Novinarima je u Sračincu predstavljen projekt ČOKSA - Čuvajmo okoliš skupa – promocija i edukacija o održivom gospodarenju otpadom, koji će se od danas provoditi u tri općine na području Varaždinske županije, a to su općine Cestica, Sračinec i Trnovec Bartolovečki.
Provedbom projekta ČOKSA doprinijet će se povećanju svijesti javnosti o važnosti i načinu održivog gospodarenja otpadom s ciljem povećanja stope odvojeno prikupljenog komunalnog otpada, kao i manjom količinom otpada koji se odlaže na odlagalište. Projekt je vrijedan 563.561,74 kune, od čega se 85 posto financira bespovratnim sredstvima iz Kohezijskog fonda, u iznosu od 479.027,45 kuna.
- Ovim značajnim sredstvima koje imamo iz Kohezijskih fondova Europska unija je dala mogućnost da se jedinice lokalne samouprave uključe u edukaciju mještana naših općina, pa tako i mještana općina Sračinec, Cestica i Trnovec Bartolovečki. Krenuli smo u projekt kojim smo željeli postići što bolju kvalitetu educiranosti naših sumještana za razvrstavanje komunalnog i suhog otpada na kućnom pragu – istaknuo je Božidar Novoselec, načelnik općine Sračinec koja je još prije 10 godina imala zelene otoke gdje se odvajalo staklo, papir i tekstil.
- U posljednjih pet godina krenuli smo s intenzivnim razvrstavanjem na kućnom pragu. Zadnje dvije godine intenzivno radimo na pet modela; komunalni otpad, plastika, papir, tekstil i staklo i to je u značajnoj mjeri smanjilo količine komunalnog otpada. Moram reći da je ovaj sjeverozapadni dio Hrvatske, Varaždinska županija i naše općine su pioniri u razvrstavanju otpada, počeli smo s time ranije od ostalih i smanjili smo količine – istaknuo je Novoselec.
Dodao je da je Općina Sračinec raspisala natječaj za nabavku većih kanti za plastiku i papir:
- To znači da se povećava onaj otpad koji se može dalje iskoristiti, a to su plastika, papir i staklo, a imamo smanjenje komunalnog otpada. Imamo čipirane kante komunalnog otpada i evidentira se svaki odvoz. Može se postići puno bolja cijena – prije dvije godine imali smo 63 kune odvoz komunalnog otpada, a danas možemo imati cijenu od 40 i nešto kuna. Osim toga, ovih dana potpisali smo ugovor za mobilno reciklažno dvorište za opasan otpad koje će svako kućanstvo u svakoj od naše tri općine moći odložiti jednom mjesečno, a u tijeku je i nabavka kompostera.
I općina Cestica je već davno prije počela s razvrstavanjem otpada, kroz niz mjera, podsjetio je načelnik Mirko Korotaj:
- Prije otprilike osam godina općina je sanirala veliko divlje odlagalište na području općine, a prošle godine zatvoren je deponij i time smo postigli prvi korak uređenja općine. Krenulo se sa sortiranjem, a naša domaćinstva su pokazala da sama žele razvrstavati otpad. Tako ćemo svi zajedno postići standard koji se očekuje od nas, a važno je i da se ne poveća cijena. O svemu tome treba voditi računa, kao i o mogućnostima domaćinstava, da to zbrinjavanje bude što jeftinije.
Korotaj je također istaknuo kako vjeruje da je općina na dobrom putu kad je riječ o razvrstavanju otpada te dodao:
- Zahvaljujući medijima i ovom projektu naši mještani će dobiti dobru edukaciju i još učinkovitije razvrstavati otpad. Inače, na području općine Cestica cijena odvoza je 40 kuna, plus 6 kuna po svakom odvozu i to je cijena niža od očekivane. Vjerujemo da će kroz razvrstavanje ostati ta cijena.
S projektom je novinare podrobnije upoznao Krunoslav Lukačić, zamjenik načelnika Općine Sračinec.
- Projekt ČOKSA počeo je još lani u rujnu s pripremnim aktivnostima. Danas je i taj službeni početak, a projekt će trajati do siječnja 2020. godine. Predviđene su razne aktivnosti, kao što su edukativne radionice, javne tribine, edukacija djece, obilježavanje dana vezanih uz zaštitu okoliša, a promovirat će se i održivo gospodarenje otpadom Ono što u konačnici želimo postići jest da svaki mještanin razvrstava otpad, od onih najmanjih do najstarijih, i da tako smanjimo komunalni otpad već na kućnom pragu – zaključio je Lukačić.
n.kalajdžija i a.kučić/vzaktualno.hr