Bivši hrvatski predsjednik u dva mandata, Stjepan Mesić, u četvrtak je posjetio Međimursku županiju, a njegovi su domaćini bili župan Matija Posavec i čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini.
Mesićev je posjet koncipiran u tri teme: gospodarstvo, znanost i kulturna baština utemeljena u našem identitetu, kazao je župan Posavec.
-Gospodin Mesić koji ne samo da je bio deset godina predsjednik Republike Hrvatske, nego je osoba koja ima iznimno mnogo kontakata i poznanstava i putuje po cijelom svijetu, ima mogućnost prezentirati i promovirati gospodarske, turističke i kulturne potencijale Međimurja. Nama je želja da na taj način, tom komunikacijom i takvim pristupom i dalje razvijamo naše gospodarstvo, obrazovanje i kulturu – dodao je župan.
Prvi segment Mesićevog posjeta, onaj gospodarski, obuhvatio je obilazak tekstilne tvrtke Čateks, a župan Posavec bivšeg je predsjednika upoznao s radom tvrtke.
-Čateks se itekako suočava sa svim izazovima na tržištu. Imaju prihod od preko 120 milijuna kuna, 243 zaposlena, a 80 posto proizvoda plasiraju na tržište u gotovo cijelom svijetu – kazao je Posavec zadovoljan što je, osim Čateksa, Mesić obišao Metalsku jezgru Čakovec.
-Ovo je prvi znanstveno-istraživački centar kojem je vlasnik regionalna samouprava, dakle Međimurska županija, koji je u potpunosti prilagođen potrebama gospodarstva, ali i obrazovanja i s obzirom na ljude koji u njemu rade i na opremu koju ima, jedinstven je u ovom dijelu Europe – rekao je župan.
Stipe Mesić nije krio oduševljene onime što je vidio te ocijenio da se premalo govori o tome što je sve u Međimurju napravljeno.
-Puno je vojnih objekata u Hrvatskoj prepušteno lokalnoj samoupravi, radnim organizacijama ili jednostavno prodano. Ovdje sam iznenađen na koji način se koriste bivši vojni objekti koji su u službi znanosti, novih tehnologija, ali i kulture, proizvodnje. Ovo je nešto što može biti primjer drugima, što je poruka da se na bivšim temeljima može napraviti veliki iskorak u novim tehnologijama – rekao je Mesić te se kritički osvrnuo na ono što se u povijesti događalo s hrvatskim gospodarstvom.
-Naše gospodarstvo u jednoj pljačkaškoj pretvorbi, u jednoj privatizaciji, doživjelo je svoju stagnaciju, a ovo je primjer kako se iz tih okvira može izaći. Sve što smo vidjeli to je prodaja znanja, što drugima može biti primjer – kazao je bivši hrvatski predsjednik dodavši da Čakovec i Međimurska županija imaju što pokazati, ne samo ostatku Hrvatske, nego i šire.
-Ono što je za pohvalu je da su sredstva koja su mogla biti korištena iz EU fondova sjajno iskorištena i to je za pohvalu – zaključio je Mesić.
Poželjevši dobrodošlicu Stjepanu Mesiću koji je uvijek rado viđen gost u Čakovcu, gradonačelnica Ljerka Cividini istaknula je kako najvažnija sinergija gospodarstva, tehnologije i kulture.
- Isto tako, najvažnija je sinergija Županije i Grada ako želimo bolje, a vjerujem da će nam pomoć gospodina Mesića u svemu tome biti dobrodošla i pozitivna. Pred neki tjedan dobili smo i neke knjige od poduzeća Tempomatika i 3D klastera gdje su i naši učenici upućeni u 3D formate i koji će nakon toga obići Metalsku jezgru. Svrha je da stvaramo višu industriju i tehnologija ne niskokvalificiranom radnom snagom, nego sa stručno obrazovanim ljudima koji će nakon toga ostati u našem gradu i stvarati budućnost našeg grada – rekla je Cividini.
Ravnatelj Metalske jezgre Mario Šercer bio je počašćen što je mogao ugostiti bivšeg hrvatskog predsjednika Mesića kojem je prezentirano i pokazano sve čime se bave te mu iznio njihove ciljeve i buduće planove
-Naš cilj je s ovom opremom koja je jedinstvena u ovom dijelu ne biti lokalan, nego djelovati globalno i izvan granica Republike Hrvatske. Stoga koristimo svaku moguću priliku, na što svakako možemo biti ponosni, što je jedna tehnološka perjanica na razini koja se rijetko gdje može susresti da imamo prilike sve skupa to pokazati naše mogućnosti, potencijale – rekao je Šercer.
U društvu župana Posavca i gradonačelnice Cividini, Stjepan Mesić obišao je i Riznicu Međimurja – muzej nematerijalne baštine, kako bi se bolje upoznao i s poviješću, tradicijom i kulturom međimurskoga kraja.
ak/vzaktualno.hr