Mažoret ples ima podužu povijesnu tradiciju u Europi. Naime, krajem 18. stoljeća mažoretkinje su se pojavile u Francuskoj kada su svojim štapovima upravljale smjer kretanja orkestra kao zamjena dirigentu na paradama.
S vremenom se to preoblikovalo, pa su se počeli koristiti plesni pokreti i mažoret ples se polako razvijao u ono što je danas. A danas su mažoretkinje širom svijeta prepoznatljive po svojim živopisnim uniformama i plesnim koracima te vještim rukovanjem mažoret štapom, uz pratnju posebno odabrane glazbe na raznim svečanostima.
Zahvaljujući ljubavi prema plesu te uz mnogo truda, odricanja i nepresušne energije, živi suvenir grada u kojem anđeli spavaju, grada baroka, glazbe i cvijeća, odlične promotorice Varaždina su Varaždinske mažoretkinje koje ove godine slave svoj 30. rođendan.
Osnovane su u travnju 1994. godine kao prvo društvo koje njeguje mažoret ples u Varaždinskoj županiji. Od 1998. godine djeluju kao samostalna udruga koja okuplja šezdesetak djevojčica i djevojaka osnovnih i srednjih škola. Kadetkinje, juniorke i seniorke nastupale su u mnogim hrvatskim i inozemnim gradovima.
Bile su gošće mnogih televizijskih emisija kao što su Sedma noć, Igre na ledu, Dobri ljudi, Lijepom našom i druge, na Novogodišnjem sajmu u Zagrebu i na najvećoj smotri oružanih snaga „Jarun 95“. Sudjelovale su na mnogim regionalnim i državnim prvenstvima i smotrama na kojima su postigle zapažene rezultate. U suradnji s Varaždinskom televizijom Varaždinske su mažoretkinje kao suvenir grada Varaždina snimile turističko-promidžbeni film '”Naš Varaždin'”.
Od 2005. godine predvodnica Varaždinskih mažoretkinja postala je Anita Mikac, kojoj je nakon odlaska dotadašnje predvodnice Petre Martinjak to povjerenje ukazao voditelj i osnivač Varaždinskih mažoretkinja Anđelko Zorković (1928. - 2011.). Anita Mikac Grabarić i danas je voditeljica Udruge Varaždinske mažoretkinje s najduljim kontinuiranim mažoret stažom.
Od značajnijih nastupa Varaždinskih mažoretkinja izdvajamo dodjelu priznanja Plava zastava, sudjelovanje na proslavama Praznika rada, Dana grada, manifestacijama Ljeto u Varaždinu i Špancirfest, nastupe na Dječjoj olimpijadi gradskih vrtića Grada i Županije, međunarodnim nogometnim utakmicama, na Revijama mažoretkinja prijateljskih sastava, na brojnim sportskim prvenstvima...
Od 2012. godine Varaždinske mažoretkinje su, zahvaljujući suradnji s bajkovitim varaždinskim slikarom Željkom Prstecom i varaždinskim Muzejom anđela, predvodnice Grada u kojem anđeli spavaju te kao Varaždinske anđelice nastupaju na brojnim događajima vezanim uz Advent, Špancirfest te u Muzeju anđela i Anđelinjaku, što su kao autentičnu promociju Varaždina prepoznale brojne tvrtke kao i ugledne medijske kuće.
Prije nekoliko dana, pomlađeni tim Varaždinskih mažoretkinja vratio se iz Beograda, gdje su nastupile na Europskom prvenstvu u mažoret plesu i dostojno predstavile svoj Varaždin i Hrvatsku.
Iako su ove godine medalje izostale, iskustvo i emocija neponovljivi su baš kao i stečeno iskustvo domaćinstva svibanjskoga Prvenstva Hrvatske u Varaždinu, kada je glavnim varaždinskim trgom prodefiliralo više od tisuću mažoretkinja u živopisnim odorama, predstavljajući svoje općine i gradove.
U svojih prvih 30 godina Varaždinske mažoretkinje odradile su oko 1500 nastupa, a u subotu su, u sklopu Špancirfesta, bile domaćin 21. Revije mažoret timova te na taj način obilježile veliku obljetnicu.
Njihovu su proslavu svojim nastupima uveličale Karlovačke, Klinčaselske, Loborske, Lošinjske i Zagrebačke mažoretkinje, te Klub mažoretkinja Sesvećanke i mažoretkinje i twirling klub iz Ludbrega te Drum-line orkestar iz Zagreba, koji je predvodio svečani mimohod ulicama Varaždina.
Obljetnicu Varaždinskih mažoretkinja uveličao je i dolazak hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića na Špancirfest, a šareno mnoštvo djevojaka s varaždinskog Korza uputilo mu je pljesak dobrodošlice.
Tri su uspješna desetljeća iza Varaždinskih mažoretkinja, a uz čestitku na velikoj obljetnici, želimo im još mnogo lijepih, zanimljivih i veselih godina!
ak/vzaktualno.hr/varazdin.hr/arhiva