U Varaždinu je nedavno održan Skup članova Sindikata hrvatskih učitelja Varaždinske županije. Teme su bile pregovori o osnovici plaće, koeficijenti, pravilnici, zbrinjavanje viškova te zabrana zapošljavanja, a na skupu su kao gosti sudjelovali Sanja Šprem, predsjednica SHU-a, Dajana Krnek, pravna savjetnica, Luka Hoić, pravni savjetnik i Irena Greblički, voditeljica Područnog ureda Zagreb.
Iako su predstojeći pregovori s Vladom o osnovici plaća učitelja bili najvažnija tema, s time je usko povezano i pitanje koeficijenata složenosti poslova.
- Zahtjevi koji se stavljaju pred zaposlenike u sustavu obrazovanja sve su veći i veći, sad kad se frontalno uvodi Škola za život, odnosno kurikularna reforma. Kao sindikat smatramo da treba valorizirati i doprinos nositelja obrazovanja, ali i svih zaposlenika u sustavu obrazovanja. Stoga intenzivno u resornom ministarstvu razgovaramo o pitanju rasta koeficijenata, ali ako rezultati tih razgovora neće biti zadovoljavajući, morat ćemo sukladno odluci Velikog vijeća ići u prosvjedne aktivnosti, pritiskati na neki način hrvatsku Vladu da kroz Uredbu o koeficijentima utječe na rast plaća – izjavila je Sanja Šprem.
Naglasila je kako snaga sindikata leži u aktivnostima članova:
- Ako nećemo imati zajednički pristup rastu plaća, tada od te priče neće biti ništa. Ovo je priča svih članova sindikata, svih zaposlenika u sustavu obrazovanja i svi moramo dati svoj maksimum, moramo svoj glas dići na vrijeme.
Šprem je upozorila i na sve manji broj učenika u našim školama, zbog čega dolazi do viška zaposlenih.
- Naša pravna služba je tu da svima da upute o načinu zbrinjavanja tehnoloških viškova, a moramo spomenuti i probleme koje imamo vezano uz dva pravilnika – Pravilnik o zapošljavanju i Pravilnik o zbrinjavanju tehnoloških viškova. Naime, mi smo uočili svu problematiku i kao sindikat donijeli odluku da ćemo Zakon o odgoju i obrazovanju dati na procjenu ustavnosti. Smatramo da je došlo do velike pogreške resornog ministarstva u donošenju zakona, a sada su posljedice vidljive u svim školama – istaknula je Šprem.
Predsjednica SHU-a podsjetila je da je u Hrvatskoj u tijeku provođenje projekta proglašenog najboljim europskim projektom u RH, a to je Jačanje socijalnog dijaloga u sektoru socijalnog obrazovanja. Istaknula je da je iznimno zadovoljna i ostalim projektima Sindikata zahvaljujući kojima privlače novac iz EU fondova te dodala:
- Nedavno je bila aktualna ocjena Škole za život gdje smo došli u, na neki način, konfliktnu situaciju s ministricom Divjak, budući da je njezina ocjena bila 4, a naša 2, ali to je, zapravo, objektivno stanje. Sindikat nije stvarao ocjenu, nego su direktni sudionici donosili svoj sud, tako da ćemo ustrajati i dalje da poboljšavamo sva prava zaposlenika. Očekujemo od Vlade i Sabora da kao sindikat imamo mogućnost doprinijeti razvoju obrazovanja kao ravnopravni socijalni partneri te prezentirati rezultate istraživanja u Vladi i Hrvatskom saboru. Očekujemo da rezultati istraživanja i naše smjernice doista postanu stvarne smjernice za postupanje prema obrazovanju.
A na pitanje je li i za učitelje odlazak u mirovinu sa 67 godina ipak previše, predsjednica SHU-a je odgovorila:
- Gledam to prema sebi. Kad sam razmišljala o tome da s funkcije predsjednice Sindikata dođem jednog dana u razred, što mi ne bi bilo teško jer mi je u krvi biti učiteljica, samo sam razmišljala kako ću tada krenuti u 2. razred i morati skakati preko kozlića, raditi kolut naprijed ili kolut natrag. Hoću li ja to moći učiniti? Mislim da sam s ovim godinama još uvijek za to sposobna, ali sa 67 sigurno neću biti, a upitno je i bih li za to bila sposobna i sa 65 godina.
nk i ak/vzaktualno.hr