloj godini nije dogodio niti jedan minski incident, niti jedna minska nesreća.
- Iako je od 1998. do 2017. utrošeno oko 5,4 milijarde kuna sredstava od čega iz Državnog proračuna RH 3,1 milijarda kuna, donacija i potpora 1,1 milijarda kuna, od Svjetske banke 256 milijuna kuna i od strane pravnih osoba 938 milijuna kuna, Republika Hrvatska neće moći ostvariti svoj najvažniji cilj, a to je okončati proces razminiravanja do 2019. godine. Na dan 31.12.2017. u Republici Hrvatskoj je još uvijek 441,50 km² minski sumnjivog područja koje je potrebno razminirati, te će biti potrebno iznaći način kako u što skorijem roku to ostvariti - zaključio je Stričak u saborskoj raspravi.

www.vzaktualno.hr

Alenka Kučić 24170 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Općini Maruševec odobreno 130 tisuća kuna za projekt izgradnje Kulturnog centra u Maruševcu
Politika
2018-05-23

Sljedeća Vijest

Više od 300 izvođača na 11. svibanjskoj noći u Cvetlinu
Događanja
2018-05-23
Izdvojeno
Petrijanec domaćin prvog STEM natjecanja za vrtiće: Mali genijalci oduševili znanjem i vještinama
Događanja
10. svibnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Tražite posao? Evo što se nudi u Varaždinskoj županiji
PR članak
10. svibnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Poboljšanje uvjeta u dječjem vrtiću: Općina Veliki Bukovec osigurala preko 35 tisuća eura bespovratnih sredstava
Događanja
10. svibnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Započeli Dani općine Bednja – obilježavanje u znaku brojnih događanja
Događanja
10. svibnja 2025.
Ivana
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Toplički fašnjak: Tradicija, veselje, šarenilo i kreativnost na ulicama Varaždinskih Toplica
Fotogalerija
3. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.