Macelj je najveće stratište komunističkih žrtava na području Republike Hrvatske s do sada točno utvrđenim brojem od 1247 ekshumiranih žrtava. Povodom 77. obljetnice Maceljske tragedije i žrtava hrvatskog Križnog puta, nakon križnog puta održana je misa koju je predvodio pomoćni zagrebački biskup mons. dr. sc. Ivan Šaško.
-Istina ima društvene posljedice. Tko to ne želi prihvatiti, Hrvatskoj ne želi boljitak. Umjesto istinskog suočavanja s tim događanjima, naučili smo protokolarne spomene, no ti su spomeni besplodni. Plodonosnog spomena bez istine nema – riječi su pomoćnog biskupa Šaška.
Paljenjem svijeća žrtvama su počast odali i gradonačelnik Grada Krapine Zoran Gregurović te načelnik Općine Đurmanec Damir Belošević.
Ujedno, Macelj je po 21. svećeničkoj žrtvi, ubijenih na jednom mjestu, najuzvišenije žrtvoslovno mjesto za sve katoličke vjernike u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Državni tajnik u Ministarstvu branitelje Darko Nekić izjavio je kako zajedno s Udrugom Macelj 1945 intenzivno rade na otkrivanju istine o poraću. Tako je ove godine provedeno istraživanje na dvije lokacije, a 2020. godine na njih sedam.
- Ukupno je istraženo devet lokacija. Na tih 9 lokacija, nažalost samo na jednoj smo pronašli posmrtne ostatke 84 osobe. Na ove dvije najnovije na kojima je istraživanje provedeno u svibnju ove godine nažalost nije rezultiralo pronalaskom nijedne osobe. Nadam da ćemo kontinuirano nastaviti daljnja istraživanja i otkriti te posmrtne ostatke koje još uvijek tražimo – rekao je Nekić dodavši kako je istraživanje žrtava iz Drugog svjetskog rata, ne samo Macelja jedna od zadaća Ministarstva hrvatskih branitelja, a sljedeći prioritet je Jazovka gdje je dosad pronađeno 814 posmrtnih ostataka.
-Nadam se da ćemo do kraja ove godine urediti grobnicu i spomen obilježje i za žrtve Jazovke, a i za sve druge žrtve iz Drugog svjetskog rata koje jesu i koje će biti ekshumirane diljem Republike Hrvatske – zaključio je Nekić.
Zdravko Čepo, predsjednik Udruge Macelj 1945 ni sam ne pamti koliko je puta posjetio ovu lokaciju te ističe kako će biti dokle ne istraže sva ova grobišta.
-Nadam se da ćemo uz potporu Ministarstva branitelja kao i dosad ubrzati to naše istraživanje i te žrtve konačno prikazati svijetu, da ih možemo dostojno pokopati, da imaju svoj grob gdje se za njih može pomoliti i zapaliti svijeća. Mislim da je to minimum onoga što im dugujemo – rekao je Čepo.
Ima li istine u tome da se u gotovo svakom humku kriju žrtve?
-Imali smo 28 godina bez ikakve aktivnosti u Maclju, a toliko toga ima za istražiti. U međuvremenu su svjedoci umrli i teško je pronaći mjesto i kazati da će tu biti kostiju, tu ima žrtava, ali pokušavat ćemo sve dotle dok ne uspijemo otkriti sve žrtve – rekao je Čepo koji očekuje da se završe iskapanja na Banovini, vezano uz Domovinski rat koji je prioritet.
-Nakon toga će ponovo doći tu, imamo četiri lokacije koje su izgledne, ali nikad nismo sigurni, vidjet ćemo što će se pokazati – zaključio je.
abrkic/vzaktualno.hr