U Lepoglavi je večeras otvoren 21. Međunarodni festival čipke, čija je ovogodišnja tema „Baština europskih čipkarskih škola”, a zemlja partner Savezna Republika Njemačka.
Festival je otvorio izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, visoke pokroviteljice, potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar.
– Malo je takvih kulturnih festivala kao ovaj u Lepoglavi. Ovim festivalom Lepoglavčani pokazuju da na sjeveru Hrvatske postoji nešto na što se drugi mogu ugledati. Potencijali su veliki u povezivanju kulturne baštine s turizmom i to izuzetno dobro posljednjih godina ide na kontinentu Hrvatske i imamo sve više posjeta. U tome je budućnost gospodarstva – naglasio je Štromar.
Njemački veleposlanik Thomas Schultze istaknuo je duboke veze Hrvatske i Njemačke.
– No nije sve u političkim odnosima, nego su bitni odnosi među ljudima, u ovom slučaju preko umjetničkih obrta i kulture. Dva su razloga da je Njemačka ovdje. Jedan je duga tradicija čipkarstva u Njemačkoj i prirodno je da smo prihvatili poziv da budemo zemlja partner. Drugi je što je čipkarski festival u Lepoglavi dobar način da pokažemo da i kontinent u turizmu ima što ponuditi, na kulturnom i tradicijskom planu, ali i u ponudi dobre hrane i pića – rekao je Schultze.
Domaćin, lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić, iskazao je zadovoljstvo što već 21 godinu mogu pokazati što imaju.
– S druge strane visoko pokroviteljstvo predsjednice Republike, ministarstava kulture, turizma, gospodarstva, poljoprivrede, Varaždinske županije, govori da smo i tu prepoznati. Specifičnost našeg festivala je da tu možemo vidjeti čipkarska središta, kulturu i tradiciju Hrvatske i devet zemalja. Njemačka je zemlja partner i koristimo sve resurse koji nas zbližavaju preko čipke za mogućnosti suradnje u gospodarstvu. Lepoglava je na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine. To je doprinos Lepoglave Hrvatskoj. Osnovna tema ovog festivala je kultura i baština preko europskih škola. Obrazovanje je temelj jer ulažemo u ljude. Prije 80 godina u Lepoglavi je izgrađena čipkarska škola zbog toga da se ovakvim ruralnim područjima pomogne i da resursi i specifičnosti koje imaju budu vrednovani – kazao je Škvarić.
– Čipka nije samo umjetnost, to je nekada bila potreba, a složenost izrade čipke podrazumijeva čistu i iskrenu ljubav. Oni koji nemaju ljubav i strpljenje prema izradi čipke ne mogu je izraditi. Zbog toga je lepoglavska čipka jedinstvena i postala je nacionalni brend, koji se u Lepoglavi sustavno vodi već više od dva desetljeća – dodao je zamjenik varaždinskog župana Tomislav Paljak.
Glavni tajnik u Ministarstvu turizmu Ivo Bašić naglasio je da su ovakva događanja važna jer obogaćuju turističku ponudu, a s njima se čuva kultura, baština i identitet, posebnost po kojoj smo prepoznati, a voditeljica Odjela za etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu Ministarstva kulture Martina Šimunković je podsjetila da je u Hrvatskoj više od 150 nematerijalnih kulturnih dobara upisano u nacionalne registre, a UNESCO je prepoznao jedinstvenost čak 15 elemenata koji su upisani na svjetske popise.
Ove godine na Festivalu sudjeluje devet europskih zemalja – Njemačka, Belgija, Bugarska, Poljska, Bosna i Hercegovina, Estonija, Mađarska, Italija i Slovenija. Čipka se predstavlja kroz izložbe, radionice i seminare, a posebnost je izložba čipke iz Njemačke koja obuhvaća 500 godina čipkarstva u toj zemlji. Bogat je i popratni kulturni i zabavni program s nekoliko koncerata, među kojima i jedan iz programa Varaždinskih baroknih večeri.
21. Međunarodni festival čipke u Lepoglavi završava u nedjelju.
n.k. / www.vzaktualno.hr