Svečanim potpisivanjem Ugovora upriličenim u petak u Krapini, započela je znanstveno-istraživačka, nastavna i poslovna suradnja između Veleučilišta Hrvatsko zagorje Krapina, vodeće akademske ustanove Grada Krapine i Krapinsko-zagorske županije, s najvažnijom akademskom institucijom u zemlji u području pomorskog prometa i prometne logistike – Pomorskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci.
Dvije će strane surađivati na znanstveno-istraživačkim, nastavnim i konzultantskim projektima i aktivnostima u područjima i disciplinama od zajedničkog interesa, a ugovoren je i postupak kojim će završenim prvostupnicima Veleučilišta Hrvatsko zagorje Krapina biti omogućen nastavak akademskog školovanja na diplomskim, a kasnije i na poslijediplomskim doktorskim studijima na uglednom Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.
Ugovor o suradnji je uime Veleučilišta Hrvatsko zagorje Krapina potpisao dekan Nenad Sikirica, v. pred., a uime Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci dekan prof. dr. sc. Alen Jugović.
-Imamo studij logistike koji je na neki način i prirodno da se može nastaviti i na Pomorskom fakultetu u Rijeci. Ulazni dio od prve tri godine smo prilagodili maksimalno tome da bude usklađeno s hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta, a nakon te tri godine studenti će moći nastaviti studirati u Rijeci, također na logističkom smjeru – rekao je Sikirica istaknuvši važnost činjenice da je riječ o sveučilišnom studiju.
-Studenti bez razlikovne godine, uz polaganje tri ispita razlike, mogu ići dalje na sveučilišni studij i nakon toga dalje ako budu željeli na doktorski studij, sve im je otvoreno – dodao je dekan.
Posebno je istaknuo da je Veleučilište Hrvatsko zagorje jedino u Hrvatskoj koje je s Pomorskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci uspjelo zadovoljiti u ovom trenutku prilično visoke kriterije te da je dogovoreno da profesori riječkog fakulteta sudjeluju prilikom polaganju spomenuta tri ispita u Krapini.
Pomorski fakultet je najstarija ustanova za obrazovanje i visoko školstvo u Rijeci i najznačajniji pomorski fakultet u cijeloj Republici Hrvatskoj, a rade na izradi svih pomorskih zakona, akata, strategija i master planova. Imaju dva vrlo jaka smjera, a to su Logistika i menadžment i Tehnologija prometa koji se bave distribucijom tereta, planiranjem transporta i ostalim elementima vezanim uz ukrcaj, iskrcaj i dostavu tereta. Godišnje imaju 50do 60 stručnih projekata vrijednosti 6 do 7 milijuna kuna.
Dekan Jugović je suradnju riječkog fakulteta i krapinskog veleučilišta ocijenio jako dobrom, iako dosad nije bila i službena, već se većinom radilo o usavršavanju kadrova iz Veleučilišta Krapina na doktorskim studijima u Rijeci.
-Sada smo odlučili otići korak dalje jer potreba za ovim obrazovanjem postoji i dovoljno je reći da se tri četvrtine svih tereta na svijetu prevozi pomorskim putem, ali ono što također treba reći je da tu put ne završava, nego kreće u unutrašnjost. Tu vidimo veliku prednost i za studente iz Krapine koji bi mogli obavljati one djelatnosti koje su učili ovdje na trogodišnjem studiju i dvogodišnjim usavršavanjem nastaviti taj transportni lanac distribucijskim centrima koji zadiru duboko u kopno – rekao je Jugović koji je otkrio da je najveći kontejnerski operater na svijetu dobio koncesiju za sljedećih 25 do 30 godina i obećao dovesti dva milijuna kontejnera na prometni pravac prema Rijeci.
-Dovoljno je reći da sve jadranske luke zajedno nemaju toliko – kazao je.
Ivica Hršak, zamjenik gradonačelnika Krapine istaknuo je kako je ugovor o suradnji veliki doprinos razvoju školstva u gradu Krapini.
-Vjerujem kako će ovaj sporazum doprinijeti i jednoj i drugoj strani. Sama činjenica da će naši studenti moći, bez nekih razlika upisivati diplomski studij na Sveučilištu u Rijeci je veliki benefit. Što se tiče Grada Krapine, mi smo aktivno uključeni u rad Veleučilišta i zajedno sa Županijom pomažemo financijski koliko je to najviše moguće – rekao je Hršak napomenuvši da su ispunjena tri glavna cilja.
-To je prvenstveno otvaranje visoke škole u Krapinsko-zagorskoj županiji, zatim smo za cilj imali dobiti dopusnicu za treći stručni studij i imenovanje visoke škole u veleučilište, a treći cilj nam je bio da država uđe u vlasničku strukturu veleučilišta. Moram naglasiti da smo u tome i uspjeli te omogućili našim studentima besplatno studiranje ili studiranje sa znatno nižom školarinom nego što je to bila prije – rekao je Hršak napomenuvši da je novi korak rad na kvaliteti samog veleučilišta.
ak/vzaktualno.hr