Zabrana uvoza iz Mađarske i Slovačke zbog bolesti slinavke i šapa izazvala je strah među stočarima i potrošačima – jedni strahuju od zaraze, a drugi od rasta cijena mesa i mlijeka.
Do jučer su s tih tržišta na hrvatske farme i police stizali proizvodi vrijedni gotovo 200 milijuna eura, što čini 20 posto ukupnog uvoza mesa, prerađevina i mlijeka. Samo iz Mađarske dolazi polovica uvezenog mlijeka.
Mesar Stjepan Munić za Net.hr je rekao da bi „mogli skočiti s cijenama, ali još ništa nije sigurno”.
Stočari upozoravaju da je Hrvatska ovisna o uvozu: godišnje uvozimo 200.000 grla za tov, od čega trećina dolazi iz Mađarske.
Najranjiviji je sektor mlijeka. Neki govore da je Europa oprezna, cijene mlijeka već su visoke, a mogle bi rasti još, piše Net.hr.
Sve ovisi o trajanju zabrane uvoza. Ako potraju, moglo bi doći do problema s opskrbom i novog porasta cijena hrane, odnosno udara na džepove građana.
vzaktualno.hr/net.hr