Američki burzovni indeksi u ponedjeljak su, nakon velikih gubitaka koje su već zabilježili u petak, potpuno potonuli te je ključni Dow Jones Industrials u jednom trenutku izgubio više od 1500 bodova ili gotovo 6 posto da bi se u vrlo nervoznom trgovanju ponešto oporavio, no dan je svejedno zaključio u minusu od oko 1175 bodova ili oko 4,6 postona razini od 24.345 bodova - donosi Jutarnji.hr.
Riječ je o najvećem burzovnom krahu na Wall Streetu u jednom danu od rujna 2008. godine i jednog od vrhunaca tadašnje globalne financijske krize, navodi BBC. Dow Jones je 29. rujna te godine izgubio 777.68 bodova, nakon što je američki Kongres toga dana bio odbio interventni paket težak 700 milijardi dolara koji je bio sastavljen nakon propasti investicijske banke Lehman Brothers.
Također, riječ je o najvećem padu Dowa u jednom danu u povijesti, barem kada je riječ o bodovima (u postocima je bilo i većih slomova).
Razlog za ovaj najnoviji sunovrat neki analitičari vide u snažnom porastu plaća u SAD-u što bi moglo dovesti i do bržeg rasta inflacije od očekivanog što bi pak za reakciju moglo imati intenzivnije dizanje temeljnih kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi, američke središnje banke, a u konačnici bi to sve moglo dovesti do usporavanja rasta cijelog gospodarstva.
Osim Dow Jones Industrialsa, indeksa sačinjenog od 30 vodećih američkih industrijskih kompanija, velike su minuse zabilježili i tehnološki indeks Nasdaq kao i S&P 500, sačinjen od dionica širokog spektra kompanija.
Bijela kuća je, reagirajući na turbulencije na burzi, kratko priopćila da je 'uvijek zabrinuta kada dolazi do pada vrijednosti na tržištu kapitala', ali da je u ovom slučaju riječ o 'kratkoročnoj fluktuaciji' te da je američko gospodarstvo na dugoročno snažnim temeljima - piše Jutarnji.hr.
www.vzaktualno.hr/Jutarnji.h