Na sjednici Vlade RH održanoj u srijedu usvojena je odluka kojom se Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine odobrava da na teret Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama za 2024. i 2025. godinu osigura pomoć Varaždinskoj županiji u iznosu od 956.000,00 eura za financiranje sanacije klizišta nastalih u prirodnim nepogodama koje su u svibnju 2023. pogodile područje županije.
Najviše će sredstava dobiti Općina Cestica i to 370 tisuća eura za sanaciju klizišta na lokalnoj cesti u Miklinovoj Kapeli te 95 tisuća eura za klizište na nerazvrstanoj cesti u Radovcu. U Općinu Bednja stići će 410 tisuća eura za sanaciju klizišta na lokalnoj cesti u Jamnu, zaseok Pavlineki, dok je Općini Donja Voća namijenjena 81 tisuća eura za sanaciju klizišta na lokalnoj cesti u Jelovcu Voćanskom.
Evidentirano 65 klizišta
Kako se ističe u obrazloženju ove odluke, Varaždinsku županiju su od svibnja 2023. godine pogodile prirodne nepogode – tuča, klizanje, tečenje, odronjavanje i prevrtanje zemljišta te poplava, što je izazvalo oštećenja na infrastrukturi, stambenim i gospodarskim objektima te poljoprivrednim površinama. O razmjerima štete govori podatak službe 112 Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova da je prijavljeno 719 poplavljenih stambenih i gospodarskih zgrada te poslovnih prostora. Također, evidentirano je i 65 klizišta na cestama; šest na županijskim cestama od čega četiri nova i dva postojeća s novim velikim oštećenjima, 22 klizišta na lokalnim cestama od čega 12 novih i 10 postojećih i 37 klizišta na nerazvrstanim cestama.
Poseban problem zbog nastanka oštećenja na prometnicama pojavio se u općini Cestica koja graniči s Republikom Slovenijom, gdje je evidentirano 14 novih klizišta te općinama Bednja s evidentiranih 27 novih klizišta i Donja Voća s evidentiranih 15 novih klizišta.
Zbog velikih oštećenja na dijelu tih prometnica, one su zatvorene za promet te žitelji tih mjesta, odnosno 14 obitelji ne može vozilima pristupiti do svojih kuća, te im stoga nisu osigurani uvjeti za normalan život, odlazak liječniku, opskrbu, odlazak na posao i pohađanje nastave za djecu školskog uzrasta. I isto tako je otežan pristup službama za žurne intervencije, odnosno vozilima hitne pomoći, vatrogasaca, policije te komunalnim i drugim službama. Naime, da bi pristupili svojim kućama, ugroženi stanovnici prisiljeni su ili voziti zaobilaznim putevima, dijelom i preko Republike Slovenije ili ostaviti vozila uz oštećenu prometnicu te po nekoliko stotina metara, pješačiti do svojeg doma.
ak/vzaktualno.hr