„Špilja Vindija: mala špilja od velikog značenja“ naziv je znanstveno-popularne knjige o svjetski poznatom lokalitetu u Donjoj Voći u Varaždinskoj županiji, koja je predstavljena u Županijskoj palači u Varaždinu. U izdanju, čiji su nakladnici Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Gradski muzej Varaždin i Javna ustanova Priroda Varaždinske županije, prvi put su na jednome mjestu predstavljene sve najvažnije spoznaje, ali i skrivene zanimljivosti o Vindiji.
Ovaj nakladnički pothvat priređen je u godini velikih jubileja, 60. obljetnice proglašenja špilje Vindije paleontološkim spomenikom prirode i 30. obljetnice njezinog proglašenja preventivno zaštićenim kulturnim dobrom.
„Tisućljetnu prošlost špilje i njezine tajne pokušali smo ovim djelom prenijeti stručnoj i široj javnosti, pod nazivom koji dočarava sve ono što Vindija jest – mala špilja od velikog i neprocjenjivog značenja“, istaknuli su u uvodu urednici knjige Sanja Kopjar, Lovorka Štimac-Dedić, Mia Košćak i dr. sc. Vladimir Huzjan.
Autori tekstova su relevantni hrvatski znanstvenici i stručnjaci, a važnost izdanja potvrđuje predgovor koji je napisao ugledni američki antropolog sa Sveučilišta Illinois State prof. Fred H. Smith, ph. d., jedan od vodećih znanstvenika na području proučavanja neandertalaca i evolucije anatomski modernih ljudi.
„Vindija je jedinstven i ključan izvor informacija o kasnim neandertalcima i njihovom odnosu s ranim modernim ljudima. To je, jednostavno rečeno, jedan od najvažnijih prapovijesnih lokaliteta na svijetu. Ako još niste posjetili špilju, svakako biste trebali. (…) Možete sjediti na platou ispred špilje i uživati u istom pogledu kao naši neandertalski preci“, ističe u predgovoru prof. Smith, koji je prvi u svijetu ukazao na važnost antropoloških nalaza u Vindiji.
Izuzetno nam je drago da smo obljetnički niz uspjeli završiti predstavljanjem ove knjige, istaknula je Sanja Kopjar, ravnateljica JU Priroda Varaždinske županije.
- Uspjeli smo okupiti čak 20-ak autora iz desetak institucija koji su nam pomogli predstaviti vrijednosti lokaliteta, ocrtati njegovo značenje, predstaviti znanstvene spoznaje vezane uz Vindiju, sva dosad provedena istraživanja, kao i najvažnije arheološke te fosilne nalaze. Ujedno predstavljamo brojne zanimljivosti o špilji, dosad provedene aktivnosti na njezinoj zaštiti i očuvanju, ali i što nas čeka u budućnosti – rekla je Sanja Kopjar.
Budućnost je izgradnja Interpretacijskog centra Špilja Vindija, istaknuo je župan Anđelko Stričak.
- Obaveza Županije je činiti sve za zaštitu i očuvanje špilje Vindije, ali ju i na odgovarajući način prezentirati hrvatskoj i svjetskoj javnosti. To želimo učiniti putem izgradnje interpretacijskog centra koji će na jednom mjestu oživjeti sve što o Vindiji i životu u špilji i oko nje znamo. Interpretacijski centar Špilja Vindija imat će dvojaki značaj, bit će mjesto koje će okupljati stručnjake i znanstvenike te im biti potpora u daljnjim istraživanjima, ali i mjesto u kojem će turisti, znatiželjnici, zaljubljenici u prošlost, a posebno djeca i mladi na stručan i zabavan način moći doznati kako su živjeli voćanski neandertalci. Županija pokreće natječaj za izradu idejnog rješenja centra koji bi se prostirao na oko 2.500 četvornih metara u Donjoj Voći. Županijskoj skupštini je upućen prijedlog o raspisivanju natječaja koji će provoditi Društvo arhitekata Varaždin, dakle stručnjaci – najavio je župan Stričak.
Špilja Vindija intrigira sve stručnjake, ali i amatere otkrićima koja su u protekla dva stoljeća u njoj pronađena, a brojni od tih nalaza čuvaju se Gradskom muzeju Varaždin.
- Prva ozbiljna istraživanja proveli su upravo arheolozi Gradskog muzeja Varaždin, a u zbirkama našeg Arheološkog odjela danas se nalazi više od 1.000 najranijih nalaza iz špilje Vindije. Nakon toga je istraživanja preuzeo HAZU pa se ostali nalazi, među kojima su i ostaci neandertalaca, danas nalaze u njihovim zbirkama. Rado smo prionuli izdavanju ove prve cjelovite knjige. Nadam se da će biti poticaj za buduća istraživanja, buduće istraživače, turiste i posjetitelje, a ujedno i dobra polazna osnova za izgradnju budućeg Interpretacijskog centra – istaknuo je ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini.
Zahvalio je autorima i svima koji su sudjelovali u pripremi knjige, a među njima je i dr. sc. Siniša Radović, upravitelj Zavoda za paleontologiju i geologiju kvartara HAZU-a, jednog od nakladnika.
- Ova knjiga predstavlja veliki iskorak u premošćivanju jaza između stručnjaka koji se bavimo proučavanjem špilje Vindije, i šire javnosti koja o njenom značaju još uvijek ne zna dovoljno. To je hvalevrijedan projekt, nešto što naša javnost treba. S ovom knjigom odajemo i počast prijašnjim istraživačima, kao što su Stjepan Vuković i akademik Mirko Malez. Baš ove godine slavili smo i 100 godina rođenja Mirka Maleza, pa se publikacija na lijepi način poklopila i s tim događajem – rekao je dr. sc. Radović, a treba dodati da se u ovoj godini obilježava i 50. godišnjica smrti Stjepana Vukovića.
Jedan od autora tekstova je i ugledni znanstvenik prof. dr. sc. Ivor Karavanić s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji više od 30 godina proučava i istražuje špilju.
- Špilja Vindija jedan je od najvažnijih paleolitičkih lokaliteta u Europi i svijetu. Posebno je važna zato što sadrži fosilne nalaze kasnijih neandertalaca, ali i nalaze koji svjedoče da su u špilji boravili rani moderni ljudi. Ovo je prvi put da smo dobili znanstveno-popularizacijsku publikaciju koja je namijenjena svima, stručnjacima i široj javnosti, a koja na sustavan način pokazuje u kojim je sve aspektima Vindija bitna kao nalazište. S druge strane, ove godine izašla je i znanstvena monografija o špilji Vindiji, tako da su istraživanja, koja traju više desetljeća, sada upotpunjena u smislu da su predstavljena javnosti putem dvije publikacije – zaključio je prof. Karavanić.
Predstavljanje knjige o špilji Vindiji moderirao je dr. sc. Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad HAZU-a, a o knjizi su govorili i jedna od suautorica, dr. sc. Vesna Pascuttini-Juraga, voditeljica Područnog odjela za konzervatorske poslove Ministarstva kulture i medija, kao i jedan od trojice recenzenata, dr. sc. Tihomir Marjanac s Geološko-paleontološkog zavoda PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.
Istaknimo i da su autori tekstova u knjizi znanstvenici i stručnjaci iz Zavoda za paleontologiju i geologiju kvartara HAZU-a, Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za antropologiju u Zagrebu, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture i medija u Varaždinu, Hrvatske udruge za promicanje i zaštitu geološke baštine ProGEO-Hrvatska, Društva za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske – ADIPA te Gradskog muzeja Varaždin.
vžaktualno.hr