Sve do 10. rujna, Krapinom i Zagorjem odzvanjat će „kaj” - počeo je još jedan Tjedan kajkavske kulture koji u svom 58. izdanju donosi brojne programe za sve generacije.
Svečanost otvorenja manifestacije upriličena je u nedjelju, a brojne je okupljene građane, goste i uzvanike pozdravio domaćin, gradonačelnik Zoran Gregurović.
-Da nam se Krapinski festival približava znamo po tome jer, već po tradiciji, cijeli dan gledamo prognozu hoće li pasti kiša ili neće. Volimo kaj koji nije samo riječ - kaj je naša povijest, naša tradicija i baština, naš način života i na svima nama je da njegujemo ono što smo naslijedili od našij predaka, ali isto tako da generacijama koje će doći nakon nas i dalje nastave njegovati našu tradiciju i našu ljubav prema Zagorju i našoj domovini – rekao je Gregurović.
Da su Krapina i Krapinsko-zagorska županija bastion očuvanja hrvatskog kajkavskog jezika, kajkavske kulture i naše baštine, naglasio je župan Željko Kolar.
-Da bi to tako i ostalo, bitno je raditi s djecom, odgajati ih kod kuće, raditi s njima u vrtiću, u školama. Zato obrazovni sustav i obitelj imaju najveću ulogu u očuvanju naše tradicije. To je naš način života i ponosni smo na njega i želimo da ostane takav, uz sve novitete koji dolaze, kako bismo mogli živjeti kao napredno društvo – rekao je Kolar.
Poručio je da nikad ne smijemo zaboraviti na našu kulturu i baštinu, da smo mi hrvatski narod i da moramo biti ponosni na svoju baštinu, čuvati svoje i poštivati druge.
-U ovom tjednu 58. krapinski festival, 58 različitih sadržaja koji se nude u Tjednu kajkavske kulture i želio bih i volio da Krapina bude Zagorje u malom, odnosno Hrvatska u malom. Bit će za svakoga ponešto, a kada tome dodamo izložbe u Muzeju neandertalaca, Zagorski zbor, sportske susrete Sportskog saveza grada Krapine, moramo reći da je to izuzetan program. Poznati izvođači na neki način okupljaju najveći broj gostiju, međutim ono što mi ne smijemo zaboraviti su programi vezani uz tradiciju i očuvanje jezika i mogu reći da vrlo dobro radimo. Najposjećenije su manifestacije vezan uz djecu, bilo likovni izražaj, pjesništvo ili Mali kaj i to je na neki način sigurnost da ćemo našu baštinu očuvati za buduće generacije, kao što smo mi to naslijedili od naših roditelja, djedova i baka – zaključio je župan Kolar.
A Tjedan kajkavske kulture otvorila je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek koja je naglasila da svi u ministarstvu prate brojne programe koji se realiziraju u Krapini.
-Ministarstvo kulture i medija godinama podržava i potiče programe, zato mi je jako drago da ovdje mogu pozdraviti i bivšeg ministra Božu Biškupića koji je upravo svojim angažmanom i radom pomogao pokrenuti brojne programe u Zagorju pa nije slučajno da je baš u Krapini imenovan za počasnog građanina. Mi smo samo nastavili dobrim utabanim stazama – kazala je ministrica.
Dodala je kako je vidljivo da je iz godine u godinu sve više različitih programa, manifestacija koje obuhvaćaju sva područja kulture, ne samo popevku po kojoj su Tjedan i Festival posebno poznati, nego i sve druge oblike kulture i umjetnosti.
-Posebno je vrijedno što svake godine vidimo sve više mladih i djece. To nam svima daje vjeru da će se ova lijepa tradicija nastaviti razvijati. A kad spominjemo kaj, moram spomenuti da ćemo kroz koji tjedan u proceduru uputiti, odnosno prvi put donijeti Zakon o hrvatskom jeziku kojim upravo te regionalne posebnosti specifičnosti imaju posebno važno mjesto, ne samo kaj, nego i ča koji uz štokavski dijalekt čine raznolikost i ljepotu naše tradicije i našeg jezika – zaključila je Obuljen Koržinek.
Dječji korzo
Već tradicionalno, Tjedan kajkavske kulture počeo je Dječjim korzom i otvorenjem izložbe dječjih likovnih radova ispred Festivalske dvorane u Krapini.
Izložbu je otvorio krapinsko-zagorski župan Željko Kolar koji je istaknuo da je ova izložba već pitanje prestiža za kajkavsko govorno područje.
-Svima je važno tko će se od škola javiti i čiji će radovi biti izabrani za izložbu. Znači, 268 radova iz 63 škole s cijelog kajkavskog govornog područja u Republici Hrvatskoj će danas biti predstavljeno i to je sjajna brojka. Stoga, velika zahvala organizatorima, mentorima i samim učenicima koji su se odlučili uključiti u našu manifestaciju jer pejzaži kajkavskoga kraja, licitarska srca i drvene igračke koje su bile motiv za slike je sve ono što Zagorje predstavlja i ono s čime se Zagorje identificira i čime štitimo našu kulturu i baštinu – rekao je župan Kolar.
Tajnik Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo Krapina, Radovan Novina, izjavio je da su upravo najmlađi najvrjedniji jer cijele godine pripremaju literarne, likovne i glazbene uratke koje u Tjednu kajkavske kulture prezentiraju pod vodstvom svojih mentora te da su za izložbu pristigla ukupno 722 rada.
Novina je dodao da na ovogodišnjem Malom kaju sudjeluje više od 115 škola iz cijelog kajkavskog govornog područja – od Tršća kraj Čabra, do Virovitičko-podravske županije. Nakon službenog otvorenja na pozornici u centru Krapine održan je već tradicionalni Dječji korzo na kojem je nastupilo 15 dječjih grupa iz cijele Županije.
ak/vzaktualno.hr