Međimurska županija, Grad Čakovec i Koordinacija udruga iz Domovinskog rata Međimurske županije obilježili su u srijedu Dan sjećanja na žrtvu Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje programom pod nazivom „I u mom gradu Vukovar svijetli“.
Program je počeo polaganjem vijenca na spomen ploču na igralištu NK „Sloga“ Čakovec, nastavljen je svetom misom za sve poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje Domovinskog rata i žrtve obrane Vukovara i Škabrnje u crkvi svetog Antuna Padovanskog te kolonom sjećanja u kojoj su bili Počasni zdrug UDVDR-a, Zrinska garda Čakovec, predstavnici Grada Čakovca i Međimurske županije, predstavnici udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata Međimurske županije. Uz bakljadu, u Vukovarskoj ulici zapaljeni su lampioni i ispisano ime Grada heroja Vukovara.
Vijenci su položeni kod Spomen-obilježja smrtno stradalim i nestalim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata Međimurske županije u Perivoju Zrinskih, a okupljenima se obratio sudionik obrane Vukovara Željko Sršan.
– '91. skupina hrabrih mladih ljudi, od toga 58 Međimuraca od 1846 vukovarskih branitelja, otišlo je na drugi kraj domovine branit Hrvatsku. Od nas 58, deset poginulih, jedan nestao, 36 ranjenih, 26 u logoru. Jedna od postrojbi koja je najgore stradala po postotku u Domovinskom ratu. Danas sam saznao frapantan podatak da nas je u rujnu Vukovar branilo samo 400, a napadalo je 40.000. Kad je Vukovar pao napadalo ga je 80.000 agresora. Nije bio dan predaje, bio je dan žrtvovanja. U kombinatu u Borovu bilo je 4 tisuće civila, tisuću djece, staraca, žena, trudnica. Zapalili su kombinat i bilo je ili stavit oružje dolje ili izgorjeti. Radi ljudi smo ostali do zadnjega, branili smo civile. U gradu ih je do zadnjeg dana ostalo 15.000. Pravi vojnik ne ostavlja svoj narod pa tako nismo niti mi. Danas je 30 godina otkad se u Vukovaru klalo, ubijalo, silovalo, pljačkalo, odvodilo u logore. 30 godina za to nitko nije odgovarao. Ne vjerujem da će itko biti optužen – rekao je Sršan.
Predsjednik Županijske skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina izjavio je da se s ponosom prisjećamo tih događaja.
– To je početak stvaranja temelja hrvatske države. To su dani kada je zaustavljeno daljnje nadiranje agresora prema unutrašnjosti Hrvatske. Da nije bilo tih dana, te žrtve Vukovara, sigurno da bi gubici u domovinskom ratu bili daleko veći. Posebno mi je drago da su građani Međimurja na veličanstven način obilježili 30. obljetnicu Vukovara – kazao je Glavina.
Gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini dodala je da su se Međimurci borili u Vukovaru i u čitavoj našoj domovini te ostali do kraja rata na bojištima.
– Nažalost, 87 imena ostalo je u Vukovaru, neki od njih još nisu pronađeni. To je tužno za njihove obitelji. Svi su oni bili ili nečija djeca ili nečiji roditelji. Voljeli bismo da se napokon razriješi nedoumica oko svih krivaca i zlodjela u Vukovaru, ali i u Domovinskom ratu. Da Hrvatska napokon krene dalje i da druge godine, paleći ove svijeće, možemo reći da ide u onom smjeru zašto su se ovi dečki borili – poručila je Cividini.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr