Večerašnji koncert Baroknog orkestra Savaria iz mađarskog Szombathelyja na 47. Varaždinskim baroknim večerima slušali su i ministri iz dviju država.
U crkvi svetog Nikole u Varaždinu oratorij „Sveti Stjepan, prvi kralj Ugarske“ talijanskog autora Antonija Caldare, u izvedbi mađarskog orkestra pod ravnanjem Pala Nemetha, slušali su mađarski ministar ljudskih resursa Zoltan Balog te hrvatske ministrice kulture Nina Obuljen Koržinek i znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.
– Nismo mogli biti na otvorenju jer smo ministar i ja u to vrijeme bili u Kini na ministarskom sastanku. Ali danas smo ovdje, na koncertu, ali i da bi potvrdili veliko prijateljstvo naših dviju država i bogatu kulturni suradnju. Razgovarali smo o nizu projekata koji nas čekaju. Očekujemo skoro otvaranje hrvatskog kazališta u Pečuhu. Razgovarali smo i o projektima vezanim uz Miroslava Krležu koji je povezivao naše dvije države. Želim istaknuti iznimnu suradnju Vlade s nacionalnim manjima pa tako i mađarskom. Tu će biti dosta novih projekata, obnove kulture baštine, potpore medijima. Ovo ljeto smo u Dalju otvorili mađarski kulturni centar. Danas smo ovdje da bi uživali u koncertu, ali i posvjedočili iznimnoj kulturnoj suradnji Hrvatske i Mađarske – rekla je ministrica kulture te dodala da je koncept zemlje partnera na VBV-u vrlo dobar.
– To daje poseban pečat, ali omogućuje hrvatskoj, varaždinskoj publici, koji su znalci i vole barok, detaljni uvid kako se stara glazba prati u drugim državama. Veseli me velik interes od otvorenja pa svaku večer puni koncerti i u Varaždinu i izvan njega. Ministarstvo kulture će i dalje pomagati i financijski i u potrazi za zemljama partnerima kroz naše bilateralne susrete, da programi ovdje budu vrhunski – kazala je Obuljen Koržinek, a ministrica znanosti i obrazovanja naglasila je da glazba spja isto kao i obrazovanje u slučaju Hrvatske i Mađarske.
– Spajaju nas manjine i lijepo surađujemo. Ne samo što osiguravamo nastavu na materinjem jeziku manjina i jedni i drugi, nego podižemo standarde. Otvara se hrvatsko kazalište u Pečuhu, a mi ćemo napraviti kulturni centar za Mađare u Osijeku. Ove su godine osigurana sredstva za dokumentaciju, iduće godine će biti za gradnju. Suradnja u području skrbi o nacionalnim manjinama je izuzetno važna – istaknula je Divjak.
Mađarski ministar je potvrdio da su odnosi između kulturnih resora u dvije države vrlo dobri.
– To pokazuje i susret 16 ministara kulture srednjoeuropskih država s kineskim ministrom kulture, gdje smo bili i mi i Hrvati. Vrlo smo ponosni i sretni što smo zemlja partner VBV-a jer ukorijenjenost barokne glazbe ovdje pokazuje koliko je naša kultura zajednička. Uz otvaranje jedinog hrvatskog kazališta izvan Hrvatske u Pečuhu, naša gimnazija u Budimpešti nosi ime Miroslava Krleže, jer je on pisac koji potvrđuje naš zajednički europski identitet i vrlo nam je važan. Što se tiče obrazovanja, drago mi je da se fakultetu u Rijeci otvara lektorat mađarskog jezika – kazao je Balog.
– Mi se svake godine u tih deset dana pretvaramo u kulturno središte Hrvatske i to pokazuju posjeti diplomata i državnih dužnosnika. Dosta se razgovaralo o kulturnoj, obrazovnoj i sportskoj suradnji. Pozvali smo ministra na sljedeće europsko rukometno prvenstvo jer će Mađarska igrati u siječnju u našoj Areni. Nisu znali da je Krležina baka Varaždinka. Ministar je oduševljen gradom, arhitekturom i kulturnim priredbama jer je svjestan da gradovi naše veličine u Europi nemaju ovako kulturne priredbe – rekao je domaćin u Varaždinu, gradonačelnik Ivan Čehok.
Varaždinske barokne večeri, kojima je Mađarska zemlja partner, završavaju u ponedjeljak.
n.k. / www.vzaktualno.hr