Na Sveučilištu Sjever, u Sveučilišnom centru Varaždin, u tijeku je 46. Međunarodna znanstvena konferencija ekonomskog i socijalnog razvoja „Održive turističke destinacije“.
Konferencija se održava u organizaciji Sveučilišta Sjever, Fakulteta za menadžment Sveučilišta u Varšavi; Poljska i Pravnog fakulteta Sveučilišta Mohammed V u Rabatu, Maroko, a glavni je cilj razmjena znanja i iskustava među stručnjacima zainteresiranima za globalizaciju, suvremenu ekonomiju, međunarodna tržišta kapitala, poduzetništvo, suvremena poduzeća te ostale srodne teme.
Na sveučilištu Sjever okupili su se brojni ugledni domaći i inozemni stručnjaci i znanstvenici koji raspravljaju o brojnim temama među kojima su posebno istaknuta glavna tematska područja znanstvenog dijela konferencije, a to su Globalizacija i izazovi suvremenog svijeta, Poduzeće u turbulentnom okruženju i Poduzetništvo uhvaćeno između kreativnosti i birokracije.
Među brojnim gostima i sudionicima, otvorenju konferencije nazočio je i ministar gospodarstva Darko Horvat koji je i sam istaknuo važnost turizma za razvoj našega gospodarstva.
-Svjesni smo činjenice da u ovom trenutku u ukupnom BDP-u turizam participira s gotovo 20 posto sveukupnih prihoda, industrija slično, možda postotni udio manje, ali i za gospodarstvo glede industrijskih politika, i za gospodarstvo u Hrvatskoj glede turističkih politika, ono što je najbitnije je osigurati održivi rast, a tom održivom rastu osigurati održivo financiranje. Sve strateške grane gospodarstava europskih zemalja u ovom trenutku se bore s istim problemom - velika ponuda kapitala, a trenutno relativno malo dobrih projekata koji mogu biti regionalni ili međuregionalni, odnosno međudržavni, ili na bilo koji način iskoristivi, ne isključivo za nacionalna gospodarstva, već kao šira korist za regiju – kazao je ministar Horvat.
-Mi u ovom trenutku u Republici Hrvatskoj uz velike državne investicije, akceleratorom gospodarskog rasta očekujemo ili imamo EU fondove. Crpiti EU fondove ima svoj vremenski okvir i u jednom ćemo trenutku morati osmisliti održivi razvoj i održivo financiranje bez participacije i bespovratnih sredstava Europskih fondova. Do tog trenutka imamo priliku učiti i naučiti kako, vidjeti iskustva drugih zemalja. Dosadašnjim posjetima, kao i onima koji će se tek dogoditi u Ministarstvu gospodarstva, a govorim o posjetima njemačkog ministra gospodarstva, austrijske ministrice gospodarstva, vrlo skoro slovenskog pa onda i talijanskog ministra gospodarstva, želimo zaokružiti jedan zajednički koncept strateških dokumenata na način da postanemo dio kompaktnog zajedničkog poslovnog okruženja unutar kojeg će se razvijati zajedničke industrijske i turističke politike, zajedničke politike oko investiranja, digitalizacije, automatizacije i robotizacije – dodao je Horvat i zaključio:
-U konačnici, ono što Hrvatska mora napraviti je taj jedan puno veći iskorak od postojećih 3 posto gospodarskog rasta u kojem sve gospodarske grane, uključujući turizam, moraju dati svoj doprinos.
Prorektorica za znanstveno umjetnički rad i međunarodnu suradnju, izv. prof. dr. sc. Anica Hunjet, ujedno jedna od glavnih organizatorica od strane Sveučilišta Sjever, istaknula je kako se konferencija održava prvenstveno u cilju približavanja tematike ekonomskog i socijalnog razvoja suvremenog svijeta široj znanstvenoj i stručnoj javnosti, naglašavanja značaja pravne perspektive suvremenih gospodarskih kretanja i njihova utjecaja na socijalni razvoj,
Marijan Cingula, redoviti profesor u trajnom zvanju za polje ekonomije, grana organizacija i menadžment između ostalog je istaknuo:
-Mi smo ovom konferencijom o ekonomskom i društvenom razvoju htjeli povezati socijalnu odgovornost i gospodarski razvoj, a Sveučilište Sjever je stavilo u fokus održivost turizma. Budući da smo mi, na žalost, monokulturna država i turizam nam je prevažna djelatnost koja nam nosi glavni prihod u devizama i uopće najviše doprinosi našem GDP-u, turizam nam je svakako potrebno staviti u fokus, ali pitanje je kakav turizam želimo. Je li to masovni turizam u kojem kruzeri uništavaju najljepše hrvatske gradove, turizam u kojem će Plitvička jezera za nekoliko godina biti potpuno devastirana ili turizam u kojemu će naša obala vrlo brzo ustuknuti pred apartmanizacijom i ostati bez onih najljepših obilježja?
Cingula je dodao kako mnogi koji se bave turizmom ističu potrebu da se naglasi održivost i da se turistička djelatnost prilagodi onome što je interes ne samo naš, već i idućih generacija.
-Time se turizam može kao strateška djelatnost pozicionirati na dugi rok. Okrugli stol je posvećen upravo toj temi i vjerujem da će doprinijeti osvješćivanju naših ljudi glede potrebe da se turizam promatra dugoročno kao održiva djelatnost, a u tome nam pomažu naše kolege iz inozemstva koje se također bave sličnom problematikom i imaju iskustva u tome. Održivost turizma u svijetu nije prolazni hit, nego ozbiljna strategijska odrednica – naglasio je Cingula.
Uz brojne stručnjake, otvorenju dvodnevne 46. Međunarodne znanstvene konferencije ekonomskog i socijalnog razvoja „Održive turističke destinacije“ nazočili su i saborski zastupnik Anđelko Stričak, varaždinski župan Radimir Čačić i njegova savjetnica Natalija Martinčević te zamjenik varaždinskog gradonačelnika Zlatan Avar.
ak/vzaktualno.hr