Predstavljeni su rezultati Krapinsko-zagorske županije temu ulaganja u obrazovanje Krapinsko-zagorske županije u 2023. te planovi za ovu godinu.
Što se tiče prošle godine, za obrazovanje su izdvojena sredstva u iznosu nešto manjem od 22 milijuna eura, u području kulture nešto manje od pola milijuna eura, za sport 277.000 eura i za tehničku kulturu je izdvojeno nešto manje od 11.000 eura što je u ukupnom iznosu 22,7 milijuna eura. Od toga, na decentralizirana sredstva odnosno na sredstva koja se odnose na financiranje minimalnog standarda u osnovnom i srednjem školstvu i učeničkim domovima, sredstva su planirana i realizirana u ukupnom iznosu nešto većem od 5 i pol milijuna eura, a vlastitih sredstava nešto manje od 7 milijuna eura, dok je iz ostalih izvora nešto više od 10 milijuna eura.
Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanju, kulturu, šport i tehničku kulturu Mirjana Smičić Slovenec rekla je kako je zakonski standard za prošlu godinu raspoređen tako da je za materijalne troškove i investicije predviđeno 3,2 milijuna eura za osnovne škole, gotovo 1,4 milijuna eura za srednje škole, nešto više od 200 tisuća eura za učeničke domove i nešto manje od 800 tisuća eura za kapitalna ulaganja, sve u iznosu nešto većem od 5,5 milijuna eura.
- Što se tiče dopunskog standarda, to su ona sredstva koja su osigurana u proračunu Krapinsko-zagorske županije i takvih je bilo oko 4 milijuna eura, a isključivo se odnose u najvećem dijelu na sufinanciranje prijevoza učenika srednjih škola, gdje zajedno s našim jedinicama lokalne samouprave u jednakom omjeru od 12,5 posto sufinanciramo prijevoz srednjoškolaca, a ostatak od 75 posto financira se od strane Ministarstva – naglasila je pročelnica i dodala kako s jedinica lokalne samouprave, Županija sufinancira u istom omjeru nabavu radnih bilježnica za sve učenike osnovnih škola, kao i za sve učenike Centra za odgoj i obrazovanje, gdje su u stopostotnom financiranju, i za to su osigurana i realizirana sredstva nešto manja od 300 tisuća eura.
- Svake godine povećavamo učeničke i studentske stipendije, prošle i ove školske godine financiramo njih preko 500. Također, tu su još dodatna sredstva koja, osim ovih sredstava određenih odlukom Vlade za decentralizirane funkcije koja već nekoliko godina nisu dostatna, ulažemo u podmirenje istih kako bismo ostvarili taj minimalni standard. Prošle godine je to bilo nešto više od 305 tisuća eura. Također, tu su hitne intervencije u osnovnim i srednjim školama, zatim pomoć institucijama visokog obrazovanja, izdvajanja za djecu s teškoćama i održavanje informatičke opreme u školama – pojasnila je Smičić Slovenec.
Ovdje se posebno ističe pomoć za djecu s teškoćama, a postoji i program za nadarenu djecu, gdje se kontinuirano potiče rad s darovitim učenicima i educiraju stručnjaci za različite programe.
- Povećavamo na godišnjoj razini sredstva za učenička natjecanja koja su prošle godine iznosila oko 50.000 eura. Ponosimo se što iz godine u godinu rezultati naših učenika i na županijskim i na državnim razinama sve bolji. Tu nam je nastavak provođenja programa građanskog odgoja i obrazovanja u osnovnim školama. Organiziramo i financiramo organizaciju Znanstvenog piknika i ostalo što se tiče nekog dopunskog standarda, a što se tiče poboljšanja kvalitete uvjeta i rada našim školama – napomenula je pročelnica i osvrnula se na investicije u školama.
Uredili su sanitarne čvorove u osnovnoj školi u Tuhlju, u Budinščini su sanirali prilaz i zamijenili stolariju u sportskoj dvorani, za Srednju školu Konjščina kupljeno je vozilo za izvođenje praktičnog dijela nastave kroz program Vozač motornog vozila koji djeca pohađaju u toj školi, rekonstruirali su nekoliko školskih kuhinja, te napravili kosu podiznu rampu za pristup osobama smanjive pokretljivosti u područnoj školi Dubrovčan i slično.
- Takva ulaganja različite vrste su nešto veća od 400.000 eura. Što se tiče projektiranja, u prošloj godini izrađeno je projektno tehnička dokumentacija za cjelovitu obnovu 15 škola oštećenih u potresu, u sveukupnom iznosu od 593.000 eura. Sukladno najavi i objavi poziva za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju osnovnih škola koje rade u dvije smjene pristupili smo izradi idejnih rješenja i u prošloj godini smo izradili njih 18, odnosno 7 analiza postojećih stanja škola i 11 idejnih rješenja. Podnijeli smo zahtjev za izdavanje suglasnosti iste, podnijeli u Ministarstvo znanosti i obrazovanja i početkom veljače dobili smo tek suglasnost na idejno rješenje Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice – ističe Mirjana Smičić Slovenec.
Najveći i najznačajniji projekt koji je napravljen je Regionalni centar kompetentnosti u ugostiteljstvu i turizmu Zabok, a otvorena je nova zgrada Područne škole Laz. Obnovljena je i Područna škola Gorjakovo.
Zamjenica župana Jasna Petek također je podsjetila na projekt "Baltazar" kojim se osiguravaju pomoćnici u nastavi u osnovnim i srednjim škola, a vrijednosti je nešto manji od 550 tisuća eura. Posebno je naglasila da Županija osigurava dodatnih 150 tisuća eura za povećanje primanja pomoćnika te onih koji su izvan projekta kao i neka materijalna sredstva.
Govorila je i o projektu "Shema školskog voća i povrća" čija je vrijednost oko 67 tisuća eura i njime se osigurava svježe voće, povrće i mlijeko lokalnih proizvođača za više od 7000 učenika.
-Jako puno napora ulažemo u izvannastavne programe kako bi djeci omogućili da razviju svoje talente i sposobnosti - kazala je Petek koja je pobrojala nekoliko takvih projekata koji se financiraju u iznosu od više desetaka tisuća eura.
-Naš veliki projekt je "Znanstveno-edukativno-zabavni centar - ZEZ" koji je u realizaciji i njegova vrijednost je oko 26 milijuna eura - izjavila je Petek dodajući kako su osigurana sredstva za obnovu dvorca Stubički Golubovec, dok će se u drugoj fazi obnoviti pomoćni objekt, a naći će se i sredstva za opremanje cijelog objekta. Zamjenica je dodala da se kroz proračun financiraju i projekti odnosno programi u kulturi.
Odobrena su 172 projekata ukupne vrijednosti veće od 300 tisuća eura. Osim za projekte, pojasnila je Petek, dio sredstava namijenjen je i za ulaganje u objekte od kulturne važnosti te za obnovu sakralnih objekata.
Što se tiče sporta i tehničke kulture za rad sportske zajednice namijenjen je iznos nešto manji od 200 tisuća eura, dok je za županijski školski-sportski savez osigurano 50 tisuća eura. Rad Zajednice tehničke kulture sufinanciran je iznosom većim od 10 tisuća eura.
-Što se tiče planova za ovu godinu za područje obrazovanja osigurano je 24,4 milijuna eura ili 40,8 posto proračuna Krapinsko-zagorske županije po čemu je naša županija godinama u samom hrvatskom vrhu po izdvajanju za to područje - pojasnila je Petek. Dodala je kako decentralizirana sredstva nisu dostatna i da zbog toga Županija sama osigurava milijunske iznose za područje obrazovanja.
-Ukupno je za obrazovanje i kulturu u ovoj godini osigurano 29,6 milijuna eura - zaključila je Petek.
Župan Kolar dao je kratki rezime predstavljanja aktivnosti koje su se provodile u sustavu obrazovanja, sporta, kulture i tehničke kulture u 2023. godini, rekavši kako je godina bila vrlo intenzivna.
– Završili smo najveći projekt ikad u obrazovanju na području Krapinsko-zagorske županije, a to je Centar kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu u Zaboku. Radili smo i niz drugih projekata koji su bili usmjereni za poboljšavanje kvaliteta rada učenika, ali i učiteljica i učitelja u svim osnovnim i srednjim školama, strahovito puno vremena, energije, volje i želje uložili smo u rad s darovitom djecom, puno vremena posvetili smo građanskom odgoju i projektiranju. Vrlo je impresivna brojka od 22,7 milijuna eura koje smo uložili u ovaj sustav, odnosno 171 milijun kuna – kazao je župan i dodao da su 30 osnovnih škola, 47 područnih i 9 srednjih škola s 13.298 učenika prioritet.
Kolar se osvrnuo i na to kako im je zamjenica Jasna Petek još na početku prvog mandata otvorila oči vezano za rad s djecom s posebnim potrebama i mi smo s 13 pomoćnika u nastavi došli do 150 za 172 djece kojima je takva pomoć potrebna.
- I dok smo mi ovdje da upravljamo županijom, ni jedno dijete za koje je detektirano da treba takvu pomoć, neće bez nje ostati – poručio je Kolar.
Županija je sada u drugom najvećem projektu vezano za obrazovanje i znanost, a to je ZEZ.
– Financijska konstrukcija je zatvorena i za dvorac i za pomoćni objekt, kroz 10-ak dana ćemo izaći s javnim pozivom i krećemo u novu pustolovinu jer to će biti jedini takav objekt u Republici Hrvatskoj i vjerujem da će kao takav biti i prepoznat i da ćemo se konačno staviti na kartu europskih zemalja koji imaju takav projekt – kazao je Kolar i za kraj poručio:
– Nikad se nećemo umoriti ulagati u djecu, nije floskula da su djeca naša budućnost, nego mi bez djece nemamo budućnosti. Zahvaljujem se svima koji rade u obrazovnom sustavu, svima koji prate naše projekte i našu viziju i želim da Ministarstvo obrazovanja i znanosti ubrza proces izdavanja suglasnosti na idejna rješenja kako bismo mogli nastaviti s projektiranjem svih škola za jednosmjensku nastavu. Vjerujem da ćemo i ove godine predstavljati izvrsne rezultate naših učenika i učenica, a to je plod njihovog rada, njihovih mentora i učitelja, ali i roditelja – zaključio je Kolar.
i.belošević/vzaktualno.hr