Ludbreg bi mogao postati jedan od rijetkih gradova koji će odlagalište otpada pretvoriti u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.
Naime, kreće investicija u izgradnju solarne elektrane i objekta za proizvodnju vodika u Ludbregu na zemljištu koje se trenutno kategorizira kao odlagalište otpada.
Prošlog tjedna je održana sjednica Gradskog vijeća na kojoj je izglasana prodaja zemljišta zagrebačkoj tvrtki Solarwatt u vrijednosti od 76 tisuća eura.
–Cijene energenata u zadnjih godinu i pol dana divljaju, tržište energentima u potpunosti je bio suspendirano, država je preuzela kontrolu cijena za električnu energiju i plin. Međutim, očekujemo povratak normalnoj tržišnoj utakmici i energija će biti vrlo važna za očuvanje budućnosti Ludbrega i njegove industrije – kazao je gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić.
Dodao je kako je Grad Ludbreg već ranije u strateškim planovima odredio lokacije predviđene za proizvodnju vodika, odnosno obnovljivih izvora energije i već sada u prostornim planovima imaju rezervirane lokacije poput Meke te u Sigecu, a koje će služiti ispunjavanju energetskih ciljeva kako bi se u budućnosti povoljnija energija mogla ponuditi gospodarstvu i građanstvu.
Konačni cilj je svim ovim energetskim projektima i svim prihodima koji će se ostvarivati iz energetskih projekata, bilo iz naknada za proizvodnju koje su redovite iz komunalnih naknada koju će plaćati tvrtke koje će raditi energetske projekte da se formira jedan fond koji će sufinancirati građanima upravo ulaganja u obnovljive izvore energije. I to bilo kroz ugradnju solarnih panela, dizalice topline…
–Ovo je prilika da kroz naš prostorni plan koji je temeljito pripreman ranijih godina kapitaliziramo energetsku spremnost Ludbrega za ovakve projekte koji će biti predvodnici u RH. Siguran sam da ćemo prvi u Hrvatskoj imati proizvodnju vodika na komercijalnoj osnovi, a taj vodik već sad ima svog kupca jer se nalazimo na pruzi. Europska unija je rekla, vodik je gorivo budućnosti za Europsku uniju. Tko ne uskoči u taj vlak sad na početku, teško će se kasnije držati za rukohvat izvan njega – kaže gradonačelnik Bilić.
Dodaje kako je ovaj projekt poveznica i s dugoiščekivanim projektom integriranog javnog prijevoza za kojeg nažalost Grad zasad nije našao podršku.
–Ova investicija je početak ulaganja. Ono što je važno napomenuti je da je tehnologija proizvodnje vodika nije nepoznata, nije nova, to je stara metoda i svi su upoznati s procesom elektrolize koji je vrlo jednostavan i bezopasan. On u proizvodnji vodika proizvede vodik kao čistu energiju, ali proizvede i toplinu kao višak. Tu temperaturu, zagrijanu vodu u potpunosti može iskoristiti jedna naša ludbreška tvrtka u svom tehnološkom procesu. Važno je da budemo prvi, a nadamo se da će tvrtka Solarwatt krenuti u razvoj dalje, da će sljedeći korak biti njihova investicija u punionicu vodika za kamione, odnosno benzinsku pumpu za električna vozila na državnoj cesti i već se i taj projekt priprema polako, tako da će se Ludbreg pozicionirati kao središte novih tehnologija što je jako važno i zbog naše industrije i da ćemo uskoro imati natječaj za našu geotermalnu bušotinu i da ćemo i tu zakoračiti u tu novu tehnološku budućnost i osigurati zapravo Ludbregu mjesto na energetskoj karti Europe – zaključuje ludbreški gradonačelnik.
Tvrtka Solarwatt planira graditi Energetski park Ludbreg koji bi se trebao izgraditi do rujna 2024. godine. Za potrebe upravljanja solarnom elektranom planira se zaposliti dvoje do troje radnika, a u cijelom Energetskom parku Ludbreg osam do 10 njih.
Realizacija bi trebala biti provedena u tri faze. Prva faza uključuje izgradnju solarne elektrane instalirane snage 5-8 MW, faza B gradnju elektrolizatora instalirane snage 5 MW s punionicom za vodik dok faza C obuhvaća uplinjivač kapaciteta 10 t/dnevno otpada. Cilj projekta je proizvodnja zelene električne energije, proizvodnja obnovljivog vodika elektrolizom, energetska oporaba otpada i proizvodnja zelenog vodika procesom uplinjavanja.
vzaktualno.hr/ludbreg.hr