Državni je zavod za statistiku objavio šokantne podatke - od 1142 učenika koji su prošle godine pali, odnosno ponavljali razred, čak je 136 je prvašića u državnim osnovnim školama. Ovi podaci šokirali su i one koji obrazovni sustav itekako dobro poznaju.
- To je jako loše, to je obeshrabrujuće. Pritom moramo znati i to da se šalje loša poruka prema njihovim vršnjacima koji se također na jedan grub način suočavaju s stvarnošću, a ja bi rekao grub stoga što se događa u vrlo ranoj životnoj dobi kada to može imati ozbiljne životne posljedice na kasniji psihofizički razvoj te djece – rekao je za RTL Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.
Ako je u svakom od ovih razreda, u kojem je jedan ponavljač, minimalno 25-toro djece, dolazimo do šokantne brojke od 4000 djevojčica i dječaka kod kojih se tako potakla nesigurnost koja se, tvrde stručnjaci, može razviti i u cjeloživotnu frustraciju.
- Čim su zakoračili u školu pokazalo se da su oni svojevrsni autsajderi i da oni praktično nemaju šanse kao druga djeca završit redovitim putem školu - dodaje Stipić.
Često se to događa djeci Romske populacije od kojih mnoga nemaju temeljna znanja da bi uopće počela pratiti nastavu, a i na nju dolaze neredovito.
Drugačija je situacija u privatnim školama. Do sada je od osnutka prvih privatnih osnovnih škola u Hrvatskoj tek dvoje njihovih učenika palo razred i to jedan učenik šesti, a jedan osmi razred. U vjerskim školama je u posljednjih 10 godina palo četvero đaka. Znači li to da su privatne škole bolje ili djeca ne padaju kad roditelji plaćaju? Dok se stanje u našem obrazovnom sustavu ne sredi - svaki će roditelj to morati zaključiti po primjerima koje osjete na vlastitoj koži. Točnije, ne oni već učenik, piše RTL.
www.vzaktualno.hr/rtl.hr