Do sad smo svi već apsolvirali koji su najčešći simptomi infekcije koronavirusom - vrućica, gubitak osjeta mirisa i okusa, nedostatak daha i suhi kašalj. No, znanstvenici su otkrili da postoji određeni redoslijed kojim se ti simptomi pojavljuju, a koji bi mogao ljude alarmirati i prije početka bolesti COVID-19.
Vrućica i malaksalost
Kod većine osoba koje su razvile bolest COVID-19, već se prvog dana pojavila vrućica, osjećaj snažnog umora ili malaksalosti, dok su ostali simptomi izostali ili bili veoma blagi.
Probavne poteškoće
Probavne poteškoće u obliku proljeva i mučnine također su se pokazale kao jedan od prvih znakova COVID-19, jer je to često znak da se tijelo bori protiv ozbiljne infekcije, piše Zimo.
Suhi kašalj
Nakon pojave vrućice, obično brzo uslijedi suhi kašalj. Najčešće se javlja isti ili sljedeći dan.
Treći dan je ključan
Ako i nakon trećeg dana imate blage simptome, vjerojatno ste među onim sretnicima koji neće razviti ozbiljniji oblik bolesti COVID-19. Naime , analizom podataka, znanstvenici su otkrili kako je upravo treći dan ključan, jer se tad najčešće pogoršaju simptomi oboljelima.
Otežano disanje
Kako bolest napreduje, tako se oko petog dana pojavljuje otežano disanje. Pacijenti opisuju taj osjećaj kao da im netko sjedi na prsima ili kao da ne mogu udahnuti dovoljno zraka.
Kratak dah
Oko sedmog dana, simptomi postaju sve ozbiljniji. Uz otežano disanje, javlja se i kratak dah, koji dodatno opterećuje pluća i čini disanje problematičnim.
Zatajenje pluća
Kod ozbiljnih slučajeva bolesti COVID-19, oko osmog dana javlja se jedan od najozbiljnijih simptoma - ARDS ili Akutni Respiratorni Distresni Sindrom. Radi se o respiratornom zatajenju koje karakterizira brzi početak raširene upale u plućima. Simptomi uključuju kratkoću daha, ubrzano disanje i plavkastu obojenost kože. Osobe kod kojih se pojavi ARDS najčešće završavaju na kisiku ili intubirane i na respiratoru.
Sepsa
Oko devetog dana, u najozbiljnijm slučajevima bolesti COVID-19, javlja se sepsa kao snažan odgovor imunološkog sustava na ozbiljnu infekciju. Upravo je sepsa najčešći uzrok smrti kod pacijenata koji su u jedinici intenzivnog liječenja.
Snažna bol u trbuhu
Oni koji su imali sreće i izbjegli sepsu, često su oko 10. ili 11. dana infekcije prijavili snažnu bol u trbuhu zbog koje su često primljeni u jedinicu intenzivnog liječenja.
Gubitak apetita
Ovaj se simptom javlja i kod bolesnika koji boluju od srednje teškog oblika COVID-19 i najčešće dolazi u kombinaciji sa snažnom boli u trbuhu.
18. dan borbe
Za brojne je pacijente ovo presudan trenutak. Ovdje pročitajte detaljnije informacije.
vzaktualno.hr/zimo.hr