Metalska jezgra Čakovec i Tehnološko-inovacijski centar Međimurje nastoje potaknuti razvoj međimurskog gospodarstva primjenom novih tehnoloških i poslovnih znanja te umrežavanjem poduzeća i pojedinaca. Stoga, u nemogućnosti organiziranja većih događanja, danas, 13. svibnja održan je tehnološko-poslovni susret „Uz metalsku jezgru i partnere do pametnih tvornica” u organizaciji Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM) i Metalske jezgre Čakovec.
Cilj navedenog susreta je promocija izrazito aktualnog koncepta pametnih tvornica i industrije 4.0 te tehnologija kojima Metalska jezgra raspolaže, a koje mogu poduzećima pomoći u realizaciji projekata istraživanja, razvoja i inovacija.
– Naša intencija je predstaviti, promovirati i napraviti jedno zajedništvo Međimurske županije. Stvoriti put prema jednoj sinergiji zajedno s vama. Lako je obnoviti zgradu, uvesti neke nove sadržaje, ali ako nema daljnjeg nastavka na nekim konkretnim primjerima i da to bude korisno za cijelu zajednicu, niste napravili ništa. Uložen je velik novac u cijeli ovaj prostor koji je Centar znanja Međimurske županije, gotovo 94 milijuna kuna. Alternativa je bila da nam vojni objekti koji su u cijeloj Hrvatskoj na različitim lokacijama propadaju. Kod nas to nije slučaj, kada smo 2017. godine kao Međimurska županija dobili objekte u vlasništvo i površinu zemljišta onda smo obnovili i uveli nove sadržaje – rekao je župan Međimurske županije, Matija Posavec i poručio kako se na ovaj način mijenja slika Hrvatske kroz inovacije te da se hvata korak s vrijednostima Europske unije.
Posavec je istaknuo kako je na snazi Nacionalna strategija Hrvatske čija ideja počiva na misiji da se do 2030. godine za znanost i inovacije izdvaja 3% BDP-a.
– Danas je Hrvatska na 1%, EU 2,2%, teško da ćemo do 2030. doći do 3%, ali ako ne krenemo sami, ako ne krenemo od nas, ako ne iskoristimo naše primjere onda se nemamo pravo plakati zašto drugi kaskaju za nama! Mi možemo u tom segmentu biti predvodnici i primjere dobre prakse – poručio je Posavec.
– Ulaganje u inovacije ne ide bez poduzetništva jer to lijepo zvuči na papiru, ali ako vi snažno ne podupirete poduzetnički sektor, a to se sad nadam se, shvatilo kroz Mehanizam za oporavak koji u 49 milijardi kuna ima 56% prostora za razvoj poduzetništva, onda time za razvoj inovacija nismo napravili ništa. Zato vas pozivam da budete partneri i Metalske jezgre kao znanstveno-istraživačkom centru i Tehnološko-inovacijskom centru kao potpornoj poduzetničkoj instituciji – rekao je Posavec i naglasio kako daljnja ulaganja pridonose da se jednog dana formira grad gospodarstva što benefit za cijeli Čakovec i cijelo Međimurje.
Direktor Tehnološko inovacijskog centra Međimurje, Ivan Plačko, u svom je obraćanju objasnio viziju Međimurske županije, završene projekte, ali i budućnost Centra znanja.
– Međimurska županija postaje županija snažnog poduzetništva zasnovanog na znanju i inovacijama, očuvanju prirodne i kulturne baštine te visoke kvalitete življenja. 2018. otvorili smo Međimursku palaču turizma, 2019. rekonstruirano je potkrovlje zgrade TICM1, iste godine otvoren je studentski dom i restoran (MEV), u prošloj godini rekonstruirana je zgrada TICM3, s radom je počela Metalska jezgra, a u ovoj godini dovršili smo Centar održivog razvoja (MEV). Centar znanja Međimurske županije u budućnosti će postati primjer dobre prakse revitalizacije bivših vojnih objekata korištenjem EU sredstava, kao i centar zbivanja i najbolje mjesto za rad i razvoj u široj okolici. Cilj je da on postane ugodan gradski ”kvart”, mjesto susreta, umrežavanja, osmišljavanja i realizacije IRI i TT projekata te najbolje mjesto za pokrenuti poslovanje – objasnio je Plačko.
Na prvom zajedničkom događanju zainteresirani su poduzetnici imali priliku upoznati koncept pametnih tvornica i industrije 4.0 kroz predavanje iskusnog prof. dr. sc. Nedeljka Štefanića. S praktičnom primjenom principa Lean proizvodnje i digitalizacije na primjeru EKO Međimurja prisutne je upoznao je Dario Babić, mag. ing. mech. U drugom dijelu događanja ravnatelj Metalske jezgre, dr. sc. Mario Šercer, predstavio je tehnologije 3D ispisa metala i 3D skeniranja dostupne u Metalskoj jezgri, kao i mogućnosti za suradnju na projektima. Optičke 3D mjerne metode predstavili su predstavnici Topomatike, a aditivne tehnologije proizvodnje polimera predstavnici IZIT-a. Nakon prezentacija sudionicima je omogućeno međusobno umrežavanje i detaljnije upoznavanje s tehnologijama.
mčaržavec/vzaktualno.hr