Veselo, raspjevano i bučno bilo je danas i na varaždinskoj 6. osnovnoj školi u kojoj je svečano obilježen početak još jedne školske godine, a posebno su uzbuđeni bili oni najmlađi koji su prvi put sjeli u školske klupe. Osim ravnatelja Marija Stančića te brojnih učitelja i drugih zaposlenika škole, prvašiće su pozdravili Lidija Kralj, pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak i gradonačelnik Ivan Čehok sa suradnicima.
Šesta je osnovna škola jedna od onih u kojima se od danas provodi eksperimentalni program "Škola za život" s novim školskim kalendarom s četiri obrazovna razdoblja. - To je jedna od novina koje potičemo kroz autonomiju škola, kroz autonomiju učitelja. Ove generacije koje su u prvom, petom i sedmom razredu u 6. OŠ imat će priliku učiti na drugačiji način, s novim tehnologijama, ali isto će tako njihovi učitelji, stručni suradnici i ravnatelj moći isprobavati nove pristupe, nove organizacijske načine te tako zajednički pridonijeti poboljšanju sustava obrazovanja. Ukoliko želimo bolji sustav obrazovanja, a sigurna sam da svi to želimo i da su nam djeca najvažniji cilj, svi zajedno trebamo tome doprinijeti. Kroz suradnju s roditeljima, učenicima i učiteljima, s lokalnom zajednicom, svatko od nas treba napraviti sve što može kako bi i ekspetrimentalni program uspio, ali i kako bi sustav obrazovanja bio bolji za našu djecu – istaknula je pomoćnica ministrice i objasnila o kakvim je promjenama riječ:
- Promjene su raznovrsne; kroz metode vrednovanja koje intenzivno potiču formativno vrednovanje, dakle davanje povratnih kvalitetnih informacija, kroz suradnju među različitim predmetima, realizaciju sedam međupredmetnih tema, potičemo djecu da nauče kako učiti...zdravlje, građanski odgoj, ali i osobni i socijalni razvoj. Pri tome koristimo podršku koju imamo od međunarodne zajednice, od Europske komisije, od europskog i socijalnog fonda, tako da su naš kurikulum - međupredmetnu temu "učiti kako učiti", Finci pohvalili kao izuzetno dobar. Rekla bih da je ovo prvi korak prema drugačijem sustavu obrazovanja – neke će novosti biti na finijoj razini, kao što su metode poučavanja i vrednovanja, a neke će biti opipljivije pa ćete vidjeti nove udžbenike, nove tablete, računala, različitu tehnologiju u učionicama. Neke će biti na društveno-socijalnoj razini jer želimo pozitivnu, poticajnu klimu u našim školama. To nije jednostavna promjena za koju možda neće biti dovoljna jedna godina, ali vjerujem da ćete se svi složiti da nama takav pomak treba.
Gradonačelnik Čehok sa zadovoljstvom je ustvrdio da je 6. OŠ škola koja prednjači po mnogočemu, ne samo u Varaždinu, nego i u Hrvatskoj.
- Drago mi je da mogu podsjetiti da je ovo deseta godina kako smo počeli provoditi projekt Škola otvorenih vrata, a pretpostavka toga je škola u jednoj smjeni. To je sjajna stvar za Varaždin, ali je, na žalost, razočaravajuće da smo mi, koliko je meni poznato, još uvijek jedini grad u Hrvatskoj u kojem su sve škole u jednoj smjeni. To otvara veću mogućnost učiteljima, nastavnicima, ravnateljima pa i roditeljima i djeci da nakon završetka redovne nastave mogu u školi obavljati sve ono što bi svaka škola trebala činiti kao žarišno mjesto socijalizacije. Djeca u naše škole ne dolaze samo učiti, nego uče za život i ovo je zaista škola za život, kao što glasi i slogan. Šesta osnovna je krenula ove godine i s novim pedagoškim i obrazovnim razdobljima i ako se to pokaže dobrim, Varaždin će to od iduće školske godine uvesti u sve škole – zaključio je Čehok.
Projekt "Škola za život", 6. osnovna škola dočekala je potpuno spremna, naglasio je sa zadovoljstvom ravnatelj Mario Stančić.
- Učitelji su polazili brojne edukacije, educirali su se i tijekom ljetnih praznika, a mi smo dali sve od sebe da našim učenicima i njihovim roditeljima olakšamo polaženje škole, na način što smo ovu školsku godinu po posebnom odobrenju iz Ministarstva podijelili na četiri obrazovna razdoblja. Na taj će način našim učenicima biti lakše dolaziti u školu, imat će više odmora, što je jako važno, a ta četiri obrazovna razdoblja prati i podjela nastave u blokove, čime će se učenicima smanjiti njihovo dnevno i tjedno zaduženje i opterećenje, budući da će imati i do pet predmeta manje – istaknuo je ravnatelj te dodao:
- Škola za život ima za cilj pripremiti naše učenike za život, dati im ne činjenično, već uporabno znanje koje se može bilo gdje primijeniti, a nastava iz predavačke prelazi u problemsku, istraživačku nastavu, suradničko učenje. Da bi se naše učenike zaista pripremilo za život, osmislili smo više različitih aktivnosti i mislim da smo jedina škola u Hrvatskoj u kojoj učenici mogu naučiti osnove kemije, biologije, fizike, tehničke kulture i informatike već od prvog razreda, izvodeći razne pokuse koji su prilagođeni upravo njihovoj dobi. Učenike treba naučiti ne samo učiti, već oni moraju znati raditi svojim rukama, moraju znati opažati, zaključivati, a uloga učitelja je da te zaključke usmjerava i izvodi učenike na pravi put.
Zahvaljujući video linku, učenike je pozdravila ministrica Blaženka Divjak, poželjevši im mnogo uspjeha u školi, ukazavši i na značaj početka provođenja projekta "Škola za život".
Iako već godinama raste interes za upis djece upravo u 6. osnovnu školu, ove je godine prvašića nešto manje nego lani – u prve je razrede, naime, upisano 94-ero djece, dok ih je prošle godine bilo više od stotinu.
a.kučić/vzaktualno.hr