Mikrobiolozi nisu iznenađeni novom mutacijom virusa, a pojava omikrona ne znači kraj pandemije, rekla je voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" Jasmina Vraneš gostujući u Newsroomu N1 televizije.
Kako je pojasnila Vraneš, mikrobiolozi očekuju i daljnje mutacije virusa, a očekuje se da će se omikron širiti i dalje.
-Kad usporedimo s prijašnjim varijantama i kad sad pogledamo da je alfa bila 50 posto infektivnija od vuhanskog soja, delta 40 posto infektivnija od alfe, a sad vidimo da je od delte 2-3 puta infektivniji omikron – rekla je Vraneš i dodala da iako je omikronom u Hrvatskoj zaražen mali broj ljudi, za očekivati je da će se proširiti jer je riječ o vrlo zaraznom soju.
Naglasila je da je prerano govoriti hoće li izazivati blage kliničke slike, no kako kaže, trenutno s cijepljenjem kao prevencijom imamo mogućnost utjecati na tijek pandemije. Zasad su većinom zabilježene blaže kliničke slike jer je omikronom većinom bila zaražena mlađa populacija. Ipak, kod starijih osoba i osoba s komorbiditetima, očekuje se razvoj teže kliničke slike.
Svim osobama starijim od 18 godina preporučila je booster dozu već tri mjeseca nakon primitka druge doze cjepiva jer, kako je pojasnila, dvije doze ne štite od omrikrona, no booster doza pruža zaštitu od 75 posto.
- To što se netko cijepio prije godinu dana, nije zaštita od omikron. Cijepljenjem dobivamo puno veću širinu protutijela. Osobe koje su se i cijepile i preboljele, one će se lakše oduprijeti hiperinfektivne varijante – rekla je Vraneš dodavši kako se virus promijenio pa je pitanje koliko protutijela štite od novog soja, a proizvođači su spremni proizvesti modificirana cjepiva.
-Ne mislim baš da je omikron zadnja varijanta virusa. Virus evoluira dalje. Mi puštamo virus da evoluira i da se brani – zaključila je mikrobiologinja Vraneš.
vzaktualno.hr / N1