Prva ovogodišnja 'Srijeda u Muzeju' u palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin prošla je u znaku Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. U suorganizaciji Židovske općine Zagreb održana je izložba i projekcija filma pod nazivom Sjećanje na Evu Akerman.
Eva Akerman, rođena je u Varaždinu u uglednoj židovskoj obitelji Krajanski, a jedina je iz svoje obitelji preživjela holokaust. Ova žena iznimne energije napustila nas je u lipnju prošle godine u 99. godini života.
Spomenka Težak, v.d. ravnateljice Gradskog muzeja Varaždin upoznala je posjetitelje sa životnim putem Evine obitelji Krajanski.
U svom životu Eva je preživjela mnogo toga, njezin djed iz obitelji Krajanski iz Poljske je došao u Varaždin 1883. godine i u Dućanskoj ulici preuzeo apoteku. U Varaždinu je upoznao svoju suprugu koja je došla iz Šleske u posjet svojoj sestri koja je bila udana za varaždinskog liječnika.
Obitelj Krajanski zadužila je grad na više načina, osim u gospodarskom životu djelovali su onom kulturnom i društvenom. Evin otac Artur preuzeo je obiteljski posao vođenja ljekarne dok je njena majka Irena sudjelovala u osnivanju Glazbene škole 1936. godine gdje i kratko radila kao profesorica. Aktivni su bili i u muzealnom društvu, otac Artur uredio je zbirku ljekarništva u Starom gradu.
1941. godine Artur se ubio na dan ulaska Nijemaca u Varaždin, a obitelj, majku, brata, strica i Evu, uhapsili su 13. srpnja 1941. i odveli iz Varaždina u Zagreb pa u Gospić. Eva je imala sreće, dobila temperaturu te su je smjestili u bolnicu, za razliku od majke, brata i strica koji su stradali.
U palači Herzer bio je i Evin sin, Mihael Akerman rekavši kako je iznimno počašćen i dirnut što je toliko ljudi došlo odati počast njegovoj majci i obitelji Krajanski.
-Na ovoj izložbi se vidi njihov doprinos gradu Varaždinu. Mama je, i cijela obitelj, bila prije više od 80 godina istjerana iz svoje kuće, odvezeni su kamionima...vrlo ružna priča. Moj brat i ja smo rođeni nakon Drugog svjetskog rata i te priče mi nismo slušali – slušali smo samo lijepe priče o krasnom djetinjstvu u Varaždinu – prisjetio se Akerman.
Spomenuo je kako njen odnos prema Varaždinu ima tri životne faze - prekrasno djetinjstvo, rana mladost i tragedija koja je zadesila nju i njezinu obitelj.
-U novijoj povijesti, Grad Varaždin se odužio obitelji Krajanski i mojoj mami proglašenjem počasnom građankom 2018. godine, a jednu je ulicu nazvao po braći Krajanski. Grad Varaždin je valjda jedini u Hrvatskoj obnovio sinagogu i sjećanja na taj izgubljeni dio varaždinskog stanovništva koji je dao veliki doprinos svekolikom životu – dodao je Evin sin kojemu je društvo pravio i brat Vladimir.
Izložbu je u pratnji gradonačelnika Nevena Bosilja obišao i veleposlanik Države Izrael u Republici Hrvatskoj Nj.E. g. Ilan Mor nakon što su razgledali obnovljeno pročelje varaždinske sinagoge gdje su ih dočekali autorica izložbe Spomenka Težak i ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Ivan Mesek.
Priča o Evi Akerman realizirana je kroz projekt – izložbu i dokumentarni film – Židovske općine Zagreb, Mire Wolf i članova obitelji Akerman, premijerno predstavljen u Zagrebu potkraj prošle godine. Autorica i scenaristica dokumentarnog filma o životu Eve Akerman je Mira Wolf, snimatelj je Miljenko Bolanča, a montažer Bogdan Tankosić. Izložba s obiteljskim uspomenama i slikarskim radovima Eve Akerman u varaždinskom izdanju dopunjena je predmetima iz fundusa GMV-a sadržajno povezanima s obitelji Krajanski i bit će besplatno dostupna za razgled do 27. veljače ove godine.
abrkic/vzaktualno.hr