Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • STRAŠNI PODACI Gotovo polovica životinja u Europi, njih više od 10,5 milijuna, trpi najviše razine boli u pokusima

STRAŠNI PODACI Gotovo polovica životinja u Europi, njih više od 10,5 milijuna, trpi najviše razine boli u pokusima

Hrvatska i svijet
22. srpnja 2021.
andra
481
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Ukupan broj životinja korištenih u pokusima u europskim laboratorijima veći je od 10,5 milijuna, od čega je 2018. godine u Hrvatskoj korišteno gotovo 26 tisuća životinja! U usporedbi s podacima iz 2015. godine, zabrinjava povećanje korištenja pasa i primata u EU-u.

U srpnju 2005. Prijatelji životinja pokrenuli su tzv. „aferu bigl" u kojoj su dokazali da se na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu nelegalno obavljaju pokusi lomljenja kostiju na psima pasmine bigl. U vrlo burnom razvoju događaja Veterinarski fakultet konačno je predao pse na udomljavanje udrugama Prijatelji životinja i Savezu udruga za zaštitu životinja grada Zagreba. 21. srpnja 2005. godine 32 prestrašena i traumatizirana psa dočekala su svoje udomitelje. Dio njih bio je polomljen, jedan bez oka, jedan bez anusa, s različitim neliječenim tegobama, a njihovi udomitelji morali su ih učiti hodati po travi i da se ne boje ljudi u bijelim kutama. Unatoč tim stravičnim činjenicama i podnesenim prijavama, nitko odgovoran za nabavu i provođenje pokusa do danas nije kazneno odgovarao. 

-Vjerujemo da je ipak, zahvaljujući i tom strašnom primjeru bešćutnosti u korištenju životinja, došlo do pomaka jer u posljednjem izvještaju Europske komisije navodi se da Hrvatska 2016., 2017. i 2018. nije koristila pse za pokuse. Nažalost, koristila je i dalje golem broj najviše miševa pa štakora, a potom, prema brojnosti, korišteni su i domaća perad, kunići, zebrice, ovce, svinje, konji, magarci i njihovi križanci te zamorci. Podaci potvrđuju porast broja domaćih ptica i svinja koji se koriste u pokusima. Porastao je i broj životinja koji se koriste u pokusima tzv. srednjeg intenziteta boli životinja pa je u takvim pokusima patilo više od 16 000 životinja, dok je više od 700 njih korišteno za pokuse jakog intenziteta boli, a više od 1200 životinja nikada se nije oporavilo - upozoravaju Prijatelji životinja.

Izvještaj Europske komisije za životinje korištene u pokusima 2018. godine prvi put navodi i statistike koje se odnose na životinje koje se koriste za stvaranje i održavanje genetski modificiranih linija. 16 % genetski modificiranih životinja ima fenotip zbog kojega od rođenja trpi bol i patologije koje ih čine slabima i izloženijima stresu i patnji. Iz izvještaja proizlaze još dva uznemirujuća podatka – čak 46 % životinja korišteno je u osnovnim istraživanjima, koja ne podliježu nikakvoj zakonskoj obavezi, a gotovo polovica životinja podvrgnuta je postupcima s dvije najviše razine boli, umjerenom i jakom.

Kako bi krenula prema konačnom cilju potpune zamjene životinja i kao odgovor na zahtjeve za što većom transparentnošću, Europska komisija pokrenula je prvu statističku bazu podataka ALURES, koja nudi besplatan pristup svima zainteresiranima za dobivanje više informacija o korištenju životinja za pokuse u EU-u. Podatke prikupljaju države članice i dostavljaju svake godine Europskoj komisiji.

-Smatramo da je takva razmjena podataka važan korak prema realnom uvidu koliki se broj životinja i u koje svrhe koristi i ubija u europskim laboratorijima, što je više od 150 godina bilo potpuno skriveno od javnosti. Hrvatska treba slijediti primjer Italije i potpuno zabraniti podvrgavanje životinja novim pokusima koji su klasificirani kao jaka razina boli za životinje. Pokusi na životinjama sramotni su, etički nedopustivi i nužno je usmjeriti razvoj znanosti prema primjeni alternativnih metoda, kako to uostalom i nalaže europska direktiva koja regulira njihovu uporabu. Europska komisija mora uzeti u obzir znanstvene zahtjeve za potpunom zamjenom životinja u istraživanjima - odlučni su Prijatelji životinja. 

Zaključuju da su nužni izlazak iz paradigme 19. stoljeća i poticanje inovativnih istraživanja bez korištenja životinja.

Više informacija o alternativama pokusima na životinjama, zabludama u medicini do kojih su doveli takvi pokusi i o „aferi bigl" može se saznati na www.prijatelji-zivotinja.hr.

vzaktualno.hr

andra 3653 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Špancirfest
Biergarten je otkazan, što je sa Špancirfestom? Pitali smo prvu damu festivala dobrih emocija!
Događanja
2021-07-21

Sljedeća Vijest

VREMENSKA PROGNOZA: Iskoristite dan za boravak na otvorenom!
Hrvatska i svijet
2021-07-22
Izdvojeno
41. Smotra međimurske popevke oživjela Nedelišće
Događanja
8. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Natjecatelji iz 26 zemalja u Varaždinu na Svjetskom karate Shito Ryu & Kobudo Bo prvenstvu
Događanja
8. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Održan 1. Grofovski špancir na Trakošćanu
Lifestyle
8. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Ima li rješenja za “staru zagorsku” ili će i dalje biti “cesta smrti”???????
Crna kronika
8. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Video & fotogalerija
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.