Trideset i četvrto izdanje Međunarodne konferencije Central European Conference on Information and Intelligent Systems - CECIIS 2023 započelo je 20. rujna 2023. u prostorima Sveučilišta u Dubrovniku i trajat će do petka, 22. rujna.
Glavna tema ovogodišnje konferencije je Digital Human, a glavni organizator je Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), dok su partneri i Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) te Fakultet prometnih znanosti (FPZ) sa Sveučilišta u Zagrebu te Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (FERIT) i Sveučilište u Dubrovniku (UNIDU). Na konferenciju su stigli i eminentni znanstvenici i istraživači Lode Lauwaert i Damir Bogdan, koji su održali pozvana predavanja. U iduća tri dana svoje će rezultate znanstvenih istraživanja kroz 59 znanstveno-istraživačkih radova predstaviti 161 autor iz 16 zemalja.
Glavna tema konferencije - Digital Human
Pojam 'digitalni čovjek' (eng. Digital Human) uključen je u široko područje tema povezanih s interakcijom ljudskih bića u digitalnom okruženju koje se razvija. Društvo se mijenja zbog digitalnih tehnologija i mi kao ljudi živimo dio svojih života na društvenim mrežama, u metaverzumu te komuniciramo s umjetnom inteligencijom. ChatGPT je važna prekretnica u razvoju umjetne inteligencije, ali i u evoluciji 'digitalnih ljudi'. Možemo očekivati naprednije modalitete ljudske augmentacije i daljnje uranjanje u digitalno okruženje. Na najnaprednijoj razini imat ćemo digitalnog čovjeka kao računalno generiran prikaz ljudskog bića. Stoga konferencija CECIIS 2023 okuplja istraživače koji predstavljaju svoja istraživanja i razmijenjuju svoje rezultate i ideje.
Program konferencije
Na temu Ethics of risk in the context of AI govorio je Lode Lauwaert, dok je temu How Technologies of tomorrow will impact our Industries today - an overview about Quantum Computing obradio Damir Bogdan, CEO Centra izvrsnosti za kvantno računalstvo i umjetnu inteligenciju, QuantumBasel iz Švicarske.
Sudionici su sudjelovali i u panel raspravi s atraktivnom temom Science and AI koju je moderirao Neven Vrček, predsjednik Programskog odbora konferencije CECIIS 2023 i profesor na FOI-ju. Panelisti su bili Damir Bogdan (CEO QuantumBasel, Švicarska), Blaženka Divjak (Sveučilište u Zagrebu, FOI),Tomislav Matić (Sveučilište Josip Juraj Strossmayer, Osijek, FERIT) te Enrique Mu (Carlow University, SAD).
Sudionici konferencije iz Europe i SAD-a imat će prilike upoznati međunarodne projektne timove i rezultate njihovih istraživačkih i znanstvenih projekata u sklopu tzv. projektne oaze (eng. Project Oasis) te sudjelovati na međunarodnoj radionici na temu sve atraktivnijih kratkih intenzivnih programa mobilnosti (Mastering Blended Intensive Programs – insights and trends!) pod vodstvom Martine Tomičić Furjan. Uz to, održana je i stručna radionica naziva Tabletop exercise in responding to information security incidents involving a ransomware attack koju je vodio Đorđe Krivokapić, Andrea Nikolić i Ivona Živković. Također na konferenciji će biti predstavljen međunarodni konzorcij istraživačke infrastrukture Bloxberg, koji se temelji na blockchain tehnologiji.
13. CECIIS Studentska međunarodne sekcija - od Perua preko SAD-a do Europe
Međunarodna konferencija CECIIS i ove godine u okviru 13. po redu Studentske online sekcije okuplja veliki broj studenata iz različitih zemalja. U okviru 20 istraživačkih projekata okupilo se 35 studenata, mladih istraživača iz cijelog svijeta. Tako imamo rezultate istraživačkih projekata studenata iz Perua, dio studenata nam dolazi s Floride u Sjedinjenim Američkim Državama, zatim iz Slovačke, Latvije, Albanije, Austrije, Slovenije, Bugarske i naravno iz Hrvatske.
Voditeljice Studentske sekcije CECIIS su Violeta Vidaček Hainš s FOI-ja i Victoria Appatova sa Sveučilišta Cincinnati u Ohiju u SAD-u.
Teme studentskih istraživanja vezane su uz primjenu informacije i komunikacijske tehnologije u različitim područjima – od psihologije i medicine pa sve primjene u ekonomskim ili računalnim znanostima. Studenti će raspravljati o idejnim rješenjima pametnih gradova, izazovima suvremene virtualne komunikacije, konkretnim primjenama digitalnih tehnologija, umjetnoj inteligenciji i mnogim drugim aktualnim temama.
vzaktualno.hr