Povodom Svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze, u Općoj bolnici Varaždin po prvi je puta održano predavanje i edukativni program s ciljem podizanja svijesti o ovoj ozbiljnoj i zaraznoj, ali izlječivoj bolesti. Predavanje je održala dr. Martina Hajduk Ribić, specijalistica pulmolog iz Službe za plućne bolesti i tuberkulozu Klenovnik, istaknuvši kako se, unatoč dostupnosti liječenja, incidencija tuberkuloze ponovno povećava.
Pojasnila je kako je tuberkuloza vrlo zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Mycobacterium tuberculosis. Bolest najčešće zahvaća pluća, ali može obuhvatiti i druge organe i sustave, što ponekad otežava dijagnozu.
– Najčešći simptomi plućne tuberkuloze uključuju kašalj, gubitak tjelesne težine, umor, noćno znojenje i ponekad iskašljavanje krvi. Važno je naglasiti da i dalje imamo dostupne i učinkovite lijekove, no liječenje traje najmanje šest mjeseci, a u složenijim slučajevima i dulje – istaknula je Hajduk Ribić.
Iako postoji cjepivo protiv tuberkuloze koje je u Hrvatskoj i dalje obavezno, ono ne sprječava obolijevanje, već štiti od teških oblika bolesti poput tuberkuloznog meningitisa, koji je danas iznimno rijedak.
Poseban izazov predstavlja porast broja slučajeva multirezistentne tuberkuloze, oblika bolesti koji ne reagira na standardne terapije i zahtijeva dugotrajno i skupo liječenje. Lijekovi za takve pacijente mogu dosegnuti cijenu od 50 tisuća eura za samo tri mjeseca liječenja. Kako je istaknuto tijekom predavanja, upravo je Klenovnik jedina ustanova u Hrvatskoj koja provodi takvo liječenje.
– Na to moramo biti ponosni, ali i zabrinuti zbog činjenice da se broj oboljelih ponovno povećava. Jedan od razloga je povećan broj stranih radnika, najčešće iz Azije, gdje je incidencija tuberkuloze inače vrlo visoka. Varaždinska županija prednjači po njihovu zapošljavanju, pa se i kod nas bilježi porast oboljelih – pojasnila je Hajduk Ribić.
Katarina Maček Stjepanović, socijalna radnica u Službi za plućne bolesti i tuberkulozu Klenovnik, istaknula je kako su bolesnici s tuberkulozom često u teškim životnim okolnostima.
– Među oboljelima ima puno samaca, beskućnika i osoba koje zbog bolesti gube posao i smještaj. Često nam se dogodi da osoba tijekom hospitalizacije postane beskućnik. Socijalni radnik tada mora pronaći adekvatan smještaj i osigurati osnovne uvjete za daljnji oporavak – rekla je Maček Stjepanović.
Andrija Golub, specijalist internist i pročelnik Službe Klenovnik, podsjetio je na povijesnu ulogu bolnice u liječenju tuberkuloze.
– Bolnica Klenovnik osnovana je kao sanatorij za liječenje tuberkuloze i bila je jedna od najvećih ustanova takve vrste u bivšoj Jugoslaviji. Tada smo dnevno liječili i preko 200 pacijenata. Danas, iako se bolnica bavi i drugim bolestima, i dalje ostajemo jedina ustanova u Hrvatskoj koja liječi multirezistentnu tuberkulozu – rekao je Golub.
Služba za plućne bolesti i TBC Klenovnik inače svake godine u rujnu obilježava Tjedan borbe protiv tuberkuloze, a ovo je prvi puta da je u samoj Općoj bolnici Varaždin održano predavanje povodom Svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze.
– Ovo je prvi puta da u našoj bolnici obilježavamo taj dan. Naša ustanova kroz Službu Klenovnik godinama pruža ključnu stručnu podršku u borbi protiv ove bolesti. Ovo je prilika da zahvalimo svim našim stručnjacima koji svojim znanjem i posvećenošću liječe i one najteže oblike tuberkuloze. U rujnu već tradicionalno obilježavamo Tjedan borbe protiv tuberkuloze u Klenovniku, no želimo i kroz ovakve inicijative tijekom godine dodatno informirati javnost, educirati i destigmatizirati bolest koja je i dalje globalni zdravstveni izazov – istaknuo je ravnatelj Opće bolnice Varaždin, Damir Poljak.
Ujedno je dodao kako će Služba u Klenovniku postati Nacionalni respiracijski centar, istaknuvši kako je to potvrda njihove stručnosti, ali i odgovornosti koju imaju prema zdravlju građana ne samo Varaždinske županije, već građana diljem Hrvatske.
vzaktualno.hr