U svjetlu nedavnog tragičnog događaja u romskom naselju Parag, u Međimurskoj županiji je u četvrtak održana 4. sjednica Vijeća za prevenciju na kojoj su sudjelovali međimurski župan Matija Posavec, načelnik PU međimurske Ivan Sokač, savjetnik ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića Vladimir Faber te predstavnici općina, nacionalne manjine, sudstva i socijalne skrbi.
Na sjednici Vijeća razgovaralo se o svakodnevnim problemima koji se javljaju u romskim naseljima diljem Međimurske županije. Istaknuto je kako Parag nije najgore naselje na području županije već se i druge općine svakodnevno bore s požarima, ilegalnim odlagalištima otpada, remećenjem javnog reda i mira i slično. Također, čelnici općina naglasili su kako se svi problemi spuštaju na razinu jedinica lokalne samouprave, a rješenje bi se trebalo potražiti u suradnji s državnim institucijama.
Okupljenima se obratio i Matjaš Oršuš, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji koji je izrazio sućut obitelji zbog ovog nemilog događaja i poručio kako se problemi ne mogu i ne smiju prebacivati s institucije na instituciju već se moraju rješavati zajednički.
Naglašeno je i kako je velik problem u romskim naseljima strah. Naime, brojni pripadnici romske nacionalne manjine često ne žele prijaviti određene probleme ili kaznena djela kao što je ilegalno posjedovanje oružja jer se boje kasnijih posljedica.
Župan Matija Posavec se nakon sjednice Vijeća dotaknuo tema o kojima se raspravljalo, kao i donesenih zaključaka. Istaknuo je kako ne žele izdvajati nikoga na temelju nacionalne i vjerske pripadnosti, već izdvajaju one koji učestalo sudjeluju u kaznenim djelima, bez obzira radi li se o puštanju glasne glazbe i uznemiravanju stanovništva ili o rafalnoj paljbi.
-Temeljem zaključaka Vijeća za prevenciju, danas smo predložili četiri osnovne točke i prijedloge koje ćemo uputiti resornim ministarstvima i Vladi Republike Hrvatske te ostalim agencijama i službama zaduženim za provedbu određenih mjera. Ako postoji detekcija ilegalne gradnje, izazivanje požara i stvaranje divljih deponija, treba reagirati Državni inspektorat koji ne radi svoj posao. Tražit ćemo da se maksimalno uključe u provedbu aktivnosti funkcioniranja i ponašanja pojedinaca, bez obzira gdje se oni nalazili – rekao je Posavec.
Također, na Vijeću se razgovaralo i o korištenju socijalnih naknada kao mjere pomoći u osiguravanju osnovnih životnih uvjeta.
-Ako ne možete iz mjeseca u mjesec preživjeti, država vam daje određenu socijalnu naknadu za hranu i dječji doplatak za djecu. Ne mogu djeca hodati gola i bosa, a s druge strane imamo pijančevanje, remećenje javnog reda i mira, nasilje u obitelji u danima isplate te naknade što je evidentirano u policijskim izvještajima. Apeliram i upozoravam da se javni novac ove države mora se trošiti namjenski, a tko to ne radi, mora za to i odgovarati – kazao je Posavec i dodao kako je jedna od tema bila i problem ilegalnog oružja pri čemu se apelira na stanovnike romskog naselja da svoja saznanja prijave policiji.
Župan je istaknuo da će se četiri glavne točke sa sjednice uokviriti u jedan dokument koji se se poslati državnim institucijama od kojih se očekuje odgovor u najkraćem mogućem roku.
-Očekujem i sazivanje jednog ozbiljnog sastanka na tu temu gdje ću uključiti i predstavnike naših općina i institucija s onima koji mogu donijeti određene odluke i rješenja – zaključio je župan.
Načelnik PU međimurske Ivan Sokač rekao je kako je nužno napraviti zaokret u rješavanju problema.
-Nadam se da ćemo umjesto nabrajanja problema pronaći konkretan način za njihovo rješavanje i odrediti rokove te pozvati odgovorne službe da odgovore na problem – zaključio je Sokač.
tklopotan / vzaktualno.hr