Bez obzira na to što se popodnevno drijemanje ne može usporediti s punih osam sati spavanja, kad se tijelo potpuno regenerira, popodnevni san dobar je za zdravlje!Jedino što je važno jest da namjestite alarm da vas probudi nakon 20 minuta, jer nakon tog perioda nastupa duboki san, a ako ga prekinete, nećete se osjećati dobro, donosi portal Ordinacija.hr.
Drijemanje je, dakle, dobro, ali neke stvari o njemu trebamo zapamtiti:
Izbjegavajte drijemanje ako patite od nesanice
Ako teško zaspite, drijemanje će vam to dodatno otežati. Znanstvenici su dokazali da osobe koje pate od nesanice, mogu značajno ublažiti simptome ako tokom dana budu aktivnije.
30 minuta je dovoljno
Kratko popodnevno drijemanje obično traje 25 do 30 minuta. Ovaj period vam omogućava da se najkvalitetnije odmorite i da se nakon buđenja ne osjećate još više umorno. No, ako ste jako umorni, trebali biste odspavati barem 90 minuta. Tada će tijelo ući u REM fazu i nakon toga ćete povećati produktivnost i kreativnost. Ako nemate vremena, dajte si barem 30 minuta.
Drijemanje nakon kave
Na ovaj način ćete imati još više energije nakon što se probudite. Popijte jednu šalicu kave i odspavajte oko 20 minuta. Kofein će početi djelovati čim se probudite, a svježe ćete se osjećati i do četiri sata nakon.
Šetnja
Istraživanja su pokazala da šetnja može biti učinkovitija od spavanja nakon jela, jer umor ljude obično uhvati nakon što se najedu. Prošetajte oko 15 minuta kako bi pomogli tijelu da razgradi hranu. Ako ste, kao i većina ljudi, umorni u razdoblju od 13 do 15 sati, to ne znači da vam treba malo sna. Tijelo u to doba počinje proizvoditi melatonin, koji šalje signale da trebate otići spavati. Ako šećete u prirodi i izloženi ste sunčevom svjetlu, nivo melatonina će pasti jer se on proizvodi tek onda kada je u prostoriji polumračno ili potpuno mračno.
Ne drijemajte nakon 16 sati
Ako je umor posljedica manjka sna tijekom noći, kratko drijemanje usred dana može podići razinu energije. Ipak, nemojte spavati nakon 16 sati jer ćete narušiti kvalitetu sna tijekom noći.
Čak i samo 10 minuta može pomoći
Čak i onda kada ne zaspite potpuno, drijemanje vam može pomoći. Istraživanja su pokazala da tek 10 minuta popodnevnog drijemanja može učiniti čuda za koncentraciju i kreativnost. Osim toga, smanjit će razinu stresa, a kako je stres uzročnik brojnih zdravstvenih problema, drijemanje će vam jako pomoći!
www.vzaktualno.hr/ordinacija.hr