U Hrvatskoj je više od polovine stanovništva u riziku od razvoja teškog oblika bolesti COVID-19 te od komplikacija i smrtnog ishoda. Više od milijun osoba ima visoki rizik za teški oblik bolesti, a više od milijun i pol spada u skupinu rizičnih.
Ti podaci stoje u Planu uvođenja, provođenja i praćenja cijepljenja protiv COVID-19, koji je već pripremljen i koji, između ostalog, navodi i prioritete u cijepljenju čim cjepivo bude dostupno, piše Večernji list. Plan obuhvaća više dijelova: jedan se tiče općenito cijepljenja, potom prioritizaciju obuhvata pojedinih skupina stanovništva, etičke aspekte prioritizacije i privremeni poredak prioriteta za obuhvat cijepljenjem.
Zasad se još govori o privremenom poretku jer se mora utvrditi koje će točno količine cjepiva doći i u kojim vremenskim razmacima. Trenutačno su prioritetne skupine zadane ili određene tako da prvo obuhvate zdravstvene djelatnike, korisnike domova za starije i nemoćne i djelatnike tih domova, kao i drugih ustanova za socijalnu skrb. Potom se ide na osobe starije od 80 godina, onda na one u dobnim skupinama od 75 do 79 godina, od 70 do 74, od 65 do 69, a potom odrasle osobe mlađe od 60 godina s visokim ili umjerenim rizikom te ostali. U ostale, primjerice, spadaju i zaposlenici odgojno-obrazovnih ustanova ili sveučilišta.
Poseban plan za osjetljive Plan posebno definira vulnerabilne skupine, odnosno one osobe koje imaju visoki rizik za razvoj teškog oblika bolesti, komplikacija i smrtnog ishoda. Riječ je o posebnoj skupini tako da se osvijesti njihovo postojanje i provede konačna prioritizacija. Među njima su oni sa stanjima nakon transplantacije tkiva ili organa, s hematološkim i malignim bolestima, neurološkim stanjima, kroničnim bolestima bubrega, pluća ili jetre, oni s cerebrovaskularnim bolestima, poput moždanog udara, te pretili. Obuhvaća i prikaz broja osoba u pojedinim dobnim skupinama, broj osoba s određenim bolestima kao što su maligne neoplazme, dijabetes, akutni infarkti miokarda, ishemijske bolesti i druge srčano-žilne bolesti, cerebrovaskularne bolesti, hipertenzija, KOPB, kronična bolest jetre i bubrežna insuficijencija.
Početak cijepljenja mogao bi biti oko 15. siječnja, no više će se znati kako se približavamo kraju godine i kako dolazi više informacija o tome kako će se nabavljati količine cjepiva i kojom će dinamikom dolaziti u Hrvatsku.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.
vzaktualno.hr/vecernji.hr