Saborska rasprava o Prijedlogu Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana
Saborski zastupnik Anđelko Stričak svojim je izlaganjem u Hrvatskom saboru u ime Kluba HDZ-a, vezano uz raspravu oko Prijedloga Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana, istaknuo da su zakonske odredbe dobro izbalansirane, tj. nisu previše stroge za vlasnike oružja s jedne strane, a s druge strane vodila se briga o sigurnosti svih građana. Ponudio je i podatke prema kojima Institut za međunarodne i razvojne studije iz Ženeve navodi da je Hrvatska na 26. mjestu po broju naoružanja po glavi stanovnika.
– Iz navedene rang liste vidljivo je da su među deset najnaoružanijim zemljama ujedno i one koje su najrazvijenije, a na tlu Europe to su svakako Švicarska, Švedska i Finska, ali zbog toga ih se ne proziva da su divlji zapad. Prema toj list RH je na 26. mjestu – istaknuo je za saborskom govornicom Stričak.
Što se pak tiče Prijedloga Zakona kazao je da on uređuju postupak nabave i registracije oružja i produženja roka valjanosti isprava o oružju te način postupanja s oružjem i streljivom koje građani nabavljaju za civilne potrebe.
– Prema Prijedlogu zakona dobna granica za nabavu oružja je 21 godina uz iznimke policijskih službenika, pripadnika Oružanih snaga, pravosudne policije... Također, predviđena je i kategorizacija vatrenog oružja koja je usklađena s kategorizacijom iz Direktive EU. Nadalje prilikom nabave oružja građanin će morati priložiti uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za posjedovanje oružja, ali nakon toga neće morati ići na zdravstvene preglede svakih 5 godina kao do sada. Idući zdravstveni pregled morati će obaviti kada navrši 70 godina, a njegov liječnik primarne zdravstvene zaštite dužan je obavijestiti nadležnu policijsku postaju o svakoj promjeni zdravstvenog stanja vlasnika oružja – pojasnio je Stričak.
Također, nadležna policijska postaja će svakih pet godina po službenoj dužnosti provjeravati da li vlasnik oružja i dalje ispunjava uvjete za posjedovanje oružja i to uvidom u službene evidencije nadležnih tijela državne uprave. Novina je i da policija više neće utvrđivati jeste li kod kuće osigurali uvjete za čuvanje oružja već će vlasnik potpisati izjavu da je osigurao takve uvjete pod materijalnom i kaznenom odgovornošću, a ako se naknadno utvrdi suprotno isto će mu se oduzeti.
A vezano uz odredbe smještanja i čuvanja naoružanja podsjetio je na 2015. i nestanak oružja iz policijskog skladišta u Varaždinu od kojeg je dio nađen tijekom rutinske kontrole prometa. Ponovio je da se radi o većoj količini oružja za koje je tadašnji načelnik PU varaždinske ustvrdio da je možda išlo u terorističke svrhe ili je bilo namijenjeno organiziranom kriminalu.
– Tada, odmah po provjeri, po serijskom broju oružja utvrdilo se da dio tog oružja potječe iz policijskog skladišta u Varaždinu. Istraga traje, a do danas nije dala nikakve rezultate. Razlog tome je najvjerojatnije što ista ustrojstvena jedinica istražuje sama sebe ili možda Državno odvjetništvo sve zataškava – izjavio je Stričak.
Podsjetio je da je to pitanje aktualizirano na više sjednica Županijske skupština Varaždinske županije, odnosno potječe li to naoružanje iz skladišta Policijske uprave varaždinske i da li se sve zataškava. Iako je aktualizacija tog pitanja pokrenula istragu, ona je zasada rezultirala tek kaznenom prijavom po nepoznatom počinitelju. Zbog činjenice da se radi upravo o krađi vatrenog oružja iz skladišta Policijske uprave varaždinske drži da se moralo napraviti puno više jer takva količina oružja „na cesti“ znači i veću nesigurnost za građane.
www.vzaktualno.hr