Pojava ugrušaka kao nuspojava cijepljenja AstraZenecom brine sve više građana, iako je još uvijek u kategoriji iznimno rijetkih te je po podacima EMA-e opisana u tek 222 slučaja među 34 milijuna cijepljenih ljudi i tako predstavlja tisućama puta manji rizik od zaraze samim korona virusom.
Zbog toga je u liječničkoj struci i javnosti došlo do intenzivne rasprave o prepisivanju Andola ili Aspirina nakon cijepljenja da bi se smanjila mogućnost tromboze.
Službeni stručni naputci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na ovu temu još uvijek ne postoje, kao ni preporuke, no poznato je da neki liječnici svojim pacijentima nakon cijepljenja savjetuju manje doze lijekova koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu kao Andol i Aspirin, piše tportal.
Splitska liječnica Vedrana Burilović, specijalistica transfuzijske medicine koja na Kardiokirurgiji KBC-a Split vodi ambulantu za poremećaje hemostaze i tromboze, kaže da ne vidi veliku štetu od takvog poteza, pod uvjetom da se osobe prethodno savjetuju s liječnicima obiteljske medicine koji poznaju njihovo zdravstveno stanje i eventualnu povijest bolesti. Pacijentima koji ne uzimaju takve lijekove preporučuje da na dvadesetak dana ili mjesec dana uzimaju Andol ili Aspirin do maksimalno 100 miligrama jednom dnevno.
-Dakle, ne vidim veliku štetu od dvadesetak ili trideset dana uzimanja Andola ili Aspirina, no pacijenti moraju znati jesu li ranije uzimali lijekove iz te skupine i jesu li imali kakve nuspojave ili alergije, a posebno oprezni moraju biti bolesnici s oštećenim gastrointestinalnim sustavom, odnosno čirom na želucu koji bi mogao prokrvariti- rekla je Burilović za tportal.
Više o tome pročitajte OVDJE
vzaktualno.hr/tportal.hr