Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • U Hrvatskoj zabilježeno 20-ak slučajeva djece s postcovid sindromom

U Hrvatskoj zabilježeno 20-ak slučajeva djece s postcovid sindromom

Hrvatska i svijet
25. siječnja 2021.
N.K.
684
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Zamjenik ravnateljice Klinike za Infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Zoran Barušić rekao je u nedjelju za HTV kako je u Hrvatskoj zabilježeno 20-ak slučajeva djece s postcovid sindromom, piše Hina.

Koronavirusom je od početka epidemije u Hrvatskoj zaraženo više od 21.600 djece do 19 godina, a sve je više djece s postcovid sindromom.

Dr. Barušić je te podatke iznio u sinoćnjem Dnevniku HRT-a, vezano za smrt 10-godišnjeg dječaka, najmlađe žrtve koronavirusa u Hrvatskoj. Dječak je umro u noći sa subote na nedjelju u Infektivnoj klinici u Zagrebu od multisistemskog inflamatornog sindroma (MIS-C) - kao posljedice zaraze koronavirusom.

Dodao je kako je u Hrvatskoj do sada zabilježeno 20-tak slučajeva postcovid sindroma.

Desetogodišnji dječak je s povišenom temperaturom, glavoboljom i bolovima u trbuhu prije tri dana primljen u zagrebačku Kliniku za dječje bolesti. Stanje mu se naglo pogoršalo, premješten je u Kliniku za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", ali unatoč svim naporima liječnici mu nisu uspjeli spasiti život.

Multisistemski inflamatorni sindrom uzrokovan virusom SARS-CoV- 2 javlja se kao posljedica nakon preboljelog Covida kod djece u vremenskom intervalu od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Bolest može biti blagog tijeka, ali i izuzetno teškog stanja. Simptomi su visoka tjelesna temperatura, ali i visoka zahvaćenost drugih organskih sustava, rekao je dr. Barušić.

Oboljela djeca, dodao je, imaju promjenu na sluznici i koži, bolne i uvećane limfne čvorove, ali i smetnje u probavnom traktu. Naglasio je kako je do sada bilo liječeno 16 bolesnika dječje dobi, a trenutno je u Klinici četvero dječjih pacijenata.

Osmero djece u Splitu, dvoje u Rijeci

Osmero djece je zbog tog sindroma hospitalizirano u splitskom KBC-u, potvrdila je pročelnica Zavoda za intenzivnu pedijatriju KBC-a Split Branka Pulić. Šestero djece je imalo blažu kliničku sliku, a dvoje je bilo srednje teških. Sva su djeca preboljela covid i bili su asimptomatski, s blagim simptomima.

Dvoje djece s tim rijetkim sindromom bilo je i u riječkom KBC-u.

Dr. Kristina Lah Tomulić objašnjava kako se multisistemski inflamatorni sindrom (MIS-C) prezentira lošim općim stanjem, šokom i srčanim zatajenjem. Javljaju se često gastrointestinalni simptomi, bolovi u trbuhu, povraćanje, proljevi te nespecifični osipi na različitim dijelovima tijela. Također i konjuktivitis.

MIS-C može izazvati zatajenje svih organa. Zasad je poznato da počinje naglo, izrazito povišenim temperaturom. U bolnicama pri testiranju dio djece nije više pozitivan na Sars-Cov2, ali u krvi im se dokazuje da imaju antitijela na covid kao pouzdan znak da su ga preboljeli.

Dosadašnja istraživanja pokazuju da djeca koja razviju MIS-C u 70 posto slučajeva zahtijevaju skrb na odjelima intenzivne njege. Liječenje je specifično, daje se kombinacija kortikosteroida da se smiri reakcija imunosustava i imunoglobulin. Kod 10 posto djece koja prebole MIS-C ostaje oštećenje srca. Inače, smrtnost od ovog sindroma kod djece, kako je zabilježeno u literaturi, iznosi oko 1,5 posto.

vzaktualno.hr / hina.hr

N.K. 11180 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

FOTO: Ovako je izgledao 23. Vincekov pohod
Fotogalerija
2021-01-24

Sljedeća Vijest

Početak novog tjedna donosi promjenljivo vrijeme
Hrvatska i svijet
2021-01-25
Izdvojeno
Spektakl u Ludbregu: Nezaboravan doček za svjetske prvake!
Događanja
4. kolovoza 2025.
Jozica
Hladniji početak mjeseca, pa opet vrućine – evo kakvo nas vrijeme očekuje u kolovozu
Hrvatska i svijet
4. kolovoza 2025.
Ivana
I u Bednji odana počast herojima Oluje i svim hrvatskim braniteljima
Događanja
4. kolovoza 2025.
Alenka Kučić
Ljeto u Ludbregu se nastavlja i u kolovozu: Ne propustite brojne atraktivne radionice
Događanja
4. kolovoza 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Župan Stričak: Svima koji su sudjelovali u najvažnijoj bitci u povijesti hrvatskog naroda, u Oluji, veliko hvala!
Fotogalerija
4. kolovoza 2025.
Povodom 150 godina rudarstva u Starom Golubovcu, otvorena atraktivna izložba rudarskih predmeta
Fotogalerija
20. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Bogatim programom proslavljen blagdan sv. Benedikta, zaštitnika Svibovca Podravskog
Fotogalerija
14. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Sedamdesetak varaždinskih višebojaca uživalo u kupanju, druženju i zabavi u Novom Vinodolskom
Fotogalerija
7. srpnja 2025.
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.