Da statistika nije tek dosadno gomilanje podataka bez stvarne primjene u svakodnevnom životu, nastojat će pokazati hrvatski srednjoškolci koji su prijavili svoje sudjelovanje na Statističkoj olimpijadi, jedinstvenom natjecanju koje u sklopu Eurostatova projekta Support for statistical literacy actions in the area of a competition, gamification, e- learning organizira Državni zavod za statistiku.
Statistička olimpijada, čiji je cilj promicanje statističke pismenosti među srednjoškolcima, nacionalna je faza Europskoga statističkog natjecanja u kojem će pravo sudjelovanja imati najbolje hrvatske ekipe. Kako je riječ o prvome takvu natjecanju, u čiju su provedbu uključeni brojni nacionalni statistički uredi država članica Europske unije, posebno raduje podatak da je Hrvatskai na trećemu mjestu sa svega dvadesetak ekipa manje od Španjolske kao trenutačno vodeće zemlje po broju prijavljenih ekipa. Ako promatramo omjer ukupnog broja srednjoškolaca pojedine zemlje te trenutačni broj prijava, tada se Hrvatska se nalazi na drugome mjestu odmah nakon Cipra.
Velik broj prijava zasigurno je rezultat brojnih promotivnih aktivnosti koje je Državni zavod za statistiku proveo tijekom ove jeseni. Zadatak koji su si članovi projektnog tima postavili nije bio nimalo lak − zainteresirati srednjoškolce i njihove nastavnike za sudjelovanje u ovom natjecanju. Više od 300 ravnatelja, nastavnika i učenika prisustvovalo je radionicama organiziranim u devet gradova koje su rezultirale s trenutačno 136 prijavljenih ekipa, odnosno 387 učenika.
Najveći interes pokazali varaždinski srednjoškolci
Dosad su se najviše interesa za Statističku olimpijadu pokazali učenici iz Varaždinske županije, koja broji 34 prijavljene ekipe, u stopu ju prate srednjoškolci Grada Zagreba s 22 ekipe, a treće mjesto sa po deset ekipa dijele Karlovačka i Vukovarsko-srijemska županija. Statistička olimpijada popularna je i u varaždinskoj Elektrostrojarskoj školi, koja se ističe kao škola s najviše prijavljenih ekipa, točnije njih 27. S druge strane, zagrebačka Gimnazija Lucijana Vranjanina ima izrazito angažiranu profesoricu, pod čijim je mentorstvom prijavljeno čak 14 ekipa. Navedene činjenice pokazuju da se pomalo drugačijim pristupom te naglašavanjem povezanosti sa svakodnevnim životom razbijaju predrasude o statistici.
Iako je trenutačni broj prijavljenih ekipa višestruko veći od onoga na koji su DZS-ovci računali prije početka natjecanja, važno je naglasiti da prijave još uvijek traju te da se svi zainteresirani srednjoškolci mogu prijaviti sve do 26. siječnja 2018. Nakon toga počinje prvi krug nacionalne faze natjecanja.
Natjecanje se provodi u dvije kategorije − za učenike trećih i četvrtih razreda te prvih i drugih razreda srednjih škola. U jednoj ekipi može biti najviše troje srednjoškolaca, a svaka ekipa mora imati mentora koji istodobno može biti mentor više ekipa.
U prvom krugu natjecanja prijavljene ekipe rješavat će ispit iz općeg znanja, ispit iz korištenja izvora službenih statističkih podataka i ispit iz razumijevanja statističkog teksta. Kako bi srednjoškolci mogli steći dojam što će se od njih očekivati tijekom natjecanja, primjere svih ispita mogu pronaći na internetskoj stranici olimpijada.dzs.hr. Sve ekipe koje uspješno prođu prvi krug natjecat će se u drugom krugu u kojem će imati priliku detaljno analizirati dobiveni set podataka i pritom dokazati ili opovrgnuti ciljeve koje će si sami postaviti. Osim nužnoga korištenja logičko-računskih vještina, imat će dovoljno prostora i za kreativno promišljanje. Upravo je to ono što ovo natjecanje izdvaja od sličnih natjecanja u znanju.
www.vzaktualno.hr