Grčki liječnik Hipokrat hodanje je smatrao “najboljim lijekom za čovjeka”. Čak postoji jedna izreka koja kaže: “Imam dva liječnika - svoju lijevu i desnu nogu”. Je li hodanje uistinu toliko zdravo?
Medicinski novinar Michael Mosley istraživao je navodnu zdravstvenu korist koju donosi 10.000 prijeđenih koraka dnevno i došao do zanimljivih rezultata. U istraživanju koje je proveo s profesorom Robom Copelandom sa Sveučilišta "Sheffield Hallam", Mosley se najprije pozabavio temom odakle dolazi ova brojka. Prvi put je upotrebljena tijekom jedne japanske marketinške kampanje pred Olimpijske igre u Tokiju 1964. godine. Jedna kompanija reklamirala je uređaj Manpo-Kei (mjerač 10.000 koraka), zasnovan na radu akademika Joshira Hatana, kako bi ohrabrila Japance da budu fizički aktivniji.
Mosley je dalje proučavao bi li nakon 50 godina i dalje trebalo truditi se da dostignemo isti broj, ili se okrenemo alternativi zvanoj "Active 10". Riječ je o kampanji koju je proveo Institut za javno zdravlje u Engleskoj, a koja se zasniva na 3 desetominutne šetnje tijekom dana. Znanstvenici tog instituta su tijekom istraživanja podijelili sudionike na dvije grupe. Jedna je imala cilj odjednom napraviti 10.000 koraka (oko 8 kilometara), dok je druga odlazila u tri šetnje od po 10 minuta. Ispitanici iz druge grupe su u prosjeku prelazili 2,5 kilometra, što je samo 3.000 koraka. Rezultati su pokazali da je upravo ova druga vrsta aktivnosti bila korisnija za sudionike.
- Oni su hodali brže od ispitanika iz prve grupe, a upravo je jači intenzitet vježbe doprinio njenoj većoj efikasnosti - navode znanstvenici. Brzina kojom hodamo tako se pokazala kao važniji faktor od broja prijeđenih koraka.
www.vzaktualno.hr/metroportal.hr