Povodom blagdana Svih Svetih, varaždinsko Društvo za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava organiziralo je kod Spomen križa u Dravskoj šumi polaganje vijenaca i paljenje svijeća u spomen na žrtve poratnih likvidacija Drugog svjetskog rata.
Spomen križ je podignut u spomen na žrtve Varaždina, varaždinskih zatvora i logora, kao i za one čija su tijela potkraj svibnja, lipnja i srpnja 1945., nošena maticom rijeke Drave iz smjera Slovenije “plutala“ prema istoku. Podsjetimo, križ je u lipnju 2000. godine blagoslovio mons. Marko Culej, prvi varaždinski biskup.
Obilježavanju je nazočio i župan Radimir Čačić koji je naglasio:
-U vremenu 45. i 92. godina, ovo sjećanje i ovo obilježavanje nije bilo moguće, a barem trećina građana Hrvatske je u svojim užim ili širim obiteljima imala žrtve koje su bile nevine, ili u najmanju ruku osuđene bez suđenja. To što smo ovdje, što imamo priliku obilježiti sjećanje na njih, što postoji križ i na varaždinskom groblju, kao mogućnost da se obilježi sjećanje na te ljude, neka je vrsta utjehe. Činjenica je da i nakon Domovinskog rata postoje nestali i neobilježeni grobovi, stotine tisuća ljudi ne znaju gdje su njihovi najmiliji i to je, u manjoj mjeri, ponavljanje te iste tragedije i očito ta opomena nije bila dovoljna. Moja je punica kod postavljanja križa govorila: „Neka križ bude mrtvima na spomen, a živućima opomena kako se bezumlje više nikada ne bi ponovilo”.
U pratnji pripadnika Varaždinske građanske garde, uime Grada Varaždina vijenac je položio i svijeću zapalio gradski vijećnik Robert Puja.
- Tužna je to priča, tragedija koja se dogodila krajem proljeća 1945. godine. Zgroženi očevici pričali su o jezivoj sceni, leševima koji su plutali rijekom Dravom. Ne smijemo zaboraviti, a moramo se nadati da se nikada više takvo nešto neće dogoditi. Ovdje smo kako bismo odali počast svim žrtvama poraća, svim nedužnim stradalnicima, uz osudu ovog, ali i svih ostalih zločina – kazao je Puja.
Molitvu kod Spomen križa predvodio je vlč. Ivica Cujzek, župnik župe Sv. Fabijana i Sebastijana.
Nakon odavanja počasti žrtvama kod Spomen križa u Dravskoj šumi, članovi Društva zapalili su svijeće i na ostalim mjestima stradanja i kod postavljenih spomen obilježja Ksajpa – Šenkovec, Pancerica Otok Virje, Kotoriba, Beretinec, Veliki Lovrečan, šuma Gaj Strmec Podravski, Kolnjak - Gornji Kneginec, Čukovec kod Ludbrega, Vratišinec, kao i na grobovima preminulih članova Društva osnovanog 20. rujna 2000. godine.
foto: s.kalajdžija
ak/vzaktualno.hr