Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Sutra započinju Dani Mladena Kerstnera – na rasporedu 19 predstava

Sutra započinju Dani Mladena Kerstnera – na rasporedu 19 predstava

Događanja
20. studenoga 2019.
mirela2
790
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Od 21. do 24. studenog u Ludbregu će se održavati tradicionalni Festival kajkavske komedije – „Dani Mladena Kerstnera“. Riječ je o manifestaciji koja se odvija četrnaestu godinu zaredom, a na rasporedu je čak 19 humorističnih amaterskih kazališnih predstava koje će svakog dana započinjati u 18 sati. Uoči samog početka festivala održana je prigodna konferencija za novine.

Na konferenciji je uz ludbreškog gradonačelnika Dubravka Bilića sudjelovao Branko Dijanošić, ravnatelj Centra za kulturu i informiranje “Dragutin Novak”, ustanove koja je inicirala Dane Mladena Kerstnera s ciljem očuvanja sjećanja na ovog velikog ludbreškog književnika i komediografa. Dijanošić je rekao kako su počeci bili skromni s nastupom samo jedne skupinu, no s vremenom se interes povećavao.

- Značajniji interes i razvoj festivala počinje od 2012. godine od kada na pozornici u Ludbregu gostuje u prosjeku 17 amaterskih družina, što predstavlja i toliko različitih predstava i govora, uzmemo li u obzir činjenicu da su amaterske glumačke družine iz Međimurske, Koprivničko-Križevačke, Krapinsko-Zagorske i Varaždinske županije. Ove će godine nastupiti čak njih 19, a na pozornici će nastupiti ukupno 133 glumica i glumca amatera. Taj broj govori o velikom interesu i ljubavi amaterskih družina i glumaca da se održi kajkavski govor. Vrlo je pozitivno i to što se uključuju i mlade generacije – istaknuo je ravnatelj.

Gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić rekao je kakao je u ovih 14 godina postojanja festivala na pozornici u Ludbregu je gostovalo 157 glumačkih družina s 1410 glumaca amatera.

-Iz ovih podataka vidi se koliko je to važan događaj ne samo za Ludbreg već za cijeli kajkavski kraj. Festival je proizašao iz njegovanja kajkavske riječi, izvlačenjem iz zaboravljenih pretinaca djela Mladena Kerstnera, našeg pisca, velikog komediografa koji je ne samo stvorio jedan zanimljiv opus nego je uveo u hrvatsku stvarnost i mnoštvo likova koji su postali prepoznatljivi – istaknuo je Bilić ujedno se osvrnuvši i na odlazak glumca Martina Sagnera.

– Oprostili smo se ovih dana od Martina Sagnera, glumca kojega je preuzeo lik kojega je glumio, lik Draša Katalenića – Dudeka. Za neke glumce to je možda težak teret, ali on je živio taj svoj lik. Malo je zaboljelo sve one koji su voljeli Kerstnerovo djelo i koji su poštivali Martina Sagnera da je relativno mali broj ljudi bio na pogrebu, ali veličina čovjeka koji je otišao se ne mjeri brojem prisutnih dužnosnika ili ministara već onime što je ostavio iza sebe. Martin Sagner zadužio nas je legendarnom glumom i legendarnom svevremenskom interpretacijom Dudeka, jednog poštenjaka koji vjeruje u sustav, vjeruje u ljude, vjeruje u poštenje i u sve ono čime se rađamo, ali se u društvu koje ne cijeni to izvorno sve iskrivi i prevladaju Cinoberi i Presvetli i mnogi drugi likovi koji nas usmjeravaju svojim putevima. Likovi poput Dudeka u takvom svijetu ostaju zanemareni. No to je već druga priča, priča o našem društvu, zajednici u kojoj živimo. Za nas je važno da pamtimo Dudeka i ono što on znači i predstavlja za sve nas u Podravini, u kajkavskom kraju. Upravo tome služi ovaj festival, da nas na to podsjeti– rekao je gradonačelnik Dubrovko Bilić.

Raspored-2019-scaled (1)

vzaktualno.hr

mirela2 3102 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Povelja naj akcije udruzi Gredica za varaždinske male vrtove
Događanja
2019-11-20

Sljedeća Vijest

I u Vidovcu zapaljeni lampioni u sjećanje na žrtvu Vukovaru
Događanja
2019-11-20
Izdvojeno
Chat Control’ izazvao sukob HDZ–SDP: prijeti li nam masovni nadzor?
Događanja
23. kolovoza 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
PU varaždinska: “Ako vas zovu da provjere eure – odmah zovite pravu policiju!”
žNaslovna
23. kolovoza 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Najbolji štrukli na svijetu odsada dostupni i na Varaždinskom placu. OPG Vrata Zagorja otvorio poslovnicu „Štrukljec”
Događanja
23. kolovoza 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Donosimo vam ponudu poslova na području Varaždinske županije
PR članak
23. kolovoza 2025.
TVarjacic
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Kiša je prestala, špancireri stižu u Varaždin – ovako je bilo prvog dana na ulicama i trgovima grada
Fotogalerija
22. kolovoza 2025.
FOTOGALERIJA „Šminkanje” Varaždina uoči 27. Špancirfesta
Fotogalerija
19. kolovoza 2025.
Župan Stričak: Svima koji su sudjelovali u najvažnijoj bitci u povijesti hrvatskog naroda, u Oluji, veliko hvala!
Fotogalerija
4. kolovoza 2025.
Povodom 150 godina rudarstva u Starom Golubovcu, otvorena atraktivna izložba rudarskih predmeta
Fotogalerija
20. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Bogatim programom proslavljen blagdan sv. Benedikta, zaštitnika Svibovca Podravskog
Fotogalerija
14. srpnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.