Iako se u sve više škola u Hrvatskoj, a posebice u Varaždinskoj županiji, uvode zdravi obroci, s domaćim namirnicama, još je mnogo onih koji najradije jedu peciva i brzu hranu.
Naša su djeca u skrivenoj, ali velikoj opasnosti, ističu stručnjaci Kineziološkog fakulteta iz Zagreba, piće Novi list. Ubrzani rast broja pekarnica i objekata brze hrane postao je prijetnja zdravlju djece i adolescenata. U neposrednoj blizini škola, signal za veliki odmor znak je za odlazak po hranu punu soli koja je u potpunosti zamijenila nekadašnje puno zdravije odabire. Od najvećih opasnosti svakodnevne konzumacije pekarskih proizvoda prvenstveno je velika količina soli koju sadrže kruh i razna peciva.
Povećan unos soli povezan je s visokim krvnim tlakom i povećanim rizikom od moždanog udara, bubrežnim bolestima pa čak i pretilosti. Zbog toga je Svjetska zdravstvena organizacija preporučila da dnevni unos soli ne prelazi 5 grama kod odraslih osoba, dok se djeci preporučuje još niži dnevni unos soli.
Sve više Hrvata s hipertenzijom
Jedan od razloga za dominaciju Hrvata u svijetu hipertenzije je vrlo visok unos soli, koji prema podacima Hrvatskog društva za hipertenziju dostiže prosječno 11,6 grama dnevno i više nego dvostruko nadmašuje najvišu dopuštenu granicu, dok je kod osnovnoškolske djece ipak nešto niži i kreće se oko 9 grama. Podaci pokazuju da djeca skoro polovicu soli unose kroz kruh i druge pekarske proizvode. Samo 100 grama kruha sadrži oko 2 grama soli, a u pojedinim pecivima ta je količina i dvostruko veća.
Za kraj, podatak nad kojim se trebamo zamisliti – da bi znojenjem izbacili iz organizma dnevno unesenu količinu soli, trebali bi istrčati maraton!
a.kučić/vzaktualno.hr/novi list