U sklopu Strukovnog centra izvrsnosti iz strojarstva koji djeluje pri Srednjoj školi Ludbreg, u četvrtak su otvoreni praktikum za 3D printer za metal te praktikum za zavarivanje sa simulatorom za zavarivanje.
Zahvaljujućo novim praktikumima, bit će omogućena kvalitetnija i sigurnija praktična nastavu za učenike te bolji uvjeti za stjecanje stručnih kompetencija, budući da će služiti za redovnu nastavu i obrazovanje odraslih kroz sustav vaučera.
Podsjetimo, Srednja škola Ludbreg s radom je započela 2013/14. godine, a od tada se broj učenika gotovo udeseterostručio. Naime, na samom su početku bila upisana 32 učenika u tri razredna odjeljenja, dok je danas u školi 310 učenika i 61 djelatnik. Srednja škola Ludbreg specifična je po tome što školuje učenike za deficitarna zanimanja.
Župan Anđelko Stričak podsjetio je da je prije tri godine upravo u ovoj školi osnovan Strukovni centar izvrsnosti iz strojarstva, kako bi škola dodatno dobila na važnosti, odnosno kako bi se odgovorilo na potrebe gospodarstva.
- U međuvremenu, unazad godinu-dvije, školu smo opremili simulatorom za zavarivanje, opremom za klasično zavarivanje i odnedavno s 3D printerom metala. Zasad je ovo jedina škola u Hrvatskoj koja ima takav printer. Iznos financijskih sredstava za tu opremu iznosi oko 180 tisuća eura. Ovdje provodimo i programe obrazovanja odraslih. Samo unatrag godinu dana, programe u ovoj školi završilo je 112 kandidata i od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje škola je za to prihodovala 270 tisuća eura. Možemo reći da smo unutar godinu dana sve ono što je uloženo u opremu, putem tih programa već vratili – istaknuo je župan.
Spomenuvši rad i ostalih srednjih škola, Stričak je dodao da su po pitanju cjeloživotnog obrazovanja 2019. godine škole iz tih programa prihodovale 256.793 eura, a u prošloj godini 469.054 eura.
- Te brojke najbolje govore o tome koliko je interes za naše srednje škole i za cjeloživotno obrazovanje. Samim time, Županiji ne preostaje drugo nego da s našim školama, s visokoškolskim ustanovama i našim gospodarstvom nastavimo i dalje razvijati ovakve programe, pogotovo kada je riječ o onim deficitarnim, a upravo ovdje se školuju takvi kadrovi – zaključio je župan Stričak.
Ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić je kazao kako je lijepo čuti da se radi o školi za budućnost.
- Svi učenici koji se u njoj školuju i profesori koji u njoj rade su zapravo spremni školovati nove generacije za novo vrijeme. Kada smo prije 12-ak godina s pročelnikom Huđekom razmišljali o srednjoj školi, kada smo otvorili taj jedan razred u osnovnoj školi, ja osobno nisam mogao ni zamisliti da će ona danas postati ovo što je - velika,važna obrazovna institucija, ne samo za Grad Ludbreg, nego za ovaj dio županije, s preko 300 učenika i preko 60 djelatnika, u budućnosti vjerojatno i više zaposlenih. To je doista velika vrijednost i čestitam školi, ravnatelju, svim profesorima, majstorima i učenicima koji pohađaju i koji su završili školu. Mogu biti ponosni na ovu srednju školu i mi kao Grad Ludbreg smo ponosni na sve što je dosad napravljeno, a siguran sam da ćemo biti ponosni i u narednim vremenima s obzirom da se spominju novi projekti, nova dostignuća i nove tehnologije. Ovo je škola koja djeci može garantirati sigurnu budućnost, a to je danas u školovanju najvažnije, da ono što radite sad, ima neku vrijednost, ima perspektivu, ima mogućnost jer jedino tako možemo ići naprijed – kazao je Bilić.
Ravnatelj Srednje škole Ludbreg, Josip Zdelar, osvrnuo se na razvoj škole, uvođenje novih tehnologija i projekte koji će unaprijediti obrazovanje učenika te povećati njihovu zapošljivost.
- Poanta priče je da smo školu preusmjerili u strukovna zanimanja gdje je sto postom deficitarna na tržištu rada. Mi nemamo problema s upisima, imamo povećanje između 8-9 posto na godinu. Plan je da u devetom mjesecu bude 330 do 340 učenika, što je za grad Ludbreg, okolicu i cijelu županiju limit. Učenici nemaju problema sa zapošljavanjem, oni se sto posto zaposle u svojim zanimanjima ili nastavljaju obrazovanje – rekao je Zdelar.
Dodao je da 3D printer nije mala investicija, ali da je to nešto novo, ne samo u Varaždinskoj županiji, nego i u cijeloj Hrvatskoj i Europi.
- Tu se printaju mali dijelovi ili prototipi nakon čega idu na obradne centre gdje se radi serijska proizvodnja. Nakon toga tu je simulator za zavarivanje. On simulira sve četiri vrsta zavarivanja i nakon toga učenici uspoređuju s klasičnim zavarivanjima i zato oni imaju volju da idu u ta zanimanja, bio to zavarivač, tokar, strojobravar ili bravar. Kada učenici to odrade na simulatoru imaju volju i za klasičnim zavarivanjima – naglasio je ravnatelj.
Okupljenima se obratio i predstavnika firme za 3D printer za metal Franjo Šestak.
- Imam dvostruko zadovoljstvo i sreću jer sam čovjek iz ovog kraja, a drugo predstavnik sam firme Teximp iz Švicarske koja šalje čestitke na ovom velikom iskoraku. Mi smo kao firma prepoznali ovu školu u Ludbregu i prepoznali Varaždinsku županiju kao pouzdanog i vrijednog partnera, prije svega vezano uz edukaciju. Naime, industrijska proizvodnja, naročito prerada metala u svim razvijenijim državama od Švicarske, Njemačke, zauzima preko 50 posto bruto proizvoda, više od 60 uglavnom, a svaka industrijska proizvodnja počinje s edukacijom. S educiranom radnom snagom, mladim ljudima, jednostavno počinjemo biti konkurentni, kvalitetniji, drugim riječima, počinjemo biti bogatiji i ovo je prvi korak prema bogatstvu. Još jedna važna stvar vezana je uz 3D printer - ako je CNC tehnologija sadašnjosti, 3D printer za metal, ovaj ovdje je automatizacija, robotizacija, to je budućnost. Vi niste kupili i donijeli printer, vi ste kupili i donijeli budućnost u Ludbreg tako da vam na tome čestitam i zahvaljujem – poručio je Šestak.
Otvorenje praktikuma bila je prilika i za predstavljanje projekta „Ekokutak“ u sklopu Učeničke zadruge „Zdenček“ Srednje škole Ludbreg.
ak/vzaktualno.hr