„Potencijali mladih u gradu Varaždinu” naziv je istraživanja koje su Grad Varaždin i inicijativa Varaždin za Europsku prijestolnicu kulture 2022 proveli u sklopu europskog projekta „Baraka za dijalog”.
Rezultati istraživanja u kojem je sudjelovalo više od 1600 mladih do 33 godine, od kojih je njih više od 800 anketu ispunilo u cijelosti, prezentirani su danas u Centru za mlade, a pokazuju da mladi najvažnijim problemom u Varaždinu smatraju nedostatak životne perspektive – neizvjesnu mogućnost zapošljavanja, posjedovanje nekretnine, osnivanje obitelji. Kao problem istaknuli su i važnost poznanstva i veza, a ne sposobnost i stručnost te nedostatak interesa za društvena i politička zbivanja.
Za rješavanje svojih problema 40 posto mladi najodgovornijom smatra lokalnu vlast, same mlade njih 17 posto te roditelje 15 posto.
Vrijedi naglasiti i kako su ispitanici iz vlastitog iskustva zaključili da su za uspjeh u Varaždinu važni osobna snalažljivost i upornost (67 posto), profesionalna odgovornost i zalaganje na poslu (50 posto) te osobne i obiteljske veze i poznanstva (49 posto).
Rezultate istraživanja predstavila je mag. psihologije Monika Melnjak koja je istaknula, između ostalog, da anketa pokazuje kako 69 posto ispitanika smatra da su za ostanak u Varaždinu važna dobra financijska primanja, njih 68 posto smatra da je za to važan stabilan i stalan posao, a za 65 posto mladih to je posao u kojem mogu napredovati, dok 61 posto ispitanika smatra da je za ostanak, preseljenje ili pak povratak u Varaždin potrebno riješiti stambeno pitanje.
- Ovo istraživanje pokazuje ono što smo i naslućivali, što je za sve nas koji se bavimo javnim politikama najvažnije, a to je da većina mladih razvoj svoje osobnosti stavlja na prvo mjesto. Važna im je potpora društva što je dobro kod samoformiranja, a to je najvažnije i najteže postići, stoga svakako treba poraditi kako na izvaninstitucionalnoj, tako i na institucionalnoj potpori koje im trebaju više nego nekakvi klubovi. Mladi ne žele samo dobru zabavi u to ohrabruje, svjesni su da je njihova vlastita osobnost najbitnija i treba im omogućiti da se sami izraze, a mi ćemo im u tome pomoći – istaknuo je gradonačelnik Ivan Čehok.
Na pitanje što bi vladajuća većina trebala učiniti da veći broj mladih nastavi školovanje u Varaždinu nakon srednje škole, oko 37 posto smatra da treba osmisliti programe u suradnji s fakultetima koji bi najboljim studentima po završetku studija osigurali pripravništvo ili posao u struci, ukupno 32 posto ispitanika smatra da vladajuća većina treba osigurati besplatno više ili visoko obrazovanje za sve, dok oko 34 posto ispitanika smatra da treba osigurati osnivanje dodatnih viših škola i fakulteta.
Generalno, sudionici istraživanja smatraju da u gradu najviše nedostaje prostora na otvorenom (23 posto), prostora u kojima bi se mogli kreativno izražavati (20 posto) te klubova (19 posto). U istom pitanju mnogo njih dodatno bilježi kako smatra da nedostaje klubova, ali s glazbom koja nije „narodna“.
Uz gradonačelnika Čehoka, današnjem su predstavljanju rezultata istraživanja nazočili i njegova zamjenica Sandra Malenica, privremena pročelnica gradskog Upravnog odjela za socijalnu skrb, mjesnu samoupravu i civilno društvo Mirna Kezele i koordinator kandidature Varaždin za Europsku prijestolnicu mladih 2022. Nino Preložnjak.
ak/vzaktualno.hr