Grad Lepoglava je u suradnji s Varaždinskom županijom, Upravnim odjelom za poljoprivredu i ruralni razvoj te Savjetodavnom službom Varaždin organizirao u Lepoglavi savjetovanje za poljoprivrednike na kojem su zainteresirani poljoprivrednici informirani o potporama Grada i Županije u poljoprivredi i stočarstvu te o mjerama revitalizacije zapuštenih poljoprivrednih površina i sadnji trajnih nasada. Uz mjere i potpore koje su im na raspolaganju, nazočni poljoprivrednici upoznati su i s iskustvima u sadnji bobičastog voća te osnivanju i radu poljoprivredne zadruge.
Gradonačelnik Marijan Škvarić predstavio je gradske potpore u poljoprivredi i stočarstvu. Prije njihova predstavljanja podsjetio je da je područje grada Lepoglave ruralno područje te je razvoj poljoprivrede važan čimbenik razvoja grada. Vođen tom činjenicom, Grad Lepoglava izdvaja znatna proračunska sredstva kojima potiče razvoj poljoprivredne proizvodnje. Prema rezultatima provedenim istraživanjima Grad Lepoglava je među deset hrvatskih gradova po visini sredstava uloženih u poljoprivrednu proizvodnju po stanovniku.
S druge strane, razvoj poljoprivredne proizvodnje na gradskom području, istaknuo je gradonačelnik Škvarić, otežavaju velika brojnost malih zemljišnih čestica, staračka domaćinstva te nemogućnost sagledavanja poljoprivrede na tržišnim osnovama.
- Potporama želimo poljoprivredne površine na gradskom području, od kojih je više od 50 posto zapuštenih, staviti u neki oblik poljoprivredne proizvodnje. Nećemo dopustiti da se povećava zapušteno zemljište koje mnogi, što je ove godine stvaralo velike probleme našim vatrogascima, čiste paleći vatru i izazivajući požare. Planiramo zabranu paljenja zapuštenih površina, a kao alternativu za njihovo čišćenje predlažemo malčanje – poručio je Škvarić.
Uz gradske, poljoprivrednici mogu računati i na potpore Varaždinske županije. O njim je nazočnim govorila Jasna Vresk, stručna suradnica za poljoprivredu u Varaždinskoj županiji. Davor Brečak iz Savjetodavne službe savjetovao je nazočne poljoprivrednike, dajući im osnovne i konkretne informacije, o sadnji trajnih nasada te revitalizaciji zapuštenih poljoprivrednih površina. Posebnu pažnju sudionika savjetovanja pobudilo je izlaganje najboljeg mladog poljoprivrednika u Hrvatskoj 2017. godine, Matije Cetinića Frankosa koji je podijelio iskustvo u proizvodnji bobičastog voća i funkcioniranju poljoprivredne zadruge.
Nazočni su iz prve ruke dobili korisne savjete o uzgoju bobičastog voća i to od nabave sadnica, sadnje, uzgoja pa do plasmana dobivenih plodova. Sudionici savjetovanja upoznati su i sa zabludama koje se javljaju kad je proizvodnja bobičastog voća u pitanju te s poteškoćama na koje je u njegovoj proizvodnji naišao – od onih vezanih za sam uzgoj pa do onih koje se tiču savladavanja administrativnih barijera u nastojanju dobivanja potpora iz fondova Europske unije. Najbolji mladi hrvatski poljoprivrednik upoznao je nazočne i o načinu rada poljoprivredne zadruge bez koje se kao pojedinac ne bi mogao uspješno baviti poljoprivrednom proizvodnjom. Matija Cetinić Frankos spreman je pomoći svima koji žele pokrenuti sličnu poljoprivrednu proizvodnju.
www.vzaktualno.hr