U sklopu skloništa za napuštene životinje Luč Zagorje trenutno se brine o 102 psa i 9 mačaka. Razgovarali smo s voditeljicom Mirjanom Zajec koja nam je ukazala na ozbiljne probleme s kojima se suočavaju, a koji neočekivano nisu povezani s povećanim napuštanjem životinja tijekom ljeta.
Tijekom ljetnih mjeseci potrebe za brigu o životinjama značajno se povećavaju. Više vode, dodatna zaštita od sunca i stalno prozračivanje unutarnjih bokseva samo su neki od dodatnih napora koje sklonište mora uložiti.
- Sa strane po ogradi se stavljaju mreže u svrhu dodatne i bolje zaštite u ovom periodu kada je sunce jače i intenzivnije. Sad baš dogovaramo da bi do kraja godine posadili drveće po cijelom skloništu kako bi životinjama napravili hlad i olakšali im ljetne vruće dane – istaknula je voditeljica Zajec.
U ljetnom periodu zadovoljni su s brojem i odazivom volontera među kojima je veći broj djece koji pomažu u postavljanju mreža i oko životinja.
- Oko 20-ak djece dolazi sad tijekom ljeta, ali po dvoje-troje koji roditelji mogu dovesti, ovisno i njihovom poslu. Pojedina djeca dolaze kroz tjedan, pojedina kroz vikend, a oni koji žive u blizini, dolaze i s biciklom – rekla nam je Zajec.
Zanimljivo je da ljetni period nije vrijeme povećanog broja napuštenih životinja u njihovoj zajednici, međutim, stvarni problem leži negdje drugdje - u ne čipiranim i ne kastriranim životinjama.
- U zadnje dvije godine imamo problem s muškim odraslim psima kojima nam dolaze i ne čipirani i ne kastrirani, a u porastu smo s muškim odraslim psima - istaknula je voditeljica skloništa.
Ono što nedostaje kod nas, ali i ne samo kod nas nego u cijeloj Hrvatskoj su edukacije građana, od vrtića do srednjih škola o važnosti kastracije, ali i čipiranja za sve pse, i muške i ženske.
Situacija se dodatno pogoršava zbog ilegalnih uzgajivača koji prodaju ne čipirane štence. Kada vlasnici pokušaju čipirati štene kod veterinara, često bivaju upućeni u sklonište koje nema ovlasti za čipiranje tih životinja.
- Zbog toga imamo veći broj štenaca koji nam zauzimaju mjesto u skloništu, jer od 10 pasa koji su kupljeni ili dobiveni, ako ih 5 bude moglo biti čipirano biti će super dok će ostalih 5 biti ostavljeno kod nas, jer ih vlasnici neće moći čipirati – pojasnila je Zajec.
Postoji ozbiljan nedostatak jasnih smjernica i procedura za ovakve situacije, što rezultira povećanjem broja napuštenih životinja koje skloništa moraju prihvatiti. Ovaj problem eskalira, jer novi vlasnici ne mogu čipirati svoje ljubimce, pa ih na kraju ostavljaju na teret lokalne samouprave i skloništa.
-Nedorečeno je dosta toga. Ministarstvo i prijatelji životinja stalno šalju dopise za privremeno udomljavanje. Sve to mi znamo i znamo kako to već godinama funkcionira, ali ništa se ne mijenja i konkretnih odgovora i rješenja još uvijek nemamo – naglasila je voditeljica skloništa Luč Zagorja navodeći primjer u kojoj veterinar upućuje vlasnika ne čipiranog šteneta u sklonište koje zatim ne može pomoći zbog zakonskih ograničenja, a kako je prije već rekla, nije definirano na koji način postupati u tim okolnostima.
Cijene čipiranja, cijepljenja i sterilizacije drastično su porasle u posljednjih mjesec dana što dodatno otežava situaciju, jer se dodatno kompliciraju napori skloništa da pruže potrebnu skrb napuštenim životinjama.
-Cijene čipiranja i cijepljenja unazad mjesec dana porasle su za 400 %. I cijene sterilizacije su porasle radi materijala koji se koristi za 200 % - napomenula je voditeljica.
Sklonište Luč Zagorje suočava se s ozbiljnim izazovima koji zahtijevaju hitnu pažnju i intervenciju nadležnih institucija. Potrebne su jasne smjernice i edukacija građana kako bi se riješili problemi i ne čipiranih i ne kastriranih životinja te ilegalnih uzgajivača.
e.rukav/vzaktualno.hr