Glavni državni inspektor Andrija Mikulić u RTL-u Danas govorio je o kažnjavanju kršenja samoizolacije određene građanima zbog sprječavanja širenja koronavirusa.
-Iz policije smo dobili više od 800 dojava o kršenju samoizolacije. Inspektori su odradili više od 600, izdano je više od 120 prekršajnih naloga, i naplaćen je iznos od oko 130 tisuća kuna. Zanimljivo je da se naši ljudi, bez obzira na sve apele, svi ne drže rješenja o samoizolaciji. smatram da to nije dobro. Pokušali smo tome doskočiti, uz to kada netko krši samoizolaciju, onda idemo s prekršajnim nalogom od 8 tisuća kuna i sa riješenjem o izvršenju rješenja, dakle, putem ovrhe na 30.000 kuna. I usprkos tome neki ponovno to krše, tada idemo na jedno rješenje na prisilan način, a to je s MUP-om i Civilnom zaštitom, te ljude, temeljem rješenja sanitarnog inspektora odvodimo u karantenu – rekao je Mikulić i dodao:
-Takva imamo dva slučaja dosad. Ako bi se to ponovno dogodilo, mislim da nam ostaje samo jedna jedina mogućnost, a to je da se takvim ljudima bavi medicina, odnosno psihijatrija. Jer to nije normalno. Naši sugrađani kada ne paze sebe, ne žele paziti ni nas ni svoju obitelj.
Dizali marže za dječju hranu, svježe meso i maske, rukavice...
Mikulić je potvrdio i da neki nisu poštivali odluku da se na 27 proizvoda ne smiju dizati cijene.
-No neki, i u maloprodaji i veleprodaji su dizali marže - kazao je za RTL Danas i dodao da su pronašli za sol i tjesteninu 13 posto višu cijenu nego je propisana.
-Za dječju hranu i svježe meso su se cijene dizale i za 30 posto. Za sredstva za dezinfekciju, maske, rukavice marže su bile - rekorder je 594 posto. To je potpuno neshvatljivo - kazao je Mikulić i dodao da svi koji će kršiti odluke biti praćeni od strane državnog inspektorata.
Poslodavci krše prava radnika
Inspektorat je dobio i više od 60 prijava kršenja prava radnika.
-46 inspekcijskih nadzora je završeno. Kod 12 poslodavaca smo utvrdili nepravilnosti. Oni nisu poštivali odluke Nacionalnog Stožera civilne zaštite. Nisu omogućavali da imamo manje od pet djelatnika koja rade zajedno u određenom procesu, nisu osigurali dezinfekcijska sredstva, zaštitne rukavice. U prvom koraku idemo na usmeno rješenje zabranu obavljanja takvog rada. Ako ponovno to čine, onda idemo s maksimalnim mjerama i kaznama od 120.000 kuna - kazao je Mikulić.
Ovdje pročitajte cijeli članak
aktualni.hr/RTL