Nesnosne vrućine tijekom ljeta predstavljaju neizbježan izazov za mnoge ljude, a posebno za kronične bolesnike. Kada temperature dosegnu ekstremne razine, njihov utjecaj na tijelo može biti ozbiljan, čak i opasan. Ovi vremenski uvjeti ne samo da izazivaju nelagodu i iscrpljenost već i pogoršavaju već postojeće zdravstvene stanje.
Kronični bolesnici, kao što su oni koji pate od srčanih bolesti, dijabetesa, respiratornih problema ili visokog krvnog tlaka, nalaze se u posebnoj rizičnoj skupini. Neki od ključnih problema s kojima se suočavaju su dehidracija, opterećenje srca, problemi s disanjem, problemi s krvnim tlakom, povećan rizik od toplinskog udara i sunčanica ili kolapsa.
U proteklih 48 sati, Zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije zabilježio je 78 intervencija na terenu, od toga je šest intervencija bilo povezano s visokim temperaturama.
Kako bi se umanjio utjecaj ekstremnih vrućina na kronične bolesnike, ali i općenito na zdravu populaciju, važno je pridržavati se sljedećih savjeta:
Održavanje hidratacije: Pijenje dovoljno vode tijekom cijelog dana je ključno. Preporučuje se minimalno 2-3 litre vode dnevno, no s obzirom na trenutne vrućine, bilo bi poželjno unijeti i do 4 litre vode na dan i to svakih pola sata jednu čašu. Alternativno, moguće je konzumirati i tekućine s elektrolitnim sastavom poput sportskih napitaka (npr. Iso Sport) kako bismo nadoknadili elektrolite izgubljene znojenjem.
Izbjegavanje vrućine tijekom najtoplijeg dijela dana: Osobito je važno izbjegavati izlaganje suncu i boravak na otvorenom prostoru od sredine jutra do kasnih popodnevnih sati, kada su temperature najviše.
Traženje hladovine: Ako je moguće, zadržavajte se u hladu ili klimatiziranim prostorima tijekom vrućih sati kako biste smanjili izloženost visokim temperaturama.
Nositi lagane i prozračne odjevne predmete, pokrivala za glavu te nanositi kreme sa zaštitnim faktorom.
m.šparavec/vzaktualno.hr Foto: arhiva